Jak wyczyścić żelazko?

Czy wiesz jak wyczyścić żelazko?

Czy zdarzyło Ci się podczas prasowania sukienki bądź koszuli zauważyć przypalone ślady na samej stopie żelazka? Pamiętaj, że to jeszcze nie powód, aby nasz sprzęt wylądował w koszu na śmieci. Sprawdźmy, jak wyczyścić przypalone żelazko czy też jak usunąć przypalenie z żelazka? Wcześniej jednak dowiedzmy się skąd w ogóle na żelazku biorą się takie ślady.

Regularne czyszczenie

Bardzo mało osób wie, że żelazka wymagają czyszczenia systematycznego. Na stopie, jak i także wewnątrz urządzenia zbiera się sporo brudu oraz kamienia. Z czasem ten osad zaczyna nam plamić ubrania oraz uszkadza nasz sprzętu. W związku z tym należy regularnie czyścić sam spód żelazka. Możemy skorzystać z metod domowych, które zostaną opisane poniżej. Aby uniknąć przypaleń na żelazku, stosujmy się przede wszystkim do temperatury maksymalnej prasowania, która zalecana jest na ubraniowej metce.

Uważajmy także na sam czas pasowania. Musimy pamiętać, aby żelazka nie zostawiać w pozycji leżącej na tkaninie i to nawet przez chwilkę. Ostrożnie także prasujmy wszelkie tekstylia z koronkami, nadrukami oraz innego rodzaju ozdobami. Nie wolno nam także zapominać o odkamienianiu częstym żelazka.

Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

Widok stopy przypalonej żelazka czy też zepsutej odzieży popycha nas do bardzo szybkiego działania. Mamy na myśli ratowanie swojego sprzętu oraz garderoby. Jednak niewskazany jest w tym wszystkim pośpiech. Należy żelazko czyścić dopiero po wystygnięciu całkowitym oraz po odłączeniu sprzętu od prądu. Jeśli się za to zabierzemy tuż po wyłączeniu sprzętu, to niestety ryzykujemy poparzeniem ale także czyszczenie samo w sobie może być nieskuteczne.

Poza tym musimy się zapoznać dokładnie z instrukcją, która zawsze jest dołączona do żelazka. Jeśli zadajemy sobie pytanie – jak wyczyścić stopę żelazka, to na pewno uzyskamy odpowiedź – użycie środków czyszczących przeznaczonych do tego celu. Jeśli stoimy przed wyborem specyfiku, to powinniśmy się kierować informacją producenta. Musimy po prostu wiedzieć do jakiego typu powierzchni dany środek jest przeznaczony.

Powierzchnie, które prasują aluminiowe, emaliowane oraz teflonowe są na pewno bardziej podatne na zarysowania. W związku z tym dobierajmy starannie środki oraz także metody czyszczenia. Nie da się ukryć, że najwygodniejszy jest specyfik w formie sztyftu. Taka opcja umożliwia nam bardzo szybką aplikację.

Na rynku znajdziemy również różne pasty, płyny oraz ściereczki czyszczące. W przypadku zabrudzeń silniejszych sprawdzają się świetnie mleczka czyszczące. Jednak korzystając z nich musimy uważać, aby nie porysować przy ich użyciu powierzchnie pielęgnowanej.

Jak wyczyścić żelazko od spodu sposobami domowymi?

Gdy zastanawiamy się jak czyścić żelazko, to postawmy na naturalne specyfiki, które z pewnością znajdziemy w swojej kuchni. Najpopularniejszym domowym sposobem jest użycie octu. A jak wyczyścić żelazko octem? Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Wystarczy, że będziemy przecierać dokładnie stopę żelazka ręcznikiem, który właśnie nasączmy w occie.

Bardzo podobne efekty uzyskamy, gdy zamiast octu zdecydujemy się na użycie kwasku cytrynowego czy też sody. Aby móc przyspieszyć ich działanie, to lekko oraz z umiarem podgrzejmy żelazko. Jeśli ślad uporczywy niestety z urządzenia nie chce zniknąć, to warto pokusić się o użycie mieszaniny soli i octu. Użyjmy proporcji jeden do jednego. Mieszaninę podgrzewam w garnku.

To nie jedyny sposób. Dowiedzmy się jak wyczyścić żelazko solą? Chodzi o nic innego jak o prasowanie soli drobnej przez kartkę papieru. Jednak metoda ta zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla sprzętów, które są odporne na zarysowania.

W przypadku powierzchni ceramicznych czy tez teflonowych rodzi się wiele pytań. Pojawiają się takie pytania jak: jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne czy też jak wyczyścić żelazko teflonowe. Już odpowiadamy.

W przypadku bardzo delikatnych ceramicznych powierzchni czy też powierzchni teflonowych przecierajmy powierzchnię tylko i wyłącznie ręcznikiem miękkim, który nasączymy octem. Jeśli żelazko w dalszym ciągu jest zabrudzone, to skorzystajmy lepiej z gotowych, ale delikatnych środków czyszczących.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Bardzo podobnie jak w elektrycznym czajniku, także i właśnie w żelazku osadza się niestety kamień. Jest to spowodowane twardą wodą. Jeśli chcemy znaleźć łatwy, jak i także skuteczny sposób na to, jak można wyczyścić z kamienia żelazko, to zaufajmy właściwościom naturalnym octu.

Przygotujmy specjalną mieszaninę, która jest złożona w połowie z wody oraz także w połowie z octu. Następnie wlejmy do parowej komory i pozwólmy tej substancji po prostu wyparować.

Jeśli szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak wyczyścić żelazko z generatorem pary, to właśnie ją otrzymaliśmy. Pamiętajmy jednak później, aby po oczyszczaniu żelazka powtórzyć czynność, przy użyciu jedynie czystej wody. Nie możemy rozpoczynać prasowania dopóki cały ocet z wnętrza urządzenia nie wyparuje.

Jeśli wolisz kupować gotowy produkt, to polecany środki w formie płyny czy też proszku do rozdrobienia. Jeśli wiemy już jak umyć żelazko, to powtarzajmy tę czynność regularnie, a podobne problemy nie pojawią się.

Wiele osób zapomina o tym, że żelazka wysokiej klasy także należy czyścić. Pomimo, że mają wiele nowoczesnych funkcji, to o czyszczeniu nie powinniśmy w żadnym wypadku zapominać. Im będziemy to robić częściej, tym będziemy mieli mniej pracy.

Samo czyszczenie będzie naprawdę szybkie oraz bezproblemowe. Spokojnie poradzimy sobie wykorzystując sposoby domowe. Nie będziemy potrzebować żadnych specyfików, które w sklepach naprawdę są drogie. Dbajmy o swoje sprzęty domowe. Dzięki temu również nie będziemy musieli wymieniać ich na nowe.

Dbajmy od razu, nawet o nowe sprzęty, a nie czekajmy aż zaczną być w nie najlepszym stanie. Szczególnie zwróćmy uwagę na żelazka, ponieważ ich używamy niemal codziennie czy też przynajmniej kilka razy w tygodniu. Miejmy także świadomość, że pobrudzonym żelazkiem można zniszczyć bardzo drogie elementy naszej garderoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *