Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak włączyć klawiaturę ekranową

Posted by

jak włączyć klawiaturę ekranową

Klawiatura ekranowa jest swoistego rodzaju wyjściem awaryjnym oraz pomocą dla osób, które mają problemy z pisaniem na klawiaturze fizycznej. Czasem dzięki opcji klawiatury systemowej jesteśmy w tanie operować systemem, który nie odpowiada na polecenia wydawane przez normalną klawiaturę komputerową czy klawiaturę laptopa. Co istotne klawiatura systemowa dostępna jest w Windows 10 i starszych wersjach systemu jak Windows 8, Windows 7 czy nawet Windows XP. Sposób na jej włączenie praktycznie pozostał niezmieniony. W tym artykule pokażemy Ci jak włączyć klawiaturę ekranową w systemach Windows.

Klawiatura ekranowa

Choć mogłoby się wydawać, że klawiatura ekranowa została stworzona z myślą o ekranach dotykowych, to jest ona w starych systemach Windows, gdy jeszcze nikt o tym nie myślał. Klawiatura ekranowa pozwala wyświetlać wszystkie klawisze tradycyjnej klawiatury na ekranie. Wybieranie klawiszy odbywa się za pomocą kliknięć myszy lub innego urządzenia wskazującego.

Jak włączyć klawiaturę ekranową Windows 10?

Włączenie klawiatury ekranowej w systemie Windows 10 zajmuje krótką chwilę. Jeżeli będziesz postępować zgodnie z poniższą instrukcją bez problemu włączysz klawiaturę systemową.

 1. Wejdź w ikonę „Start”
 2. Wpisz Ułatwienia dostępu i wybierz tą opcję
 3. W oknie, które się pojawi wybierz z lewego menu Klawiatura
 4. Przesuń suwak pod „Użyj klawiatury ekranowej” w prawo

Tak wygląda instrukcja uruchomienia klawiatury ekranowej. Możesz też zrobić to w zdecydowanie szybszy sposób skrótem klawiszowym Windows + Ctrl + O oczywiście jego użycie jest możliwe jedynie, gdy komputer prawidłowo odczytuje klawiaturę fizyczną.

Jeżeli będziesz chcieć wyłączyć klawiaturę ekranową musisz postąpić tak samo jak wyżej, z tą różnicą, że suwak powinien zostać przesunięty w lewą stronę.

Czytaj również  Jak zablokować usługi premium T-Mobile

Jak włączyć klawiaturę ekranową Windows 7?

Jeżeli zastanawiasz się jak włączyć klawiaturę ekranową w Windows 7 to jest to niewiele bardziej skomplikowane. Istnieje kilka metod na włączenie klawiatury ekranowej oto one:

 1. Wejdź w Start
 2. Wpisz „Uruchom”
 3. Wpisz komendę „osk”
 4. Po chwili uruchomi się klawiatura ekranowa

Druga metoda jest nieco bardziej konwencjonalna:

 1. Wejdź do Panelu sterowania
 2. Przejdź do zakładki Centrum ułatwień dostępu
 3. Znajdź opcję Włącz klawiaturę ekranową
 4. Po chwili uruchomi się klawiatura ekranowa

Jak włączyć klawiaturę ekranową w laptopie?

Włączenie klawiatury ekranowej w laptopie nie różni się niczym od włączenia jej w komputerze. Wystarczy wykonać instrukcję pokazaną w tym artykule, odpowiednią dla Twojego systemu operacyjnego.

Jak włączyć klawiaturę ekranowa przy logowaniu?

Zostało nam jeszcze do omówienia jak włączyć klawiaturę ekranowa przy logowaniu. To zależy od systemu operacyjnego, ale nie powinno być z tym problemu.

Windows 10 i 8

 1. Na ekranie logowania kliknij ikonę Ułatwienia dostępu
 2. Wybierz klawiatura ekranowa
 3. Wpisz dane do logowania i kliknij w strzałkę

Windows 7 i Windows Vista

 1. Na ekranie logowania kliknij ikonę Ułatwienia dostępu (lewy dolny róg)
 2. Wybierz „Wpisuj tekst bez klawiatury (klawiatura ekranowa)
 3. Wpisz dane do logowania i kliknij w strzałkę

Jak widzisz włączenie klawiatury ekranowej nie powinno stanowić najmniejszego problemu. W tym artykule pokazaliśmy, jak włączyć klawiaturę ekranową w Windows 10, 8, 7 i XP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *