Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak zaadresować list?

Posted by

jak zaadresowac listy

Jeżeli zastanawiasz się jak zaadresować list a właściwie kopertę to jesteś w dobrym miejscu. Pisanie listów powoli odchodzi na dalszy plan, ich funkcję zastępują media społecznościowe oraz emaile, wirtualne listy, które również w pewnym sensie wymagają podania adresata, ale teraz nie o tym.

Pomimo rozwoju technologii wciąż są sytuacje, w których jesteśmy zmuszani do wysłania listu do urzędu czy firmy albo pojawiają się sytuacje, w których wysłanie listu wiąże się z tradycją i jest mile widziane jak np. rozsyłanie zaproszeń na ślub. Oczywiście z tej formy komunikacji chętnie korzystają osoby starsze, które postanowiły nie wnikać w świat internetu.

Jak zaadresować kopertę

W czasach szkolnych często na języku polskim pojawił się aspekt pisania listów do znajomych, a nauczyciel zwracał szczególną uwagę na to jak list został zaadresowany. Podobnie ma się sprawami z listami za granicę, na lekcjach angielskiego czy niemieckiego pisaliśmy list do znajomego z kraju posługującego się tym językiem.

Obecnie gdy podobne ćwiczenia są coraz rzadsze, a i sami bardzo rzadko piszemy listy umiejętność poprawnego adresowania koperty zanika. Dobrze, zatem jak poprawnie zaadresować list? Poniżej znajduje się lista, która krok po kroku tłumaczy jak zaadresować list do firmy do konkretnej osoby, na podstawie poniższego zdjęcia.

jak zaadresowac listy

 • Zwróć uwagę, że list adresuje się z „przedniej strony” tam gdzie koperta jest jednolitą kartką.
 • W prawym górnym rogu należy umieścić znaczek pocztowy. To ile ich ma być zależy od tego gdzie jest wysyłany list. Znaczek możesz nakleić na poczcie z pomocą pracownika poczty, wtedy będziesz mieć pewność, że wartość znaczka czyli „opłaty pocztowej” jest odpowiednia.
 • W lewym górnym rogu koperty należy podać dane nadawcy, czyli swoje dane. Dane podajemy w trzech linijkach:
  • W pierwszej podajemy – Imię i nazwisko
  • W drugiej podajemy – adres zamieszkania
  • W trzeciej podajemy – kod pocztowy oraz miasto
 • Czas zaadresować list. Dane adresata wpisujemy po prawej stronie pod znaczkiem. Podajemy w nich:
  • Imię i nazwisko adresata wraz ze zwrotem grzecznościowym o ile uważamy, że taki powinien się pojawić, dla dostarczenia przesyłki w odpowiednie miejsce nie ma to znaczenia.
  • Poniżej zamieszczamy adres pod który ma trafić listy. Podawanie adresu należy zacząć od przedrostka „ul.” Zapis domu i mieszkania może wyglądać tak jak wyżej 2 m. 6, ale równie dobrze można zapisać go w formie 2/6, należy pamiętać aby w pierwszej kolejności podawać numer budynku.
  • Ostatnią rzeczą jaką należy podać to kod pocztowy i miasto
Czytaj również  Wet n Wild – gdzie kupić stacjonarnie i przez internet?

Gratuluje właśnie zaadresowałaś/zaadresowałeś poprawnie list. Podczas adresowania ręcznego pamiętaj aby dane były czytelne w innym razie list zostanie zwrócony, albo dostarczony pod zły adres. Jeżeli adresujesz list pod jeden adres do dwóch osób, pamiętaj o zasadach dobrego wychowania, w pierwszej kolejności wymieniaj kobietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *