Jak zostać informatykiem i czym zajmuje się informatyk?
Jak zostać informatykiem i jak wygląda praca informatyka, to właśnie tematy niniejszego artykułu. Informatyk to ma fajne, życie pracuje przy komputerze i dużo zarabia, tak myśli wiele osób. Problem w tym, że praca informatyka potrafi być bardzo stresująca, a obecne określenie informatyk jest nieprecyzyjne.
Czym zajmuje się informatyk?
Żeby wiedzieć, jak zostać informatykiem należy wiedzieć czym zajmuje się informatyk. Dzisiaj takie określenie pojawia się jedynie wśród osób, które nie orientują się w branży informatycznej. Prawdopodobnie żaden programista nie nazwie się informatykiem, podobnie jak administrator sieci czy web developer. Prawdopodobnie określenie informatyk najbardziej pasuje obecnie do osoby zajmującej się sprzętem komputerowym. Takie osoby nie mają jasno określonej specjalizacji.
Informatykiem nazywa się również osoby, które ukończyły studia z dyplomem inżyniera lub magistra.
Jak widzisz odpowiedzenie na pytanie czym zajmuje się informatyk nie jest łatwe.
Specjalizacje informatyczne
Wiesz już, że określenie informatyk jest bardzo nieprecyzyjne, to jakiego rodzaju informatykiem jesteś zależy od Twojej specjalizacji. Zasadniczo wyróżniamy poniższe specjalizacje informatyczne:
- Systemy i Sieci komputerowe
- Programowanie (w różnych językach)
- Web developer Front-End I Back-End
- Bazy danych
- Projektanci UI/UX
- Testerzy oprogramowania
Z powyższych specjalizacji można wytworzyć pod specjalizacje jak tester oprogramowania od testów automatycznych, manualnych lub jednych i drugich.
Jak zostać informatykiem?
Odpowiedź na pytanie co trzeba zrobić, żeby zostać informatykiem jest dość prosta. Informatykiem w dowolnej specjalizacji można zostać bez wykształcenia. Jest to dziedzina nauki, w której liczą się umiejętności i doświadczenie. Naturalnie wyższe wykształcenie może okazać się niezbędne do zdobycia niektórych stanowisk. Zagraniczne firmy w większości nie zwracają uwagę na wyższe wykształcenie, gdyż poziom naszych uczelni nie ma dla nich znaczenia.
Najlepszym sposobem na zostanie informatykiem jest rozpoczęcie swojej przygody w młodym wieku od pójścia do technikum informatycznego. Pomijając fakt, że w tym wieku inne rzeczy mogą być w głowie, to podczas zajęć poznasz zarówno specjalizacje związane z bazami danych, systemami operacyjnymi czy programowaniem.
Podczas ostatniego roku technikum odbywają się praktyki, które trwają około miesiąca. Nie mam zamiaru Cię oszukiwać, takie praktyki nie mają wiele wspólnego z tym jak wygląda praca informatyka. Często tylko się przyglądasz i dostajesz zadania, których nie chcą wykonywać stali pracownicy. Będziesz instalował drukarki, tworzył skrzynki pocztowe czy wymieniał podzespoły komputera a na zaliczenie może zrobisz prostą stronę internetową.
W dalszej kolejności wybierz się na studia informatyczne. Większość uczelni nie definiuje od pierwszego roku konkretnej specjalizacji, tą wybiera się na drugim roku. Największym powodzeniem cieszy się programowanie i sieci komputerowe. Wynika to w głównej mierze z zarobków i zapotrzebowania na rynku pracy.
Nie jestem doradcą zawodowym, ale warto rozważyć pójście na studia zaoczne, a w tygodniu próbować załapać się na praktyki i do pierwszej pracy. Obecnie wymagania wstępne są naprawdę niskie, a miesiąc pracy często nauczy Cię więcej niż rok studiów. Pracodawca mając do wyboru osobę po politechnice, która nie ma przepracowanego dnia i osobę z 4 letnim doświadczeniem oraz ukończoną wyższą szkołą wybierze bez wahania tą drugą osobę.
Już na samym wstępie warto zainteresować się kursami informatycznymi, które zwiększą wiedzą i pokażą potencjalnym pracodawcom, że dbasz o rozwój swoich umiejętności.
Jak zostać informatykiem bez studiów?
Tak jak wspomniałem powyżej, wyższe wykształcenie nie jest wymagane do podjęcia pracy w zawodach informatycznych, ale sam papier warto posiadać. Bez studiów naturalnie również można zostać informatykiem i to w dowolnej specjalizacji, ale może okazać się to nico trudniejsze.
Zacznijmy od tego, że większości zawodów informatycznych w podstawowym a nawet zaawansowanym zakresie możesz uczyć się z kursów dostępnych w internecie. Takie kursy dobrze tłumaczą wiele aspektów i pozwalają się przygotować na rozmowę rekrutacyjną. Wiele firm wymaga wykonania zadania rekrutacyjnego jest to szczególnie powszechne w przypadku twórców stron i programistów.
Początkowo nie warto wydawać pieniędzy na płatne kursy. Przerób kila darmowych kursów z różnych specjalizacji w celu określenia co Cię interesuje. Gdy będziesz już mieć swój kierunek skup się na specjalistycznych kursach.
Jakie kursy informatyczne warto zrobić?
Przejdźmy teraz do samych kursów, ten temat jest dość rozległy, ale postaram się go opisać w kilku zdaniach. Przede wszystkim bierz się za płatne kursy, gdy już wybierzesz swoją specjalizację.
Unikaj kursów:
- Html/Css – tego nauczysz się z internetu i nikogo nie interesują certyfikaty dotyczące tego typu kursów.
- Rzadkie języki programowania – co prawda jest to teoretycznie sposób na dostanie się w nisze, ale na start lepiej wybrać popularne języki programowania. W razie problemów znajdziesz zdecydowanie więcej materiałów pomocniczych i nie będziesz szukać praktyk czy pracy przez długi czas.
Pamiętaj, że wiele kursów informatycznych kończy się zdobyciem certyfikatów, które nadają się jako podpałka do pieca. Sprawdź dokładnie czy kurs, który masz zamiar zrobić da Ci jakąkolwiek przewagę na rynku pracy. Często kursy są tworzone raz i wiedza w nich jest nieuaktualniana, więc uczysz się czegoś co już jest niewykorzystywane. Przykładem kursu, który ma znaczenie podczas rekrutacji jest kurs Cisco.
Jak wygląda praca informatyka?
Praca informatyka nie należy do emocjonujących, ale potrafi być ciekawa i dająca satysfakcję. Rozwiązanie problemu, z którym zmaga się przez połowę dnia jest fajnym elementem pracy informatyka. Jednak codzienność nie jest zbyt elektryzująca i to niezależnie od specjalizacji.
Przez większość czasu wykonuje się te same czynności jedynie w innym zakresie. Nie ma co się oszukiwać do informatyki mało kto idzie z pasji, oczywiście są takie osoby, ale dla zdecydowanej większości informatyków jest to po prostu metoda na zarabianie pieniędzy, która jest zbieżna z ich zainteresowaniami, przynajmniej w pewnym stopniu.
Godziny pracy informatyka wyglądają tak jak na zwykłym etacie, czasem trzeba zostać nadgodziny, żeby dokończyć jakiś projekt, ale zazwyczaj jest to 8h, chyba że dogadasz się na inne warunki. Zależnie od specjalizacji, dana osoba może być również dostępna „pod telefonem”, tyczy się to zazwyczaj osób, które mają na sobie zarządzanie siecią w ramach danej firmy i pracują same albo w niewielkim zespole.
Często w pracy informatyka występuje coś takiego jak sprinty. Są to okresy czasu, na które zlecane są zadania do wykonania. Na koniec tygodnia ocenia się co zostało zrobione, a co się nie udało i co było tego powodem.
Większość informatyków pracuje w zespołach, ale ich praca jest mocno indywidualna.
Specjalizacje informatyczne są dobrze opłacalne a specjaliści często zarabiają powyżej 10 tys. na rękę i mają dodatkowe benefity. Praca nie jest obciążająca fizycznie, a jak trafisz do normalnej firmy to i psychiczne obciążenie nie będzie duże. Konkurencja na rynku pracy istnieje, ale wiele firm decyduje się rozwijać w naszym, kraju, gdyż mamy dobrych informatyków za relatywnie nieduże pieniądze. Mam nadzieję, że ten artykuł w przynajmniej jakimś stopniu przybliżył Ci jak zostać informatykiem i czym zajmuje się informatyk.