Jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu na drugi dzień

Alkohol, nieodłączny element dorastania i dorosłych ludzi, owszem są osoby, które nie sięgają po niego i na drugi dzień nie szukają w internecie sposób jak przyśpieszyć trzeźwienie ?. Nigdy specjalnie nie sięgałem po procenty, ale nie raz czy dwa zdarzyło się umierać na drugi dzień. Już na samym początku powiedzmy, że żadna z metod szybkiego trzeźwienia nie pozwoli ci usunąć alkoholu ze krwi do poziomu 0 promili, no chyba że się wykrwawisz albo podasz transfuzji, ale te sposoby raczej nie wchodzą w grę, prawda?

W tym artykule przyjrzymy się co powoduje efekt kaca i co zrobić aby szybko wytrzeźwieć. Znajdą się tutaj sposoby powszechnie znane i te które faktycznie działają, aby obalić mity i znaleźć sposoby na szybkie zbicie alkoholu zacznijmy od tego jaki wpływ na organizm ma alkohol, podstawą jest zrozumienie swojego wroga.

Spalanie alkoholu

Należałoby zacząć od tego, że mamy różne organizmy i coś co będzie działać u jednej osoby niekoniecznie musi działać u drugiej. Również spożycie jednego piwa będzie inaczej oddziaływać na nas zależnie od płci czy wieku, ale o tym w dalszej części.

Proces spalania alkoholu trwa przez dłuższy czas, ale niezależnie od jednostki działa w ten sam samo sposób, no chyba że wchłaniasz alkohol w niekonwencjonalny sposób, ale o tym może innym razem.

Niestety tempo spalania alkoholu zależne jest od wielu czynników i nie można określić dokładnie, ile zajmie to twojemu organizmowi.

Alkohol jest wchłaniany przez organizm zaraz po spożyciu, co prawda początków wchłaniania należy upatrywać się już w jamie ustnej i przełyku, ale prawdziwa wchłanianie odbywa się przez błonę śluzową żołądka i jelita cienkiego.

Jak szybko wytrzeźwieć?

Wchłanianie alkoholu można spowolnić przez dodanie do napojów alkoholowych wody, co jest rzadko widoczne, ale naprawdę działa albo inny płynów np. soków. W ten sposób rozcieńczamy alkohol w żołądku co spowalnia jego wchłanianie, dlatego możemy wypić więcej drinków albo alkoholu, który jest popijany.

Również spożywanie jedzenia ma wpływ na wchłanianie alkoholu, przy czym jedzenie tłustych rzeczy faktycznie pozwala dłużej pić, gdyż tłuszcz blokuje alkohol, ale wraz z jego przetrawieniem do organizmu trafia większa ilość alkoholu co kończy się mocniejszym kacem.

Alkomaty wydechowe działają, dlatego że w wydychanym powietrzy wydychamy również trochę alkoholu, również chodząc do toalety wydalamy z organizmu niewielkie ilości alkoholu z organizmu.

Niezależnie od tego co jemy i pijemy koniec końców alkohol trafi do naszego organizmu i nic tego nie powstrzyma, ale przecież o to chodzi.

Gdy alkohol trafi do krwiobiegu zaczyna wpływać na każdy narząd naszego ciała, obrywa się min. mózgowi, który jest zatruwany. Im więcej i częściej pijesz tym szybciej rośnie stężenie alkoholu we krwi.

Szczególnie nie zaleca się pica na czczo, czy oddaniu krwi jest to zachowanie nieodpowiedzialne.

Pijąc alkohol należy pamiętać, że główne uderzenie następuje po około 30 minutach, w przypadku spożywania jedzenia i picia czas może się wydłużyć nawet o godzinę. Odpowiednie manipulowanie tymi czynnikami może przedłużyć trzeźwość twojego umysłu.

Jak szybko wytrzeźwieć stosując sprawdzone metody?

Mam nadzieje, że kwestię biologii i tego co się dzieje w organizmie mamy rozwiązaną i możemy przejść do konkretnych sposób na wytrzeźwienie na drugi dzień.

Jest miły wieczór, spędzamy go z przyjaciółmi, nie widzieliśmy się od dłuższego czasu, pijemy alkohol, a na drugi dzień błagamy tylko aby ten minął.

Mam dla ciebie złą wiadomość sposób na szybkie wytrzeźwienie są dziesiątki tylko… żaden nie powoduje szybszego trzeźwienia.

Jeżeli uważnie przeczytałeś powyższe informacje to wiesz, że wątroba ma ograniczenia, tak samo jak ty nie jesteś w stanie obstrzyc kilku klientek w godzinę, napisać referatu w 2 godziny albo przebiegnąć 5 km w czasie 5 minut tak twoja wątroba ma ograniczenia.

Wszelkie sposoby na spalenie alkoholu są nieprawdziwe, wytrzeźwienie organizmu a poprawa samopoczucia to dwie różne sprawy. Lista, którą za chwile zobaczysz będzie dotyczyła właśnie poprawy samopoczucia, pomimo wdrożenia ich do życia nie siadaj za kierownicą i nie wykonuj innych czynności wymagających trzeźwości organizmu.

1. Pij elektrolity

Priorytet to nawadniać organizm, jak wspomniałem alkohol jest substancją odwadniającą i poprzedniego wieczoru zapewne nie dostarczyłeś do organizmu należytej ilości płynów. Gdy zaczniesz pić napoje bezalkoholowe, najlepiej wodę albo napoje izotoniczne poczujesz zdecydowaną poprawę. Dobrze byłoby wypić trochę wody po przyjściu do domu, przed snem.

Dobrym rozwiązaniem będzie wypicie soków bogatych w potas i magnez takich jak sok pomidorowy.

2. Witamina C

Witamina C powoduje działanie przeciwzapalne i zwiększa produkcję białych krwinek co ma pozytywny wpływ na proces detoksykacji organizmu.

3. Zażyj glukozy

Wątroba ma problem z syntezą cukrów podczas przetwarzania alkoholu. Glukoza to cukier, a cukier to energia co prawda cukry proste są energią na chwilę, ale pomogą poczuć się lepiej w szybkim tempie. Na dłuższą metę lepiej spożyć węglowodany złożone z większym okresem wchłanialności.

Glukozę możesz kupić w aptece albo po prostu zjeść produkty w nią bogate. Glukoza w płynie będzie zawsze szybciej wchłaniana od tej w produktach stałych.

Jeżeli trafisz do szpitala z zatruciem alkoholowym, możesz liczyć na podłączenie do kroplówki z glukozą.

4. Zimny prysznic

Bardzo często podawana metoda, która ma raczej działanie otrzeźwiające polegające na zmyciu „brudu” poprzedniego wieczoru. W żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie organizmu, ale aspekty psychiczne są również ważne w dochodzeniu do formy.

5. Zjedz coś

Spożywane pokarmy powinny być bogate w węglowodany i białko, niekoniecznie tłuszcze, choć najlepszy będzie pełnowartościowy posiłek.

6. Picie kawy

Ten punkt również jest czysto psychologiczny. Jeżeli zaczynasz każdy dzień od wypicia kawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dzień kaca zacząć od kawy.

Oczywiście to, że kawa zwalcza alkohol, albo przyśpiesza jego wydalanie jest mitem, który został potwierdzony na dość mało wiarygodnym eksperymencie z ludźmi, ale jednak robionym przez naukowców oraz badaniach na myszach.

7. Sen – daj sobie czas

Jedynym w pełni zatwierdzonym i potwierdzonym sposobem na wytrzeźwienie jest danie organizmowi czasu. Jak wspomnieliśmy 10 gram alkoholu na godzinę, nic tego nie zmieni.

Nie bez powodu alkohol zazwyczaj pijany jest w piątek wieczorem albo sobotę, jest to gwarancja, że na drugi dzień będziemy mogli dać organizmowi czas na rozłożenie i wydalenie spożytego organizmu.

Metabolizm a alkohol

spalanie alkoholuWchłanianie alkoholu jest procesem, przebiegającym w zdecydowanie krótszym czasie niż jego wydalanie. Metabolizm rozkłada alkohol na substancje z których nie odzyskuje energii. Większość procesu zachodzi w wątrobie, alkohol jest tam rozkładany na kilka związków w tym alkohol octowy.

Aldehyd octowy występuje w produktach typu kawa i chleb, ale jego większe stężenie jest bardzo toksyczne. Wątroba przekształca aldehyd octowy na mniej toksyczną substancję zwaną octanem lub kwasem octowym, który w ostatecznym rozrachunku kończy jako dwutlenek węgla i woda i jest wydalany z organizmu.

Uśredniając można przyjąć, że dorosła, zdrowa osoba bez problemów z wątrobą metabolizuje 10-12 gram alkoholu na godzinę, co daje około 3 godzin na jedno piwo i godziny na kieliszek wódki.

  • Kobiety mają niższy poziom enzymów metabolizujących alkohol.

Alkohol to środek moczopędny, podczas jego spożywania zaleca się picie dużej ilości płynów.

Dostarczenie zbyt dużej ilości alkoholu sprawi, że wątroba nie wytrzyma tępa i dojdzie do zatrucia alkoholowego, należy znać umiar.

Picie regularne np. jednego piwa każdego dnia albo lampki wina do kolacji ma zdecydowanie mniej negatywny efekt od wypicia 7 piw albo 7 lampek wina w przeciągu jednego wieczora. W żadnym razie nie zachęcamy do regularnego picia, ale warto podkreślić.

Totalne absurdy trzeźwienia

Przygotowując się merytorycznie do tego artykułu znalazłem wpisy w intenecie sugerujące wymiotowanie i tu cytat „czasem jednak nie wypada tego robić”, ręce opadają. Zostaw swoje łapska w spokoju nie wciskaj ich do gardła i nie zmuszaj organizmu do wykonywania czynności wbrew jego woli.

Trzeba było mniej pić, a nie grzebać teraz w gardle. Wywoływanie wymiotów jest metodą, którą odradzamy w każdym aspekcie.

Drugą metodą zalecaną przez domorosłych lekarzy jest uprawianie wysiłku fizycznego. Żadne wiarygodne badania nie potwierdziły tezy, że wątroba poradzi sobie szybciej z rozkładaniem alkoholu po wysiłku fizycznym.

Zresztą każda osoba, która na drugi dzień po imprezie stawiła się na siłowni, albo próbowała wykonywać jakąkolwiek inną aktywność fizyczną, wie, że nie jest to najlepszy pomysł.

Twój organizm potrzebuje odpoczynku i nawodnienia, trening jest zaprzeczeniem tych potrzeb, regeneracja i jeszcze raz regeneracja.

Kolejnym mitem wartym obalenia jest to, że ktoś lepiej trzeźwieje po spożyciu np. wódki niż w przypadku piwa. Możliwe, że pod względem mentalnym/samopoczucia jest tak faktycznie, jednak organizm wydala alkohol w taki sam sposób niezależnie od jego nazwy.

Co jeszcze decyduje o szybkości trzeźwienia?

Wiemy, że na tempo trzeźwienia wpływ ma to jak szybko i ile wypiliśmy alkoholu. Kolejnymi czynnikami są:

  • Wiek – młode osoby posiadają szybszy metabolizm i lepiej funkcjonujące narządy w tym wątrobę.
  • Płeć – kobiety posiadają gorsze możliwości wytwarzania enzymów wewnątrz wątroby odpowiadających za zwalczanie alkoholu
  • Waga – Im większą masę mamy, tym mniej odczujemy skutki picia.
  • Poziom tkanki tłuszczowej
  • Nawodnienie – lepiej nawodniony organizm, lepiej poradzi sobie z rozkładaniem alkoholu.

Jak szybko wytrzeźwieć – podsumowanie

Wszystkie wyżej opisane sposoby wpływają na twoje funkcjonowanie, przywracają organizm do życia, w wartości które alkohol z niego zabrał, ale nie mają bezpośredniego wpływu na twój stan upojenia alkoholowego.

Chcąc być odpowiedzialną osobą, nie podejmuj się działań, które wymagają trzeźwego organizmu takich jak prowadzenie samochodu.

Mam nadzieje, że wiesz już co zrobić, żeby otrzeźwieć dnia następnego, przynajmniej w sferze mentalnej. Zastosowanie się do powyższych metod, przywróci cię do życia w taki sposób, że będziesz mógł odbyć spotkanie z przełożonymi albo klientem, pójść do pracy czy zająć się innymi czynnościami, które wymagały szybkiego wytrzeźwienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *