Jak zarabiać na graniu w gry

Spora część z graczy w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się jak zarabiać na grach. Pytania tego typu pojawiają się głównie w wieku nastoletnim, zwłaszcza gdy tyczą się zarabiania na graniu, a nie na grach stricte.

Każdy z nas potrzebuje pieniędzy do funkcjonowania w tym świecie, a dlaczego nie zarabiać na czymś co sprawia przyjemność? Wiele z gier dostępnych jest obecnie w wersjach cyfrowych i systemach f2p przez co posiadanie gier nie stało się czymś luksusowym.

Zarobki różnią się zależnie od stosowanej metody, czasem umiejętności, ale głównie wysiłku jaki zostanie przedsięwzięty w celach pozyskania zarobku

Zarabiać można na grach mmo, grach cyfrowych, przeglądarkowych, kluczach do gier czy gier dostępnych na android lub ios. W poniższym artykule zamieszczamy listę sposobów pozwalających zarabiać na grach oraz pokażemy gry na których można zarobić, zaczynajmy!

Sposoby zarabiania na grach

Zacznijmy od opisania sposobów gromadzenia pieniędzy na grach, a później przyjrzymy się poszczególnym tytułom pozwalającym zarobić.

1. Stwórz serwer

Zaczniemy może od niezbyt oczywistej propozycji, którą jest utworzenie serwera do gier. W roku 2020 większość gier hostowana jest na serwerach wydawców a gry są darmowe więc nie ma powodu do tworzenia osobnych serwerów.

W moich czasach popularne były tzw. prywatne serwery, albo po prostu pirackie, wszystko zależy od umowy licencyjnej danej gry.

Ogromną popularnością cieszyły się serwery do gry mmorpg World of Warcraft, Lineage 2 czy Tibia. Głównym powodem były opłaty abonamentowe, jednak Polska roku 2020 to zupełnie co innego niż Polska 2010.

Dzisiaj większość osób jest w stanie opłacać abonament, docenia sprawne działanie gier i częste aktualizacje. Niemniej wciąż mamy do czynienia z grami, które utraciły dużą część graczy, ale jest ich na tyle, że prywatne serwery są w stanie generować dochód rzędu kilku tysięcy, taką grą jest np. wspomniana Tibia.

Grafika odstrasza wielu obecnych graczy, ale przecież ty chcesz zarabiać na grach, więc interesują cię najbardziej zapaleni gracze, którzy nie porzucają gry po miesiącu, a wracają do niej, albo nie przestają grać.

Każda serwer będzie wymagał innego sposobu monetyzacji, jeżeli grasz w wybrany tytuł to doskonale sobie zdajesz sprawę w jaki sposób firmy zarabiają na graczach.

Z nowszych tytułów mamy takie gry jak Aion czy stary, ale ciągle obecny Minecraft. Bez wątpienia spotkałeś się z youtuberami czy innymi osobami pobierającymi opłaty, za dostęp do ich serwera w danej grze.

Skala zarobków w dużej mierze uzależniona jest od osób, które chcą grać w dany tytuł i to do jakiego gracza jest kierowany. Inne pieniądze będą w grach produkowanych pod gracza, który ma pieniądze w portfelu, a inne pod dzieci, które muszą prosić rodziców o pieniądze.

Nie musisz do tego celu kupować serwera, pierwsze gry możesz próbować uruchomić na swoim komputerze o ile masz wystarczająco dobrą maszynę i łącze internetowe (chodzi głównie o upload). Im starsza gra tym łatwiej będzie uciągną większą liczbę graczy, co ograniczy konieczność inwestycji.

Jeżeli już podejmiesz się uruchamiania serwerów zalecamy robić to na grach, które zezwalają na takie czynności, łamanie regulaminów prędzej czy później może skończyć się problemami.

2. Twórz Gry

Jakby to nie brzmiało skomplikowanie wcale takie nie jest. Żyjemy w czasach internetu i nieograniczonego dostępu do informacji.

W tym punkcie nie chodzi nam o tworzenie gier AAA, a typowych gier opartych na znanych silnikach. Jako użytkownik steam powinieneś zdawać sobie sprawę z liczby gier tworzonych na RPG Maker, gdzie programowanie sprowadza się do paru prostych i opisanych skryptów.

Silników pozwalających tworzyć gry jest zdecydowanie więcej, nie ma nawet problemu ze znalezieniem skryptu gry podobnej do Plemion czy innych gier przeglądarkowych jak Ogame.

Ta metoda wymaga większego zaangażowania użytkownika, ale patrzenie jak tworzona jest gra i jak zaczynają działać kolejne skrypty daje dużo radości. Nikt nie każe ci rozpoczynać takiego projektu samemu, może w twoim gronie są osoby, które również byłyby zainteresowane tematem.

3. Zostań developerem

Jest to pochodna powyższej propozycji, jeżeli zaangażujesz się wystarczająco mocno, możesz zainteresować się programowaniem do tego stopnia, że będziesz chciał brać udział w większych projektach.

Tworzenie gier to opłacalny biznes, co prawda słyszy się wiele o nadgodzinach, ale stawki godzinowe są dobre. Inną kwestią jest dostępność pracy, a tej nie ma tak dużo.

Największe produkcje ogrywane na całym świecie produkują dwa studia w Polsce: CDPR oraz Techland. Istnieje kilka innych zespołów pracujących nad mniejszymi grami w których będziesz też mógł się rozwijać. Najwięcej projektów tyczy się gier mobilnych i to zazwyczaj przy grach na androida czy iOS będziesz pracować.

4. E-sport – granie w gry

esport

Pozycja obowiązkowa na każdej liście przedstawiającej sposoby na zarabianie pieniędzy przez granie. E-sport znacząco się rozwinął, ma obecnie w Polsce osobną telewizję poświęconą w głównej mierze rozgrywkom e-sportowym, a w środowisku pojawiło się więcej inwestorów.

E-sport w Europie to lukratywne zajęcie, ale wiąże się z całym skupieniem przeznaczonym na grę. Jest to również zajęcie dedykowane osobom młodszym, nie ma zbyt wielu graczy podchodzących pod 30. Wraz z wiekiem spada czas reakcji, a i chęć przebywania w domach dla graczy z ludźmi często przed 18 rokiem życia.

Po karierze zawodnika możesz liczyć na dalszy rozwój w branży jako trener, komentator czy analityk. Wszystko będzie zależeć w dużej mierze od wypracowanych kontaktów i rozpoznawalności, którą będziesz budować przez pośrednictwo social media.

Największe pieniądze są w turniejach zarezerwowanych dla profesjonalnych zespołów, ale wciąż istnieją turnieje grane lokalnie, na które może dostać się każdy przez wygranie kwalifikacji.

Znajdziesz również w internecie strony, na których po rejestracji i połączeniu konta z kontem w grze, grasz o punkty, które możesz wymieniać na pieniądze.

Polscy gracze często stanowią czołówkę w dużej liczbie gier e-sportowych takich jak CS czy LoL.

Profesjonalne granie wymaga osiągania dobrych wyników w systemach rankingowych, im lepszy wynik, tym większa szansa na zauważenie.

Stawki najlepszych graczy w league of legends są pięciocyfrowe, przeciętni gracze z najlepszych drużyn otrzymują kwoty powyżej średniej krajowej, nowi gracze muszą zadowolić się mniejszymi kwotami, ale i tak głównie liczą się nagrody z turniejów.

Pisaliśmy, że E-sport to domena głównie ludzi młodych, ale jeżeli podepniemy pod to pokera online czy podobne gry, to grać może każdy.

5. E-sport – organizacja/trenerka

Nowe technologie nie tylko ograniczają miejsca pracy, ale również stwarzają nowe. Przykładem jest elektroniczna rozgrywka, która doszła do etapu pełnego profesjonalizmu.

Dzisiaj profesjonalne turnieje realizowane są w dużych studiach, albo na stadionach z publicznością. Gracze to główni aktorzy, ale za nimi stoją inni ludzie tacy jak trenerzy czy analitycy.

Możliwe, że dobrze rozumiesz grę, ale nie jesteś najlepszym pod względem „zręcznościowym” i chciałbyś się realizować jako analityk albo trener.

Trenerem można zostać również na odległość, zależnie od gry stawki oscylują w granicach 100zł od godziny. Łączysz się przez Skype lub inny program i analizujesz na bieżąco grę konkretnej osoby, która wykupi taką pomoc.

Jeżeli nie widzisz dla siebie miejsca bezpośrednio na scenie, możesz zostać osobą odpowiedzialną za kreowanie wizerunku danej organizacji.

Pozostaje jeszcze oprawa telewizyjna i pozycja ekspertów i prowadzących relacje.

6. Prowadzenie kanału gamingowego

Tak na dobrą sprawę youtube w Polsce rozpoczął się od osób grających w gry i pokazujących tą rozgrywkę. Dziesięć lat temu kupowanie gier nie było, jeszcze tak popularne jak obecnie i wielu ludzi po prostu oglądało nowe tytuły zamiast je kupować.

Dzisiaj kanały traktujące o grach są raczej w lekkim odwrocie, choć ostatni rok był powrotem wielu osób związanych z grami.

Nagrywanie swoich poczynań może generować duże kwoty pieniężna wystarczy spojrzeć na najpopularniejszych twórców z branży gier.

Ten poziom jest zarezerwowany dla nielicznych, ale masa mniejszych twórców o których nigdy nie słyszałeś żyje bardzo dobrze z monetyzacji filmów i współprac komercyjnych.

Decydując się na otarcie kanału związane z grami, masz dwie drogi. Pierwszą jest pójście w gry najpopularniejsze, drugą wybranie tytułów nieco niszowych, ale posiadających fanów.

Głównym źródłem dochodu małych kanałów są wpływy z reklam na youtube, ale gdy osiągniesz większe zasięgi pojawia się sponsorzy i wtedy w grę wchodzą zdecydowanie większe zarobki.

7. Streaming

twitch

Kolejna propozycja obowiązkowa na liście o zarabianiu na grach to streamowanie rozgrywki, czyli pokazywanie innym osobą tego jak grasz w czasie rzeczywistym.

Zarobki osób wybierających tę metodę zarabiania pochodzą w głównej mierze z reklam i płatnych subskrypcji, które mogą dawać użytkownicy oglądający streamera.

Większość platform do strumieniowania gry, wyświetla reklamy i upoważnia do uruchomienia subskrypcji kanały będące partnerami. W momencie osiągnięcia z góry ustalonej liczby widzów przez pewien okres, możesz wystąpić do np. Twitch’a z prośbą o zostanie partnerem. Gdy ta zostanie zaakceptowana stanie przed tobą świat zarabiania na grach w ten właśnie sposób.

Jeżeli chcesz się wybić będziesz potrzebować, charyzmy i ciekawej osobowości, albo naprawdę dużego skilla. Najlepszym rozwiązaniem jest połączeniem obu cech, ale o to niezwykle trudno.

Dodatkowym zarobkiem będą współprace, najczęściej z producentami gier chcącymi abyś pokazał ich tytuł na streamie oraz producentami sprzętu komputerowego np. słuchawek, foteli bądź myszek i klawiatur.

Swoje poczynania na streamie możesz udostępniać na youtube w formie pociętych i złożonych filmów, albo po prostu jako zapis gry, zawsze to dodatkowy zarobek, którego nie należy lekceważyć.

8. Twórz produkty oparte na grach

Ten pomysł jest skierowany do osób uzdolnionych artystycznie, potrafiących tworzyć grafiki, ilustracje figurki czy nadruki na koszulki.

Duża część postaci z różnych gier, albo haseł jest popularna i zasługuje na uwiecznienie pod rozmaitymi formami. Wchodząc na Amazon i wpisując pierwszą lepszą frazę „zed lol” otrzymujesz kilkadziesiąt wyników, którymi są figurki, plakaty kubki czy podkładki pod myszkę.

Przykładowo amazon merch pozwala na tworzenie koszulek z nadrukiem, jedyne co potrzebujesz to wykonać grafikę w odpowiednich rozmiarach i wysłać do Amazon, a oni zajmują się produkcją koszulek, nadrukiem i wysyłką do ciebie należy jeszcze reklama, żeby ktoś chciał to kupić.

Breloczki i figurki można zlecać np. fabrykom w Chinach i wysyłać na Amazon. Dlaczego akurat ta platforma sprzedażowa? Zdecydowanie większy i bogatszy rynek, nieco więcej możesz się dowiedzieć o tym z artykułu na temat zarabiania z domu.

9. Praca w dziale obsługi klienta

Prawdopodobnie najmniej ekscytujący pomysł z tu obecnych, ale osoby techniczne mogą się w nim odnaleźć.

Obsługa klienta to głównie kontakt z ludźmi, którzy mają problem z funkcjonowaniem gry, nie potrafią jej zainstalować, zrobić czegoś konkretnego albo chcą zapytać o inne aspekty techniczne.

Stawki w tej branży oscylują wokół 15-20 zł na godzinę. Praca może mało rozwojowa, ale związana z grami i bez wątpienia przyszłościowa.

10. Tester gier komputerowych

Zaszczyt kończenia pierwszej dziesiątki propozycji przypada zawodowi testera gier. Nie raz i nie dwa o tym słyszałeś i orientujesz się, że praca w wydawnictwie nie polega na graniu w najnowsze gierki, a mozolnym przechodzeniu nieskończonych poziomów w celów wyłapywania i raportowania błędów.

Każda większa firma posiada kilka wakatów dla testerów, często w ogłoszeniach porusza się, że wiedza programistyczna będzie dodatkowym atutem. Testerzy pracują w ścisłej komitywie z programistami i dobrze, żeby orientowali się w podstawach.

Testowanie gier jest dobrze opłacanym zawodem, choć nie w takim stopniu jak programowanie.

11. Zdobywanie waluty w grze

Ciężko nazwać to inaczej jak farmieniem golda. Ten typ działalności jest tak stary, jak stary jest tryb multiplayer w nowoczesnym rozumieniu.

Pieniądze, którymi opłacamy różne przedmioty w grach, są często relatywnie ciężkie do zdobycia, choć może lepiej byłoby użyć słowa „mozolne”. W przypadku większości gier mmo, złoto jest nagrodą za zabicie potworów albo wykonywanie czynności craftowania.

Aby zobaczyć, że dalej ten proces się odbywa wystarczy zajrzeć na allegro wpisać „gold wow” i przeglądnąć oferty sprzedających. Niegdyś był to na tyle dochodowy biznes, że całe gidie zajmowały się pozyskiwaniem walut w różnych grach, tylko w celu dalszej odsprzedaży.

Obecnie liczba ofert jest zdecydowanie mniejsza, ale kupujący zawsze się znajdzie, pytanie, ile czasu będziesz na to poświęcać i jaki zarobek uzyskasz.

12. Boosting

Kolejny już sposób to boostowanie kont słabszych graczy za opłatą. Przykładowo, oferujesz, że awansujesz w danej grze o X pozycji w zamian za kwotę X, osoba zainteresowana udostępnia ci konto, a ty grasz, aby jak najszybciej zrealizować zlecenie.

Jest to znienawidzona forma przez społeczność graczy. Przez nią w zbyt wysokich rangach/ligach znajdują się osoby, które nie mają umiejętności, aby tam być.

13. Sprzedaż kont

Jedną z bardziej oczywistych metod jest sprzedaż wartościowych kont. Polega to na tym, że np. w grze League of Legends zdobywamy 30 lvl pozwalający uczestniczyć w grach rankingowych, a następnie dochodzimy do w miarę wysokich rang np. Diamentu i odsprzedajemy konto za kilkaset złotych (200-300).

Problemem tego rozwiązania jest to, że czas poświęcony na grę jest zupełnie nie adekwatny do otrzymywanych dochodów. Osobiście polecałbym się zainteresować innymi metodami zarabiania, gdyż ta forma, nawet jeżeli jesteś bardzo dobry zajmuje dużo czasu, a uzyskane pieniądze będą raczej dodatkiem niż pełnoprawną pensją.

Pozostaje również kwestia moralna, po pierwsze w wysokich rangach będzie grała osoba, która nie ma na to umiejętności po drugie sprzedaż kont w świetle regulaminów większości gier jest nielegalna.

14. Afiliacja

afiliacja na grach

Bez wątpienia najlepszy sposób na zarabianie na grach o ile ma się o tym pojęcie. Zarobki płynące z polecania gier są różne i wypłaca się je za różne aktywności.

Przykładowo jeden producent płaci, od zarejestrowania konta, podczas gdy drugi wymaga zdobycia konkretnego poziomu przez nowego użytkownika.

No dobrze, ale jak to działa? Bardzo prostu, systemy afiliacyjne polegają na promowaniu danej usługi, a gdy osoba zainteresowana kliknie w specjalny link który masz tylko ty i dokona konkretnej akcji zakupu, rejestracji, dodania meila itp. Ty dostajesz % bądź określoną kwotę.

Właśnie ten sposób był początkową formą zarobków wielu obecnie największych kanałów o grach na youtube, wiele osób dalej działa w tej branży.

Do prowadzenia afiliacji nie potrzebujesz kanału na YouTube czy Twitchu, możesz np. prowadzić bloga, w którym będziesz opisywać gry i zbierać pieniądze za ich polecenie.

15. Prowadź bloga – pisz artykuły

Najlepszym stałym dochodem na pozyskiwanie dochodów z afiliacji jest prowadzenie bloga, na którym można promować linki do gier.

Oczywiście tworzenie treści, pozwala również pozyskiwać pieniądze w inny sposób np. płatne artykuły albo Google Adsense.

Do pisania nie jest potrzebny niesamowity talent, główną częścią jest analiza słów kluczowych, chyba nie myślisz, że ten wpis powstał od tak? Powtarzają się tutaj pewne słowa klucze, dzięki którym artykuł znajduje się wyżej w wyszukiwarce.

Na blogu możesz również umieszczać linki do sprzętu dla graczy czy po prostu gier cyfrowych z takich sklepów jak G2A.

16. Zdobywanie punktów

Znacz zapewne serwisy oferujące różne punkty w zamian za granie w gry i wykonywanie działań. Dzięki zdobywaniu punktów jesteś w stanie gromadzić cyfrowe klucze do gier na Steam, które w późniejszym czasie możesz odsprzedać.

Gry oczywiście możesz również zatrzymać, co poniekąd jest też zwiększaniem wartości konta.

Istnieją również strony, w których zdobywa się tokeny i wymienia na prawdziwe pieniądze, większość tego typu stron jest zagraniczna.

17. Zdobywaj darmowe gry

Ostatnią propozycją jest śledzenie portali informujących o wyprzedażach gier. Przykładowo Epic oferuje co tydzień w każdy czwartek co najmniej jedną darmową grę.

Steam również organizuje 100% wyprzedaże, co prawda zdecydowanie rzadziej i dotyczą raczej słabszych gier, ale zawsze.

Tworząc np. 20 kont na różnych platformach, możesz zacząć je sprzedawać w momencie, gdy uznasz, że liczba gier jest na tyle zachęcająca aby ktoś dane konto kupił.

Ta metoda również jest sprzeczna z polityką wymienionych serwisów, niemniej taka opcja istnieje.

Gry na których można zarobić

Liczba gier na których jesteś w stanie zarobić jest duża choć ograniczona. W pierwszej kolejności zawsze będą to gry kompetetywne, stawiające na rywalizację i oferujące system rang, albo innej formy progresu.

Gry na których można zarobić:

  • Cs:go
  • Wow
  • Lol
  • Pubg
  • Aion
  • Guild Wars 2

Przynajmniej teoretycznie, jeżeli zdecydujesz się na system afiliacyjny możesz liczyć na duże zarobki z nawet małych produkcji.

Jak zarabiać na steam?

Metod zarabiania na steam jest kilka, podstawowa to sprzedaż kart kolekcjonerskich, które zdobywa się grając w niektóre gry. Stawki takich kart liczone są w centach, ale nie są to zbyt duże pieniądze.

Rynek steam bo tak nazywa się miejsce w którym gracze dokonują transakcji pozwala również na sprzedaż przedmiotów zdobytych w grze Counter Strike. Najdroższe skiny do broni potrafią osiągać wysokie ceny, ale w większej mierze są skiny w granicach kilkunastu złotych.

Drugą opcją jest wynajdywanie okazji i kupowanie przedmiotów w „promocji” i następna odsprzedaż, bo cenie rynkowej. Wspomniana metoda, jest zdecydowanie bardziej opłacalna w innych aspektach życia, gry nie gwarantują na tym polu dobrych zarobków, niemniej można próbować.

Jak zarabiać na grach przeglądarkowych?

Gry przeglądarkowe rządzą się podobnymi prawami do pełnoprawnych tytułów. Najpopularniejszą metodą zarobków jest wystawianie na serwisach ogłoszeniowych ofert sprzedaży surowców z danej gry albo przedmiotów o ile takie występują.

Drugą możliwością będzie oczywiście afiliacja, gdzie najczęściej pieniądze wpływają za dokonanie przez gracza zakupu w grze.

Trzecia opcja to oczywiście sprzedaż konta.

Zarabianie na kluczach do gier

Zarabianie na cyfrowych kluczach do gier to metoda zarobku, która może wydawać się perfekcyjna w końcu wszystko załatwia się przez internet bez konieczności chodzenia na pocztę.

To jak zarabiać na cyfrowych kluczach opisali już w zasadzie powyżej, ogólnie chodzi o zasadę zdobywania kluczy z różnych miejsc podczas różnych promocji i dalszej odsprzedaży.

Można pomyśleć o współdzieleniu konta z innymi osobami w zamian za opłatę i grę online, ale w tym wypadku podejrzewam, że jest to sprzeczne z zasadami Steam.

Serwisem oferującym loterie gier jest indiegala, większość to niszowe tytuły, ale zdarzają się gry o większej wartości.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że któryś ze sposobów zarabiania na grach przypadł ci do gustu i po niego sięgniesz. Pamiętaj o tym, że stałe uzyskiwanie dochodów z prowadzonej w ten sposób działalności będzie wymagać rejestracji firmy, a to koszty kilkuset złotych na początku.

Jeżeli masz jakieś propozycje, daj znać w komentarzu, chętnie poszerzymy zestawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *