Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak zmniejszyć i zmienieć rozmiar zdjęcia

Posted by

jak zmniejszyć rozmiar zdjecia

Publikacja zdjęć w internecie wiąże często się z pewnymi ograniczeniami nie chodzi tu tylko o to co na nich się znajduje, ale również o rozmiar zdjęcia. Pomimo tego, że internet jest coraz szybszy i dzisiaj plik 1Mb nie stanowi większego problemu dla łącza internetowego, to gdy doda się do siebie wszystkie grafiki na stronach, i miejsce jakie zajmują na serwerach, okazuje się, że nawet najmniejsze różnice w rozmiarze plików mają znaczenie. W tym artykule chcemy zająć się tym jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia, powiemy jakie są programy do zmniejszania zdjęcia oraz jak zrobić to za darmo.

Rozmiar zdjęcia – waga zdjęcia – rozdzielczość zdjęcia

Zanim przejdziemy do sedna sprawy warto sobie wytłumaczyć, że te trzy pojęcia: rozmiar, waga i rozdzielczość nie tyczą się tego samego. Co prawda zmiana rozdzielczości ma wpływ na wagę zdjęcia podobnie jak zmiana rozmiaru zdjęcia, ale już mniejszy rozmiar zdjęcia nie musi oznaczać mniejszej rozdzielczości.

Zasadniczo, gdy mówisz rozmiar zdjęcia masz na myśli jego „wagę” czyli to, ile miejsca zajmuje na dysku, przynajmniej tak zostaniesz zrozumianym przez większość osób, a tobie może chodzić po prostu o zmianę wymiarów zdjęcia. Zaraz dowiesz się jak zmniejszyć rozmiar, wagę i rozdzielczość.

No właśnie, została jeszcze rozdzielczość, standardowo dążymy do tego, żeby rozdzielczość zdjęcia była jak najwyższa wtedy doskonale wszystko na nim widać. Mniejsza rozdzielczość faktycznie wpływa na rozmiar zdjęcia, ale niekoniecznie musi być związana z wielkością fizyczną (mowa np. o wydruku).

Zmiana rozmiaru zdjęcia przez zmniejszenie jego wagi jest bardzo ważne dla obciążenia serwerów i szybkości ładowania stron internetowych. Strony, które szybciej się ładują użytkownikom internetu są promowane w wyszukiwarce Google. Wiele serwisów posiada również ograniczenia co do wagi plików, wynika to z pojemności serwerów, za to trzeba płacić, dlatego wiele stron przykłada wagę do rozmiaru zdjęć.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia

Teraz pokażemy ci jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia rozumiany jako waga pliku, czyli jak sprawić, żeby zdjęcie zajmowało mniej miejsca na dysku. Możesz zmienić rozmiar, każdego zdjęcia może to być format JPG czy PNG bez większego znaczenia. Zmniejszenie bądź zmiana rozmiaru zdjęcia możliwa jest w darmowych programach jak Paint, online i w innych programach, o których nieco później.

 1. Naciśnij przycisk „windows” na klawiaturze
 2. Uruchom program Paint
 3. Wybierz opcję Plik -> Otwórz i odnajdź zdjęcie, które chcesz zmniejszyć
 4. Wybierz opcję „Zmień rozmiar” znajdującą się obok opcji „Zaznacz”
 5. Ustal o ile procent bądź pikseli zdjęcie ma zostać pomniejszone
 6. Gd będziesz zadowolony z efektu wybierz Plik -> zapisz
Czytaj również  Jak zmienić imię i nazwisko na FB

To najczęściej wykorzystywana metoda przez większość osób do zmiany wagi tudzież rozmiaru zdjęcia. Zmniejszając rozmiar zdjęcia zmniejsza się również jego waga. Przedstawiona metoda należy do jednej z prostszych i do tego nie wymaga połączenia z internetem.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia

Zmiana rozdzielczości zdjęcia jest już dużo mniej oczywistą kwestią, ale również nie powinno być z nią problemu. Musisz wiedzieć jednak, że jest jedna zasada przy zmniejszaniu zdjęć i ich powiększaniu. Gdy zdjęcie jest zmniejszane nie traci na jakości i zachowuje wysoką rozdzielczość, ale wraz ze zwiększaniem jego rozmiaru rozdzielczość spada.

Rozdzielczość zdjęcia można na kilka sposobów, chociażby wykorzystując metodę z programem Paint opisaną w akapicie jak zmienić rozmiar zdjęcia, ale pokażmy inną metodę. Tą metodą jest zmiana rozdzielczości zdjęcia przez program zainstalowany w każdym Windowsie 10, chodzi o aplikację Zdjęcia, tą samą, w której po prostu otwierasz zdjęcia.

 1. Otwórz zdjęcie, którego rozdzielczość chcesz zmienić
 2. Kliknij „…” w prawym górnym rogu i wybierz opcję Zmień rozmiar obrazu
 3. Pojawi się okno, w którym możesz skorzystać z gotowych opcji albo wybrać „Definiuj wymiary niestandardowe”
 4. Wybierając ostatnią opcje możesz prowadzić rozdzielczość jaką chcesz.

Jak widzisz program, którego używasz na co dzień posiada możliwość zmiany rozdzielczości zdjęcia w bardzo prosty i przystępny sposób.

Jak zmienić rozmiar zdjęcia w cm

Przestawiliśmy Ci już jedną metodę na zmianę rozmiaru zdjęcia w cm tudzież px. Polega ona na użyciu programu Paint i skorzystaniu opcji „Zmień Rozmiar”, ale jeżeli z jakiś względów nie chcesz użyć tej metody, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić rozmiar zdjęcia w cm w innych równie prosty sposób.

 1. Uruchom stronę photores i wejdź w zakładkę „zmiana rozmiaru w px”
 2. Wybierz z dysku zdjęcie, którego rozmiar chcesz zmienić.
 3. Podaj szerokość i wysokość jaką ma zdjęcie
 4. Kliknij przycisk „Zmiana rozmiaru”

Gotowe zdjęcie zmieniło swój rozmiar na takie rozmiary jak mu zadałeś. Ta metoda ma tą wadę, że musisz pamiętać o zachowaniu proporcji w innym razie, zdjęcie zmieni rozmiar w nienaturalny sposób, więc lepszą metodą może się okazać „Zmiana rozmiaru w %”.

Druga metoda będzie wymagać pobrania darmowego programu gimp, który jest bardzo podobnym programem do painta, a wiele jego możliwości przypomina photoshopa. Przejdźmy właśnie do tego jak zmienić rozmiar zdjęcia w Photoshop.

 1. Uruchom Photoshop
 2. Wybierz z menu Plik – Otwórz i zaznacz zdjęcie, którego rozmiar chcesz zmienić
 3. Wybierz z menu Obraz -> Wymiar obrazu
 4. Wybierz jednostkę w jakiej chcesz widzieć rozmiar zdjęcia np. px, mm, cm
 5. Wpisz jaki rozmiar ma mieć zdjęcie
 6. Zapisz

Jak widzisz druga metoda jest również bardzo prosta i pozwala na zmianę rozmiaru zdjęcia w cm do konkretnych rozmiarów. Pomniejszenie zdjęcia wpływa również na zmniejszenie jego wagi, ta może zostać obniżona jest podczas procesu zapisu, gry możemy wybrać jakość z jaką ma zostać zapisane zdjęcie.

Czytaj również  Jak zastrzec numer Plus

Jak zmniejszyć rozmiar jpg

Niezależnie jakie rozszerzenie ma zdjęcie, możesz skorzystać z jednego z wyżej wymienionych sposobów, ale istnieje również inna bardzo prosta metoda na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia jpg.

 1. Uruchom stronę tinypng.com
 2. Wrzuć zdjęcie, które ma mieć zmniejszony rozmiar
 3. Poczekaj chwilę aż program skompresuje plik
 4. Dostaniesz informację o tym o ile udało się zmniejszyć rozmiar jpg
 5. Pobierz zdjęcie o zmniejszonym rozmiarze

Równie dobrze możesz korzystać z masy innych tego typu programów, jednak one zmieniają wagę zdjęcia a nie jego rozmiar w rozumieniu wymiarów. Jeżeli chcesz zmniejszyć rozmiar jpg w rozumieniu wysokości i szerokości skorzystaj z jednej wyżej opisanych metod, albo przejdź dalej.

Jak zmniejszyć format zdjęcia

Przez format należy rozumieć wymiar pliku a nie jego wagę, chociaż zmniejszając format zdjęcia zmniejsza się również jego waga, gdyż liczba pikseli do wyświetlenia spada. Cały artykuł dotyczy tego jak zmniejszyć format zdjęcia, tym razem pokażemy to na przykładzie darmowego programu IrfanView.

 1. Pobierz i zainstaluj program IrfanView
 2. Po zainstalowaniu programu kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęcie, którego format chcesz zmniejszyć i wybierz opcję „Otwórz za pomocą” i wskaż IrfanView
 3. Z menu wybierz Image -> Resize/Resample
 4. Ustal wymiary jakie ma mieć plik w px/cm albo calach
 5. Zapisz

Jest to tylko jedna z prostych metod, ale są również jeszcze prostsze metody na zmniejszenie rozmiaru formatu zdjęć opisane w pozostałej części artykułu.

Jak skompresować zdjęcie

Kompresja zdjęcia ma na celu zmniejszenie rozmiaru zdjęcia rozumianego jako wielkość w MB. Istnieje wiele darmowych programów online do kompresji zdjęć, z których warto korzystać, gdy mamy niewielką ilość zdjęć wymagających skompresowania, a ich rozmiar nie przekracza 5MB. Różne aplikacje mają różne ograniczenia, my pokażemy, jak skompresować zdjęcie na przykładzie strony imagecompressor.

 1. Uruchom stronę imagecompressor
 2. Wybierz opcję „prześlij pliki” i wskaż zdjęcia, które chcesz skompresować.
 3. Zdjęcia automatycznie zaczną się kompresować, możesz ustalić jeszcze ich jakość po kompresji.
 4. Pobierz skompresowane pliki

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w telefonie

Zmniejszenie rozmiaru zdjęcia w telefonie jest jeszcze banalniejsze niż na komputerze wystarczy, że będziesz podążać za poniżej podaną instrukcją.

 1. Otwórz zdjęcie, którego rozmiar chcesz zmniejszyć
 2. Zależnie od telefonu i wersji oprogramowania kliknij przycisk „Edytuj”, który może być u góry lub na dole.
 3. Wybierz opcję Przytnij
 4. Manipulując narzędziem przycinania zmniejsz rozmiar zdjęcia wedle uznania
 5. Zatwierdź zmiany „ptaszkiem”

Jak widzisz nie potrzebujesz żadnej aplikacji do zmniejszania rozmiaru zdjęcia.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez utraty jakości

Powiększanie zdjęcia zawsze oznacza pogorszenie jego jakości, a jak to jest ze zmniejszaniem? Jeżeli chcesz zmniejszyć rozmiar zdjęcia, czyli jego wagę bez utraty jakości będziesz musiał skorzystać z programów do zmniejszania wielkości szerokości i wysokości, co prawda istnieją nawet darmowe programy do kompresji bezstratnej plików, ale ich działanie w takim przypadku jest praktycznie zerowe. Jeżeli chcesz zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez utraty jakości, musisz zmniejszyć jego szerokość i długość.

Czytaj również  Czym się różni Smartwatch od Smartband?

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia na 300 dpi

Warto wspomnieć o czymś takim jak DPI, czyli jednostka stosowana do określenia rozdzielczości obrazów generowanych np. przez drukarki. Jeżeli chcesz uzyskać wydruk dobrej jakości Twojego zdjęcia powinna mieć 300 dpi, gdy zazwyczaj jest to 72. Istniej kilka sposobów na to jak zmienić dpi z 72 na 300 i każdy inny dowolny zakres, do tego przyda się Photoshop albo Ilustrator.

 1. Otwórz zdjęcie w Photshop
 2. Wybierz z menu Obraz -> Zmień rozmiar
 3. W oknie, które się pojawi możesz wpisać, ile obraz ma mieć DPI wpisz ilość jaką chcesz np. 300
 4. Potwierdź zmiany
 5. Zapisz obraz w dowolnym miejscu na pulpicie

Proces zmiany rozdzielczości na 300 dpi został przeprowadzony, możesz to sprawdzić klikając prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybierając „Właściwości”. Przejdź do zakładki szczegóły i tam jest informacja o rozdzielczości zdjęcia w DPI.

Jak zmniejszyć pojemność zdjęcia

To pytanie choć zrozumiałe, zostało źle sformułowane. Pojemność zdjęcia jest tutaj rozumiana jako jego waga, czyli to, ile miejsca zajmuje na dysku. Cały artykuł przytacza sposoby na to jak zmniejszyć pojemność zdjęcia, ale przypomnijmy ten najpopularniejszy z wykorzystaniem programu MS Paint.

 1. Uruchom na komputerze program Paint
 2. Wybierz opcję Plik -> Otwórz i wskaż zdjęcie, które chcesz zmniejszyć
 3. Wybierz zakładkę „Zmień rozmiar”
 4. Dostosuj wymiary zdjęcia do takich jakie będą cię zadowalać
 5. Wybierz Plik -> Zapisz w celu zapisania zmian w zdjęciu

Gotowe, wielkość zdjęcia z co za tym idzie jego waga tudzież „pojemność” została obniżona.

Program do zmniejszania zdjęć

Na koniec zostawiliśmy sobie omówienie kilku programów do zmniejszania zdjęć. Na szczęście żyjemy w świecie, gdzie większość programów dostępnych jest online i nie musimy ich ściągać na dysk. Jeżeli jednak chcemy mieć program do zmniejszania zdjęć na komputerze to nic nie stoi na przeszkodzie, część programów jest darmowa inne płatne, my pokażemy te najpopularniejsze.

Program do zmniejszania wagi zdjęć online

Zacznijmy od programów online, bo te już w pewnej mierze przedstawiliśmy chociażby za sprawą tinypng i to od niego rozpoczniemy.

 1. Tinypng– Bardzo dobry program, który akceptuje najpopularniejsze rozszerzenia plików jak .png i .jpg. Program w darmowej wersji jest ograniczony do 20 zdjęć, które mogą zostać zmniejszone każdego dnia, a wielkość pojedynczego pliku nie może przekraczać 5MB co oznacz, że przy jego pomocy nie zmniejszymy zdjęć z aparatów. Tinypng szybko kompresuje zdjęcia i możemy je bez problemu pobrać na dysk. Jeżeli chcemy usunąć limity musimy liczyć się z koniecznością wykupienia licencji pro o koszcie 25$.
 2. Optimizilla – program, który działa na bardzo podobnej zasadzie jak wyżej wymieniony dodatkowo daje użytkownikowi możliwość edycji jakości zdjęcia, co pozwala zaoszczędzić dodatkowe miejsce.
 3. Resizeimage – nieco bardziej rozbudowany program do zmniejszania zdjęć online, który pozwala manipulować wielkością zdjęcia, obracać je czy wybierać spośród trzech opcji jakości. Jeżeli dwa pierwsze programy nie przypadły Ci do gustu sprawdź ten.

Mam nadzieję, że wiesz już jak zmniejszyć i zmienić rozmiar zdjęcia zarówno na komputerze jak i w telefonie. Jak widzisz jest to zadanie relatywnie proste, które można wykonać na wiele sposobów, z których ogromna część jest darmowa. Jeżeli masz jakieś pytania zostaw je w komentarzu, a my odpowiemy jak najszybciej się da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *