Najnowsze

Jak wybrać odpowiednią głowicę ścinkową do koparki?

Ostatnia aktualizacja 31 maja 2024 przez Redakcja

Żeby maszyna do cięcia gałęzi działała bez zarzutu, cechując się największą wydajnością, musi zostać wyposażona w odpowiednią głowicę ścinkową. Dowiedzmy się, o czym pamiętać, wybierając ten ważny element?

Głowica ścinkowa – dlaczego jej dobór jest tak ważny?

Głowice ścinkowe są niezwykle istotną częścią każdej maszyny odpowiedzialnej za ścinkę gałęzi i krzewów. Nieprzypadkowo wykorzystywana jest w wielu różnych branżach – od leśnictwa po roboty ziemne. Żeby dopasować odpowiedni model, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pamiętajmy bowiem, że źle dobrane rozwiązanie może być opłakane w skutkach, prowadząc do uszkodzeń sprzętów, a nawet gorzej – do wypadków. Równie ważne jest to, żeby kupić głowicę ścinkową u sprawdzonego producenta. 

Jakie są rodzaje głowic?

Pierwsze co musimy zrobić to przemyśleć, jaki typ głowicy nas interesuje. Musimy wziąć tu pod uwagę rodzaj planowanych prac. Najpopularniejsze są zwłaszcza trzy rodzaje głowic. Jedne z nich to nożycowe, które – jak sama nazwa wskazuje – przypominają nożyce lub sekatory. Przeznaczone są do mniejszych drzew i gałęzi, ale też tam, gdzie najważniejsza jest precyzja. 

Inna popularna głowica ścinkowa do koparki tarczowa, wyposażona jest w solidne tarcze tnące, obracające się z dużą prędkością. Poradzi sobie z większymi gałęziami, dlatego też wykorzystywana jest bardzo często w kompleksach leśnych. Do dużych drzew używa się zaś głowic piłowych. Posiadają piły łańcuchowe, co sprawia, że są idealne do ciężkich prac w trudnym terenie. 

Jak dopasować głowicę do koparki?

Znajomość głowic ścinkowych to podstawa, ale żeby móc je odpowiednio dopasować, warto wiedzieć więcej, biorąc pod uwagę najważniejsze parametry związane z dopasowaniem tego elementu do koparki. 

  • Bardzo ważne, aby znać masę i wielkość maszyny. Nie powinna być zbyt ciężka, bo może przeciążać koparkę, co prowadzi do jej szybszego zużycia, a w skrajnych przypadkach nawet do jej uszkodzenia. Jak zaś będzie za lekka, to istnieje ryzyko, że nie poradzi sobie w trudnych terenowych pracach. 
  • Kolejny parametr odnosi się do hydrauliki koparki, ponieważ pamiętajmy, że głowice silnikowe działają na zasadzie napędu hydraulicznego. Układ ten musi być więc kompatybilny z wymaganiami głowicy. Sprawdźmy koniecznie, czy przepływ oleju i ciśnienie są zgodne z wymaganiami technicznymi głowicy. 
  • Równie istotnym parametrem jest moc silnika koparki, która powinna być odpowiednia do napędzania głowicy ścinkowej. Za mała równa się niedostateczna wydajność. 
  • Nie można też zapomnieć o tym, aby dopasować głowicę pod kątem jej łatwej obsługi dla operatorów koparek. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi firma https://utech.pl/, oferującą głowice Rototilt, które są tak zaprojektowane, aby ich obsługa była jak najłatwiejsza. To dlatego, że powstały one we współpracy z operatorami koparek, którzy dokładnie wiedzą, co jest ważne w tej pracy i jak można sprawić, że wykonywanie zadań przebiega zarówno efektywnie, komfortowo, jak i bezpiecznie. 
Czytaj również  Czy DHL pracuje w soboty

Pamiętając o tych kilku kluczowych zasadach, możemy być pewni, że wybierzemy odpowiednią głowicę ścinkową do koparki, dzięki czemu wszelkie, nawet najtrudniejsze zadania terenowe, przebiegną bez komplikacji. 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *