Dom i ogród

Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia 2024 przez Redakcja

Trudno wyobrazić sobie jadalnię bez praktycznego, odpowiadającego potrzebom naszym i naszych bliskim stołu, przy którym codziennie wspólnie spędzamy czas na posiłkach czy rozmowach. Jak w przypadku większości tego typu mebli, zakupu stołu dokonujemy raz na dłuższy czas, dlatego chcemy, by był on wręcz idealny. Nie jest to jednak proste zadanie a na rynku dostępna jest naprawdę szeroka i zróżnicowana oferta. Na co zwrócić uwagę, by wybór był najlepszy i cieszył nie tylko swoją funkcjonalnością, ale także wyglądem? Spieszymy z podpowiedziami.

W tym celu poprosiliśmy o pomoc przedstawicieli sklepu Italmeble – https://www.italmeble.pl/, będącego dystrybutorem najwyższej jakości włoskich mebli, którzy są specjalistami w tym temacie i na temat umeblowania poszczególnych pomieszczeń wiedzą wszystko, odnosząc się zarówno do praktycznego, jak i wizualnego aspektu nowoczesnych oraz designerskich mebli.

Stół do jadalni – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od dokładnego wymierzenia przestrzeni swojej jadalni, gdyż od tego głównie będzie zależeć wielkość oraz kształt naszego przyszłego stołu.

Wszystko to wpłynie zarówno na komfort korzystania ze stołu, jak i funkcjonalność całego pomieszczenia – w końcu musi pozostać odpowiednia ilość miejsca na krzesła oraz inne elementy wyposażenia, które chcielibyśmy umieścić w tym jakże ważnym na co dzień pomieszczeniu.

Nasz wybór musi także w pewien sposób odzwierciedlać potrzeby nasze i naszej rodziny – im więcej jej członków, tym z wiadomych względów miejsca przy stole musi być więcej. Jeśli z jednej strony nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, z drugiej zaś prowadzimy dość aktywne życie towarzyskie i często gościmy w domu rodzinę bądź przyjaciół, warto postawić na stół rozkładany.

Czytaj również  Jak wybrać odpowiednią głowicę ścinkową do koparki?

Designerskie stoły do nowoczesnych jadalni

Dziś każdy, kto na nowo bądź też w ramach gruntownego remontu urządza jadalnię, liczy nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia, ale także na jego wygląd. W jadalni o wysokiej estetyce, elegancji i jakości, zdecydowanie przyjemniej spędza się czas.

Wysoka jakość użytych materiałów jest także gwarantem trwałości stołu, który przecież jest meblem narażonym na ciągłą eksploatację a niekiedy i niekorzystne warunki, takie jak woda, wilgoć, wysokie temperatury, zarysowania czy uderzenia.

Stoły prostokątne

Zdecydowaną większość stanowią stoły o prostokątnym kształcie, gdyż niemal wszystkie pomieszczenia posiadają właśnie taki kształt, dlatego wybór ten jest po prostu najbardziej praktyczny. Możemy przy tym wybierać spośród wielu różnych wielkości, materiałów i wykończeń. Prostokątny stół nie oznacza także, że musi on być banalny a jego bryła regularna i jednolita.

Doskonałym tego przykładem jest chociażby stół TYRON WOOD. Jego projektant zadbał o obszerny blat, który w zależności od wyboru, cechuje się nietypowym wykończeniem – jednym z nich jest blat oparty na bazie prostokąta, jednak o nieco nieregularnych i ciekawie obrobionych krawędziach, do tego powstały z najwyższej jakości drewna. Całość osadzona na skrzyżowanej podstawie, która także jest ozdobą mebla oraz gwarantuje jego stabilność i trwałość.

stol-tyrion-wodd-ital-meble
Stół Tyron Wood – marki Cattelan Italia

 

Podobnie jak stół SKORPIO CRYSTALART. Jest to niezwykle elegancki model, uchodzący za prawdziwe dzieło sztuki użytkowej. Na szczególną uwagę zasługuje interesujący blat wykonany z 12 mm przezroczystego szkła z artystyczną i niezwykle dekoracyjną grafiką. Blat osadzony jest na ciekawej, rzeźbiarskiej podstawie wykonanej ze stali w wybranym kolorze.

Stół Skorpio Crystalert - marki Cattelan Italia
Stół Skorpio Crystalert – marki Cattelan Italia

Jeszcze inną propozycją prostokątnego stołu do nowoczesnej jadani jest stół STRATOS KERAMIK PREMIUM. To stół najwyższej jakości, będący interesującym połączeniem ceramicznego blatu w wielu wzorach i rozmiarach oraz geometrycznej podstawy z wytłaczanej, lakierowanej na wybrany kolor stali.

Czytaj również  Jakie drewno na schody wybrać?
Stół Stratos Keramik Premium - marki Cattelan Italia
Stół Stratos Keramik Premium – marki Cattelan Italia

Stoły owalne

Stoły owalne to kolejny rodzaj stołów, które z jednej strony cechują się sporą powierzchnią blatu, z drugiej zaś zostawiają po bokach więcej wolnej przestrzeni, niż w przypadku stołu prostokątnego. W nowoczesnej jadalni świetnie sprawdzi się gustowny stół FOREST OVAL, który występuje z owalnym blatem ceramicznym bądź drewnianym, osadzonym na oryginalnej podstawie z lakierowanej stali.

Stół Forest Oval - marki MIDJ
Stół Forest Oval – marki MIDJ

Stół w designerskiej jadalni powinien stanowić element wyróżniający się na tle pozostałych elementów wyposażenia. Poprzez jego wybór starajmy się odpowiedzieć zarówno na własne potrzeby, jak i oczekiwania, ponieważ jest to zakup, który będzie służył nam każdego dnia- musi być więc w pełni trafiony.

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *