JAK ZACHOWAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE? PORADNIK Z ZASADAMI, KTÓRE WARTO STOSOWAĆ

Estimated read time 5 min czytania

 Internet stał się nierozłącznym i integralnym elementem naszego codziennego życia. Nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Czynności jak przelewy bankowe, zakupy online, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy masa innych aplikacji, które służą nam na co dzień, stałyby się o wiele mniej komfortowe i trudniejsze do zrealizowania. Świat stanąłby w miejscu. Świat cyfrowy to jednak nie tylko wygoda i pozytywne strony, Pomijając darknet, zwany inaczej darkwebem, czyli podziemny Internet kilkukrotnie większy od tego, który znamy, który stał się domeną przestępców i ich nielegalnej działalności, w Internecie z którego korzystamy także czeka szereg niebezpieczeństw różnego rodzaju. Jak im zapobiec?

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to nie tylko technologia, ale przede wszystkim proces, kontrolujący i chroniący sieć, urządzenia, programy i dane, w celu wyeliminowania, albo chociaż zmniejszenia ryzyka wystąpienia ewentualnej kradzieży, także danych, ataków hakerskich, oszustw czy wirusów.

Cyberprzestępcy przez pierwsze pół roku pandemii ujawnili aż 19 milionów danych osobowych użytkowników Internetu. Zatem jak zachować bezpieczeństwo w Internecie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu niebezpiecznych sytuacji?

Wciągający cyfrowy świat

Internet wciąga jak mało co, a nawet może uzależnić, co wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. To pierwsze zagrożenie z nim związane, o jakim warto wspomnieć. Wszystkiego trzeba używać z rozsądkiem i umiarem. Szczególnie te najbardziej wciągające formy rozrywki. Tak samo jak w zakładach bukmacherskich online, które są formą hazardu i również mogą uzależniać, dlatego warto grać rozważnie i odpowiedzialnie.

W przypadku bukmacherki, dochodzą do tego niebezpieczeństwa płynące z ewentualnego korzystania z nielegalnych operatorów zakładów online. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich, wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. W każdym razie warto sprawdzić listę bukmacherów legalnych w Polsce z aktualną licencją przyznaną przez Ministra Finansów.

Czytaj również  Mp3 a Mp4 - jakie są różnice?

Jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

Jakie są główne zagrożenia w sieci, na jakie narażony jest typowy użytkownik i jak zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie, aby ich jak najskuteczniej uniknąć? Do najpopularniejszych i najpoważniejszych niebezpieczeństw w sieci należy tak zwany phishing, czyli podszywanie się pod instytucje i osoby w celu wyłudzenia pieniędzy lub poufnych danych, także osobowych. Przejęcie przez hakerów kontroli nad komputerem może skutkować także utratą danych, stabilności systemu czy nawet możliwości jego uruchomienia.

Bardzo powszechne są też zainfekowane wiadomości mailowe, dlatego lepiej nie otwierać maili z niepewnego źródła czy dziwnych adresów i od podejrzanych nadawców. Warto też unikać klikania w reklamy wyskakujące w przeglądarce czy na pulpicie, bo może znajdować się w nich złośliwe oprogramowanie, na przykład wirus, trojan lub oprogramowanie szpiegujące.

Jak zachować bezpieczeństwo w Internecie?

Porady jak zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie zaczniemy od propozycji tworzenia silnych i niepowtarzalnych haseł. To pierwszy krok do uniknięcia włamań na różne konta i profile oraz ataków hakerskich. Mogą w tym pomóc generatory haseł dostępne online. Warto też korzystać z autoryzacji dwuetapowej wszędzie tam, gdzie jest ona dostępna. Ważne są także regularne aktualizacje systemów operacyjnych na naszych urządzeniach, które zwiększają poziom naszego bezpieczeństwa w sieci, tak samo jak zapora sieciowa, z której także należy bezwzględnie korzystać. Dobrze pamiętać o nawyku wylogowywania się ze wszystkich serwisów, z których korzystamy.

Jeśli podajemy online swoje poufne dane, upewnijmy się, że strona posiada certyfikat SSL i połączenie jest bezpieczne, o czym informacja wyświetla się obok adresu strony oraz czy jest zabezpieczona protokołem https, co widać po kliknięciu w kłódkę widoczną przy adresie strony w przeglądarce. Pamiętajmy też o tym, aby pobierać programy i inne pliki tylko z zaufanych i sprawdzonych źródeł.

Dobrze jest tworzyć i zapisywać kopie zapasowe systemu, trzymać kopie najważniejszych danych na dyskach zewnętrznych, korzystać z dobrego pakietu antywirusowego i unikać publicznego WiFi. Bezpiecznym rozwiązaniem jest także korzystanie z oryginalnego i legalnego oprogramowania, otrzymującego regularne wsparcie i aktualizacje. Używając nośników zewnętrznych zawsze trzeba je przeskanować przed użyciem. Ważne też, by chronić nie tylko komputer stacjonarny czy laptop, ale także wszystkie pozostałe urządzenia, także mobilne.

Czytaj również  Czujniki w telefonach

Nowoczesne bezpieczne technologie

Nowym rozwiązaniem w kwestii zachowania i zwiększenia bezpieczeństwa w sieci sa tak zwane klucze sprzętowe. Te małe urządzenia USB podobne na przykład do adapterów do myszek, są dodatkowym zabezpieczeniem, bo przy każdym logowaniu czy autoryzacji należy takiego klucza fizycznie dotknąć, a więc ingerencja z zewnątrz jest tu mocno utrudniona. To jedno z najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań wielopoziomowej ochrony i bezpieczeństwa w Internecie. Warto też pamiętać o stosowaniu wszystkich powyższych rad. Mamy nadzieję, że te informacje pomogły odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

Artykuł sponsorowany

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój