Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak zeskanować kod QR

Posted by

jak zeskanować kod QR

Jak zeskanować kod QR na telefonach popularnych marek jak iPhone, Huawei, Xiaomi czy Samsung? Właśnie tym tematem zajmiemy się w naszym kolejnym artykule. Z racji rosnącej popularności niepozornych kodów QR, które na początku wydawały się nieprzydatną fanaberią, rodzi się sporo pytań na ich temat i warto je rozwiać. Obecnie kody QR znajdują się praktycznie wszędzie od paczkomatów po gry planszowe. Znacząco skracają czas logowania i dają dodatkowe możliwości. Sprawdźmy zatem jak zeskanować kod QR za pomocą telefonów najpopularniejszych telefonów.

Co to jest kod QR?

Krótki wstęp tłumaczący czym jest kod QR nie będzie niczym złym, w końcu warto wiedzieć co będziesz skanować. Kod QR (Quick Response) nie jest niczym nowym, gdyż został opracowany już w roku 1994. Pozwala kodować liczby, litery i znaki z różnych alfabetów, a umożliwia nawet definiowanie własnych symboli.

Kody QR tworzone są z czarnych kwadratów na białym tle, dzięki temu mogą przechowywać więcej informacji od kodów kreskowych. Tego typu kody można skanować zarówno z papieru jak i ekranów.

Dlaczego warto wiedzieć jak zeskanować kody QR? Powodów jest coraz więcej, gdyż kody QR służą do dzielenia się danymi teleadresowymi, linkami do stron czy informacjami o przedmiotach znajdujących się na wystawach i muzeach. Dlaczego kody QR zyskały taką popularność? Zapewne za sprawą tego, że nie musimy nic wpisywać, wystarczy zeskanować kod QR, żeby móc korzystać z informacji na nim zawartych. Za kilka lat każdy będzie skanował kody QR, gdyż ich zastosowanie jest niemal nieograniczone i wykorzystuje się je nawet do wykonywania płatności w sklepach. Sprawdźmy zatem jak skanować kody QR na telefonach z systemem Android i iOS.

Czytaj również  Podczerwień w telefonie – jak włączyć?

Jak zeskanować kod QR na Android 9 lub nowszym?

Zacznijmy może od tego jak można zeskanować kod QR na telefonach z systemem Android. Popularność kodów QR wzrosła do tego stopnia, że ich skanowanie obecnie nie wymaga zewnętrznych aplikacji. Jednak mówimy tu o najnowszych wersjach systemu Android, telefony nieobsługujące Android 9 albo nowszych wersji będą wymagały pobrania zewnętrznej aplikacji. Taki proces opisaliśmy w kolejnym akapicie. Teraz sprawdźmy, jak zeskanować kod QR w najnowszym Androidzie:

 1. Uruchom aparat telefonu
 2. Najedź obiektywem aparatu na kod QR, który chcesz zeskanować
 3. Kod QR zostanie automatyczny odczytany i będziesz mógł wykonać akcje do niego przypisane.

Jak widzisz korzystanie z kodu QR nie jest niczym trudnym, jednak nie każdy ma nowy telefon obsługujący najnowsze wersje Androida. Jak skanować kod QR na starszych telefonach?

Jak zeskanować kod QR w starszych telefonach?

W przypadku starszych telefonów nie obejdzie się bez instalacji specjalnych aplikacji. Jednak tu na wstępie dobra informacja, tego typu aplikacje są darmowe i działają bez zastrzeżeń. Nie ma większego znaczenia na jaką aplikację się zdecydujesz. Do skanowania kodów QR służą tzw. skanery kodów QR.

 1. Wejdź w sklep Google Play
 2. Wpisz „skaner kodów QR”
 3. Pobierz i zainstaluj aplikacje
 4. Uruchom aplikację i najedź telefonem na kod QR
 5. Kod zostanie zeskanowany
 6. Podejmij decyzję na temat tego co chcesz z nim zrobić

Nie sposób wytłumaczyć tego na przykładzie każdej aplikacji do skanowania kodów QR z osobna. Proces wygląda bardzo podobnie z tą różnicą, że niektóre aplikacje mogą wymagać zrobienia zdjęcia a nie samego najechania na kod QR.

Skanowanie kodów QR z Obiektywem Google

Zachęcamy również do przetestowania aplikacji obiektyw Google, która nie tylko skanuje kody QR, ale pozwala również na skanowanie innych obiektów. Aplikacja jest w pełni darmowa i znajduje się w sklepie Google Play. Stosuje się ją dokładnie tak samo jak inne aplikacje do skanowania kodów QR.

Czytaj również  Jak zostać informatykiem i czym zajmuje się informatyk?

Skanowanie kodów QR przez przeglądarkę

Mało kto wie, że niektóre przeglądarki internetowe posiadają wbudowaną opcję skanowania kodów QR. Przykładem takiej aplikacji jest Firefox działający na telefonach z systemem Android. Oczywiście opcja ta zaimplementowana jest w najnowszych wersjach przeglądarki. Pole skanowania kodów QR staje się dostępne, gdy próbujemy coś w pisać w polu wyszukiwania na dole aplikacji. Również inne przeglądarki dostosowują się do skanowania kodów QR, więc możesz przetestować Opera czy Chrome.

Jak zeskanować kod QR bez aplikacji?

Jeżeli żaden z powyższych sposobów do ciebie nie przemówił, to co powiesz na stronę internetową, która umożliwia skanowanie kodów QR? Dokładnie tak, beż żadnych aplikacji, wystarczy wejść na adres qrcodescan.in i zgodzić się na wykorzystywanie przez stronę aparatu w telefonie. Rozwiązanie to wydaje się bardzo proste, ale na dłuższą metę lepiej sprawdzają się dedykowane aplikacje.

Jak zeskanować kod QR iPhone?

Właściciele telefonów Apple również bez problemu mogą skanować kody QR swoimi iPone. Tutaj sposób skanowania kodów jest dokładnie taki sam jak w przypadku systemów opartych na systemie Android. Mając telefon iPhone z systemem iOS musisz wykonać poniższe korki w celu skanowania kodu QR:

 1. Uruchom aparat telefonu
 2. Nakieruj obiektyw swojego iPhone na kod QR, tak by objąć go w całości
 3. Kod QR zostanie automatyczny odczytany i będziesz mógł wykonać akcje do niego przypisane.

Bardzo proste i intuicyjne rozwiązanie sprawia, że żadna osoba posiadająca telefony iPhone nie powinna mieć problemu ze zeskanowaniem kodów QR.

Dlaczego nie możesz zeskanować kodu QR?

Jeżeli masz problemy ze skanowaniem kodów QR, koniecznie sprawdź listę najczęstszych błędów podczas skanowania kodów:

 1. Skanujesz kod ze zbyt bliska lub zbyt daleka
 2. Kod nie został objęty w całości
 3. Aparat nie może złapać ostrości
 4. Skanujesz kod pod kątem
 5. Poruszasz za bardzo urządzeniem podczas skanowania
 6. Masz za słabe oświetlenie
 7. Kod QR jest zacieniony
Czytaj również  Jak sprawdzić stan internetu t mobile?

To by było na tyle w temacie skanowania kodów QR. Jak widzisz nie jest to nic trudnego, szczególnie w telefonach nowej generacji. Mam nadzieję, że wiesz już jak zeskanować kod QR w telefonach Huawei, iPhone, Xiaomi czy Samsung.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *