Technologia

Jak zablokować usługi premium Play

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2024 przez Redakcja

Jak zablokować SMS premium w Play oraz inne usługi, które są dodatkowo płatne? Istnieje na to kilka sposobów i w tym artykule dokładnie je omówimy. Play jako jeden z największych operatorów komórkowych w naszym kraju daje swoim klientom możliwość wyłączenia i włączenia SMS premium w dowolnym momencie. Jeżeli jesteś narażony na podwyższone opłaty, albo nie chcesz, aby Twoje dziecko korzystało z usług premium to koniecznie sprawdź, jak zablokować SMS premium w Play.

Dlaczego wyłączyć usługi premium w Play?

Zablokowanie usług premium w tym głównie wiadomości SMS to dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcemy korzystać z loterii, konkursów czy nie zależy nam na pobieraniu płatnych dzwonków i tapet. Usługi premium potrafią być problematyczne, gdy przez przypadek zaznaczymy zgody marketingowe na wysyłanie wiadomości SMS i otrzymujemy co pewien czas SMSy zachęcające do wykonania jakiś akcji z numerów premium. To czy dana usługa jest Premium Rate można łatwo rozróżnić, gdyż przypisana jest do skróconego numeru specjalnego składającego się od czterech do sześciu cyfr.

Niezależnie od powodu, dla którego chcesz zablokować SMS premium w Play, w dowolnej chwili możesz te usługi przywrócić, ale o tym jak odblokować SMS premium Play piszemy w osobnym artykule.

Jak zablokować SMS premium Play kodem USSD?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie Play daje swoim klientom kilka opcji na zablokowanie SMS premium i wszystkie są naprawdę bardzo proste. Zasadniczo zgodnie z polskim prawem, limit na usługi premium ustalony jest na 35 zł brutto miesięcznie, więc nawet bez blokady nie przekroczymy tej kwoty. Jeżeli jednak chcesz zablokować wszystkie wiadomości SMS premium to najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kodu USSD.

 • Kod na blokadę wysyłania wiadomości SMS/MMS premium *111*32*1#
 • Kod na blokadę przychodzących wiadomości SMS/MMS premium *111*97*1#
 • Kod na blokadę połączeń premium *111*98*1#
 • Kod blokujący wszystkie usługi premium za jednym razem *111*96*1#
Czytaj również  Jak odblokować SMS premium Plus

Wybierz jeden z wyżej wymienionych kodów i wpisz go na klawiaturze a następnie zatwierdź zielonym przyciskiem.

Blokada jest włączana do 24 godzin od otrzymania zlecenia i zostaniesz o niej poinformowany w osobnej wiadomości SMS. Blokada numerów premium jest darmowa.

Jak ustawić limit wydatków na usługi premium w Play?

Play pozwala również ustalić limit wydatków na wiadomości premium. Korzystając ze specjalnych kodów ustalasz, ile jesteś gotów maksymalnie wydać w danym okresie rozliczeniowym, po przekroczeniu tej kwoty zostaniesz o tym poinformowany a usługi premium w danym miesiącu zostaną automatycznie zablokowane. W tym wypadku również możesz ustalić limit na poziomie 0 zł.

 • Limit 0 zł kod *111*83*1#
 • Limit 35 zł kod *111*16*1#
 • Limit 100 zł kod *111*17*1#
 • Limit 200 zł kod *111*18*1#

Jak zablokować SMS premium w Play telefonicznie?

Druga metoda, o której warto wiedzieć to wyłączenie usług premium z poziomu infolinii Obsługi Klienta pod numerami *500 lub *600.

Blokada usług premium Play przez STOP SPAM

Ciekawą alternatywną na blokadę wybranych numerów skróconych w Play jest wyłączenie numerów przez usługę SMS o nazwie STOP SPAM.

 1. Wyślij SMS o treści STOP
 2. Pod numer 252
 3. Poczekaj na potwierdzenie SMS

Ta usługa nie jest darmowa, opłata jest jak za wysłanie zwykłej wiadomości SMS. Blokada dotyczy numerów specjalnych zaczynających się na cyfry 7,8 i 9 nie są blokowane numery premium rozpoczynające się od 5 i 6. Korzystać z tego rozwiązania mogą osoby posiadające abonament oraz oferty typu mix.

Jeżeli chcesz możesz w dowolnym momencie sprawdzić status usługi przez wysłanie SMS o treści STATUS na numer 252.

Jak zablokować SMS premium w aplikacji Play24?

Jeżeli masz zainstalowaną aplikację możesz skorzystać z blokady SMS Premium z poziomu Play24. Cała procedura jest naprawdę prosta wystarczy zalogować się do aplikacji i postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Zaloguj się do aplikacji Play24
 2. Kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu
 3. Wybierz „Blokady i limity”
 4. Wybierz Usług Premium
 5. Wybierz „Włącz blokadę”
 6. Kliknij dalej
 7. Włącz
Czytaj również  Konfiguracja MMS lajt mobile

Gotowe, jak widzisz jest to naprawdę bardzo proste. Jeżeli chcesz możesz również zmienić limit wydatków albo skorzystać z ostatniej metody na wyłączenie sms premium.

Ostatnią metodą na zablokowanie wiadomości SMS premium Play jest udanie się do salonu sprzedaży Play. Na miejscu po okazaniu dowodu pracownik zablokuje wszystkie usługi przypisane do konkretnego numeru telefonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *