Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Posted by

jak zabezpieczyć folder hasłem

Żyjemy w świecie, w którym cenne informacje są coraz częściej przechowywane na dyskach komputerów podpiętych do internetu. Chodzi tutaj zarówno o informacje powiązane z działalnością firmy, ale i prywatne dostępy do portali czy banku zdarza zapisywać się w niechronionych plikach. Powstaje wtedy pytanie jak zabezpieczyć folder hasłem w Windowsie aby pliki nie wpadły w niepowołane ręce.

Wbrew pozorom nie jest to zadanie należące do trudnych, szczególnie w nowych wersjach Windowsa. Istnieje błędne przekonanie, że windows 10 nie zawiera możliwości szyfrowania folderów.

Zabezpiecz plik hasłem bez programów

W Internecie jest wiele nieaktualnych artykułów na temat zabezpieczania folderów przy pomocy hasła informujących, że windows 10 nie ma takiej możliwości. Prawdopodobnie taka opcja nie była dostępna od startu systemu, ale ta informacja nie jest potwierdzona. Co zatem zrobić, żeby zaszyfrować folder?

• Kliknij prawym przyciskiem myszy (lub naciśnij i przytrzymaj) plik lub folder i wybierz pozycję Właściwości.
• Kliknij przycisk Zaawansowane i zaznacz pole wyboru polecenie Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane.
• Naciśnij przycisk OK, aby zamknąć okno Atrybuty zaawansowane, naciśnij przycisk Zastosuj, a następnie wybierz pozycję OK.

Zabezpieczenie folderu hasłem plik bat

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod zabezpieczania folderów przy pomocy hasła, jest proces polegający na stworzeniu pliku tekstowego o określonej zawartości.

cls
@ECHO OFF
title Folder Private
if EXIST „HTG Locker” goto UNLOCK
if NOT EXIST Private goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure you want to lock the folder(Y/N)
set/p „cho=>”
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Private „HTG Locker”
attrib +h +s „HTG Locker”
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to unlock folder
set/p „pass=>”
if NOT %pass%== PASSWORD_GOES_HERE goto FAIL
attrib -h -s „HTG Locker”
ren „HTG Locker” Private
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Private
echo Private created successfully
goto End
:End

Czytaj również  Jak zmienić czcionkę w telefonie

Wpisz swoje hasło w miejscu PASSWORD_GOES_HERE i zapisz plik jako locker.bat. Gdy to zrobisz w folderze pojawi się plik wyglądający jak ten poniżej.

Kolejnym krokiem jest kliknięcie w niego, w tym momencie zainicjujesz program, który wytworzy osobny folder „Private”. Możesz umieścić w nim wszystkie pliki, które chcesz zabezpieczyć hasłem.

Gdy już dodasz do folderu wszystkie pliki kliknij ponownie w plik locker.bat

hasło na folder

Zostaniesz zapytany o to czy na pewno chcesz zaszyfrować folder, wpisz „y” i ciesz się od tej pory zakodowanym folderem.

Folder zniknie z widoku, nie przestrasz się, że dane zostały utracone. Musisz ponownie kliknąć w locker.bat, zostaniesz poproszony o wpisanie hasła. Jeżeli wpiszesz poprawne folder ponownie się pojawi, w celu jego ukrycia należy ponownie kliknąć w utworzony niedawno plik.

Przedstawiona metoda zadziała na Windowsie 7, Windowsie 8 i Windowsie 10 na wcześniejszych wersjach jej nie testowaliśmy.

Niestety jest to rozwiązanie, które zadziała tylko w przypadku osób niezorientowanych w temacie. Wystarczy bowiem otworzyć plik w notatniku albo innym dowolnym edytorze tekstowym, aby odczytać hasło.

Chcąc nieco zwiększyć swoje bezpieczeństwo możesz umieścić plik w innym miejscu na dysku i umieszczać go w folderze tylko gdy tego będziesz potrzebować.

Przedstawiona metoda zabezpieczenia folderu jest dedykowana plikom średniej „ważności” w miejscach niepublicznych.

Szyfrowanie folderu przy użyciu Winrara

Jeżeli z jakiś względów powyższe funkcje wydają ci się niezrozumiałe, albo nie działają (choć nie powinny) to skorzystaj z Winrara. Niewielki program do kompresji plików kochany przez miliony, jest również doskonałym narzędziem do zabezpieczania plików hasłem.

Winrar to program w pełni darmowy działający pod każdą wersją windowsa od XP przez windows 7 po windows 10. Możesz go pobrać z pierwszej lepszej strony w google.

Załóżmy, że już masz przygotowany folder który chcesz objąć hasłem, a z instalacją winrara nie było problemu.

    • Kliknij prawym klawiszem myszy na wybran folder i wybierz opcję „dodaj do archiwum”
    • Pojawi się niewielkie okno w którym możesz zmienić np. format archiwizacji danych, ale to nas nie interesuje. Wybierz przycisk „ustaw hasło” w powyższym przykładzie „set password…”.szyfrowanie hasłem folderu
  • Wprowadź swoje hasło, pamiętaj aby było jak najcięższe a jednocześnie możliwe do zapamiętania.
  • Ciekawą opcją jest „szyfrowanie nazwy plików”, zastosowanie tej metody pozwoli ukryć nazwy plików, więc twoje „zdjęcie-samochodu.jpg” będzie wyglądało jak 52352s#@$%#^@SGASG.jpg.
  • Gdy już zakończysz powyższy krok klikasz ok i od tej pory masz zaszyfrowany plik w archiwum winrara.
Czytaj również  Jak zeskanować kod QR

Ta metoda jest jedną z lepszych i często stosowanych. Przede wszystkim praktycznie każdy komputer posiada zainstalowany ten program, więc bez problemu otworzysz swoje pliki na różnych komputerach.

W przypadku, gdyby tak nie było, warto nosić na pendrive instalkę programu.

Co istotne nie tylko winrar posiada możliwość zabezpieczania folderów hasłem, inne programy archiwizujące jak 7-zip również to potrafią. Opisywanie całej procedury mija się z celem bo jest bardzo podobna.

Program tworzący hasło na folder

Ostatnią metodą, którą najmniej polecamy ze względów praktycznych jest korzystanie z programów dedykowanych zabezpieczaniu folderów hasłem. Jednym z takich programów jest Lock a Folder dostępny do darmowego pobrania w wielu serwisach.

  • Pobierz program i zainstaluj goLock a Folder
  • Uruchom program, gdy to zrobisz poprosi cię o ustawienie głównego hasła, które będzie służyło do zabezpieczania folderów. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach zastosuj silne hasło.
  • Program posiada bardzo prosty interfejs rodem z lat 90, ale nie potrzeba ci nic więcej.Lock a Folder
  • Nas interesuje przycisk „Lock A Folder”, który służy do wybierania folderów które chcemy zabezpieczyć hasłem.
  • Po wybraniu folderu który ma być zaszyfrowany „zniknie” z dysku i będzie dostępny do odczytu za pomocą programu. Osoby nieposiadające hasła na Lock A Folder nie będą go widzieć i nie będą miały szans w nim grzebać.
  • W celu odkodowania folderu wystarczy wskazać folder na liście w białym okienku i kliknąć przycisk Unlock selected Folder.

Dlaczego warto zabezpieczyć folder?

hasło na folderKiedyś uruchomienie komputera podpiętego do internetu bez programu antywirusowego mogło skutkować nie tylko wirusami wyświetlającymi niechciane rzeczy, ale również kradzieżą danych. Obecnie zabezpieczenie Windows jest na bardzo dobrym poziomie, ale pewne dane wymagają ciągłej ochrony.

Najlepszą formą zabezpieczania plików z poufnymi danymi jest umieszczanie ich w szyfrowanych folderach. Im dłuższe zastosujemy hasło tym większe prawdopodobieństwo, że nigdy nie zostanie złamane.

Czytaj również  Znak euro na klawiaturze

Jednak internet to tylko jedna strona z którego może przyjść zagrożenie, drugą są użytkownicy danego komputera. Jedną z prostszych nieomówionych form zabezpieczeń jest utworzenie kont użytkowników, ale takie rozwiązanie jest dedykowane konkretnym przypadkom.

W domu często znajduje się jeden komputer, z którego korzysta kilka osób i rzadko robi się osobne konta.

Zaszyfrowany plik nadaje się do komunikacji z klientami czy innymi podmiotami, między którymi wymienia się poufne informacje.

W przypadku dużych korporacji nie raz zdarzało się, że hackerzy wykradali dane i szantażowali firmy, że ujawnią je jeżeli nie dostaną określonej kwoty.

Jedna odpowiedź

  1. Awatar Qpa
    Qpa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *