Jak układać puzzle?

Jedną z najbardziej sprawdzonych metod rozrywki jest układnie puzzli, ale jak je układać, żeby proces przebiegał sprawnie i był przyjemnością? Właśnie tym tematem zajmiemy się w poniższym artykule, opiszemy na czym najlepiej układać puzzle oraz jakie techniki układania pozwolą szybko ułożyć 1000 i więcej puzzli.

Taktyka układania puzzli

typy puzzli

Wiesz już co nieco o historii, czas przejść do meritum, czyli tego, jak układać puzzle. Na początek zacznijmy od wyboru puzzli, może to wydawać się oczywistością, ale warto wspomnieć, że najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody będą zestawy mające 500 elementów.

Ambicja to rzecz dobra, ale na puzzle 1000 elementów i więcej przyjdzie czas, najpierw nabierz praktyki. Liczba 500 elementów pozwala naszemu mózgowi ogarnąć cały obraz, nawet jeżeli będzie bardzo szczegółowy, w przypadku większych układanek może być z tym ciężko.

Mając do ułożenia mniejszą ilość elementów szybciej dostrzeżesz progres co nie zniechęci cię do tej zabawy, a tylko wzmocni zainteresowanie.

1. Na czym układać puzzle?

Układanie puzzli to zajęcie czasochłonne, może zdarzyć się tak, że będziesz musiał porzucić jeden projekt na jakiś czas, a szkoda byłoby marnować wykonaną już pracę. Przygotuj swój zakątek do układania, niech będzie dobrze oświetlony, rzadko używany oraz płaski.

Pamiętaj, że obszar, który posłuży ci do układania puzzli powinien być odpowiednio duży, 500 elementów nie zajmuje wiele miejsca, ale przy tysiącu mogą już pojawić się pierwsze problemy.

Możesz skorzystać z podkładek pod puzzle albo innej płaskiej powierzchni, która pozwoli ci przenieść puzzle.

2. Określ plan końcowy

Ułożenie puzzli daje satysfakcję, ale czasem trwało to tak długo, że szkoda nam je chować z powrotem do pudełka.

Puzzle można przykleić tworząc obraz, który może zawisną w twoim pokoju. Istnieją maty, które pozwalają zwijać puzzle i odwijać, jednak tego typu udogodnienia wymagają twojego przetestowania, opinie na ich temat są różne.

3. Obróć i posortuj

Wysypujemy puzzle na nasze miejsce pracy, od tego momentu wkraczasz w świat, w którym nałóg układania wejdzie ci w krew. Zacznij od obrócenia wszystkich elementów obrazem do góry, zdecydowanie ułatwi to pracę.

Następnie odnajdź wszystkie elementy krawędziowe i daj je na osobną kupkę. Elementy brzegowe charakteryzują się co najmniej jedną prostą krawędzią, elementy środkowe nie zawierają takich ścianek.

Całą resztę elementów podziel pod względem kolorystycznym, również odkładając na kilka osobnych stosów. Podobnie możesz postąpić z wcześniej posortowanymi elementami krawędzi, je również można podzielić ze względu na kolor.

Kawałki trudne do dopasowania, bez dominującego koloru możesz oddzielić do stosu „różne”.

Istnieją również tzw. elementy specjalne do których można zaliczyć np. napisy albo elementy kolorystyczne występujące tylko w jednym miejscu.

4. Ramka to podstawa

ramka z puzzli

Zasadą jak amen w pacierzu, jest rozpoczynanie układania od ułożenia ramki, to ona stanowi podstawę udanej układanki.

Ten proces jest dość łatwy, nawet w przypadku elementów identycznych kolorystycznie, metoda prób i błędów jest jak najbardziej na miejscu.

Ramka przedstawiona na zdjęciu oczywiście jest ułożona w zły sposób 😉

5. Łączenie elementów centralnych

Najlepiej jest tworzyć wybrane elementy z obrazu widniejącego na pudełku, skup się na danym fragmencie, nasz mózg lepiej pracuje w takim trybie.

W przypadku nieba lub jeziora, gdzie elementy są bardzo zbliżone kolorystycznie, możesz postarać się ułożyć je w kształcie podkowy, dzięki czemu lepiej będzie ogarnąć obraz wzrokiem.

Jeżeli utkniesz w którymś miejscu, przejdź do kolejnej sekcji, pamiętaj progres jest motorem napędowym.

6. Odpocznij

Czujesz się sfrustrowany? Przyda się chwila odpoczynku, odejdź od stołu i wróć z nowymi siłami. Wypoczęty umysł pozwoli ci na ponowne skupienie i zdecydowanie szybciej dostrzeżesz zależności, które przed chwilą były niedostrzegalne.

7. Daj sobie czas

Układanie puzzli zwłaszcza powyżej 1000 elementów może zająć więcej czasu niż przypuszczasz. To nie jest wyścig, nikt cię nie ściga, daj sobie czas na rozwiązanie łamigłówki i doprowadzenie jej do końca.

Czasem trzeba będzie przysiąść do niej kilka razy, ale jeżeli się nie poddasz dasz radę!

8. Ułóż puzzle

Ile minęło, godzina? Trzy? A może dwa dni na raty? Jakie to ma znaczenie, skoro dzieło zostało ukończone!

Puzzle

puzzlePuzzle to pewien rodzaj gry układanki, która testuje pomysłowość i wiedzę osoby układającej. Za początek puzzli uznaje się lata 60 XVII wieku w których John Spilsbury, Brytyjczyk będący grawerem i twórcą map zamontował mapę na kawałku drewna i wciął obwód każdego kraju na mapie w celu nauczania podstaw geografii.

Taki sposób nauczania jest obecny w wielu szkołach do dzisiaj, puzzle geograficzne to bardzo popularny prezent dla dzieci w różnym wieku.

Metoda nauczania na tyle spodobała się naukowcom, że rozszerzyli ją o różne tematy np. zwierzęta. Jednak największym zaskoczeniem dla wszystkich było przyjęcie puzzli przez osoby dorosłe, produkt pierwotnie stworzony dla dzieci, bardzo szybko zdobył zainteresowanie starszych osób.

Prawdziwy boom na rynku puzzli datowany jest na 1900-1908 rok, kiedy to w USA, każdy kogo było stać układał puzzle. Dzisiaj na zakup puzzli może pozwolić sobie niemal każdy, puzzle 1000 elementów dobrej jakości kosztują około 40zł. Na początku wieku 20 był to koszt 5$ gdy standardowa pensja wynosiła 50$.

Musisz wiedzieć, że układanie puzzli w tamtym czasie było nie lada wyczynem, większość była wycinana w taki sposób, aby być ucięta dokładnie w linii koloru.

Brak elementów przejściowych (łączących różne kolory) stanowił wyzwanie, można porównać to do układania nieba, tylko że puzzle były wtedy jak jedno wielkie niebo.

Problem stanowiła łatwość w dezintegracji tworzonego dzieła, elementy nie były łączone i nawet zwykłe kichnięcie mogło zepsuć mozolną pracę.

Największym jednak utrudnieniem był fakt, że osoby dorosłe kupowały puzzle bez obrazka przewodniego, musiały połączyć układanką, nie wiedząc co układają.

W latach 30 postanowiono wypożyczać puzzle za około 10 centów dziennie, co było kwotą zupełnie do zaakceptowania przez większość ludzi i wpłynęło na rozwój tej formy zabawy.

Nabywanie praktyki w układaniu puzzli to rzecz niezbędna do szybszego radzenia sobie z łamigłówkami. Mamy nadzieje, że ten artykuł odpowiedział na pytanie jak układać puzzle, jeżeli masz jakieś własne pomysły chętnie posłuchamy. Polecamy również artykuły, w których opisujemy zasady gry UNO i Makao.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *