Jak sprawdzić wersję Windowsa

Estimated read time 3 min czytania

Zapewne zastanawiasz się jak sprawdzić wersję Windowsa na swoim komputerze, jeśli tak to dobrze trafiłeś. W tym artykule zebraliśmy najlepsze metody na sprawdzenie jakiego ma się Windowsa. Jest to istotne w wielu przypadkach np. podczas instalacji programów, gier czy konfiguracji urządzeń. Obecnie najwięcej osób korzysta z Windowsa 10 w różnych kompilacjach. Sprawdzenie tego jaką się ma wersję Windowsa jest bardzo proste, gdy wie się jak to zrobić.

Jak sprawdzić wersję Windowsa 10?

Zacznijmy może od najpopularniejszego systemu operacyjnego, czyli Windowsa 10. Najprostszą metodą na sprawdzenie wersji w Windows 10 jest skorzystanie z polecenia „winver”. Podążaj za poniższą instrukcją:

 1. Naciśnij klawisz Windowsa na klawiaturze albo kliknij Start
 2. Zacznij pisać komendę „winver”
 3. Naciśnij Enter
 4. Pojawi się informacja o tym jaką masz wersję Windowsa

Jak widzisz jest to naprawdę proste, nie trzeba być biegłym w sprawach informatycznych, ale to nie jedyna metoda. Możesz równie dobrze skorzystać z kombinacji klawiszy Windows + R, a następnie wpisać tą samą komendę. Gdy to zrobisz, zobaczysz dokładnie te same informacje jak w wyżej opisanej metodzie.

Jak sprawdzić wersję Windowsa 10 i 8?

Kolejna metoda, o której chcemy powiedzieć działa zarówno na systemach Windows 8 jaki i 10. Sprawdzenie wersji Windowsa sprowadza się do kilku prostych kroków.

 1. Wejdź w Start albo kliknij klawisz Windowsa na klawiaturze
 2. Wpisz „Ten komputer”
 3. Kliknij Prawym Przyciskiem Myszy na aplikację
 4. Wybierz Właściwości
 5. W sekcji Specyfikacja systemu Windows znajduje się informacja o wersji oprogramowania

Proste? Pewnie, że proste, ale to nie znaczy, że wyczerpaliśmy możliwości jakie stoją przed użytkownikami systemu Windows.

Czytaj również  Termometr w telefonie

Sprawdzenie wersji Windowsa w Panelu sterowania

Warto znać również kolejną metodę na sprawdzenie wersji Windowsa. Jest ona co prawda nieco dłuższa, ale również bardzo skuteczna.

 1. Wejdź w Start
 2. Uruchom Panel Sterowania
 3. Wybierz „System i zabezpieczenia”
 4. W zakładce System wybierz „Wyświetl ilość pamięci RAM i szybkość procesora”
 5. Zjedź suwakiem na dół i odczytaj informacje o wersji Windowsa

Jak sprawdzić wersję Windowsa 7 i Vista?

Jeżeli korzystasz ze starszych wersji Windowsa jak Windows 7 lub Vista, również bez większych problemów jesteś w stanie sprawdzić jaką masz wersję Windowsa.

 1. Wejdź w Start
 2. Kliknij Prawym Przyciskiem Myszy na Komputer
 3. Wybierz Właściwości
 4. W zakładce System znajduje się informacja o aktualnej wersji Windowsa

Jakiego mam Windowsa XP?

Na koniec zostawiliśmy sobie do omówienia Windowsa XP, który nie jest już wspierany, ale wciąż wiele osób ma do niego sentyment. Ten bardzo dobry system operacyjny daje możliwość sprawdzenia wersji Windowsa w następujący sposób:

 1. Kliknij Prawym Przyciskiem Myszy na Mój Komputer
 2. Wejdź w Właściwości
 3. Odczytaj informacje o systemie

Jak widzisz sprawdzenie jakiego ma się Windowsa zajmuje chwilę i jest bardzo proste. Dzięki temu nie tylko będziesz w stanie poznać jest wersję w rozumieniu Home i Professional, ale również dowiedzieć się czy jest to wersja 32 czy 64 bitowa.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój