Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak sprawdzić Nip osoby fizycznej – prywatnej

Posted by

Decyzja NIP

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić NIP to jesteś w dobrym miejscu. Numer identyfikacji podatkowej w skrócie NIP to dziesięciocyfrowy kod umożliwiający identyfikacje podatników w Polsce.

Co to jest Nip i kto go wydaje

Nip został wprowadzony do naszego życia wraz z ustawą z roku 1995, choć jego funkcjonowanie rozpoczęło się od roku podatkowego 2016. Składa się z 10 cyfr, których ułożenie jest unikalne dla każdego podatnika. Nip wydawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego (organ podatkowy pierwszej instancji).

Do roku 2011 Nip posiadał każda osoba płacąca podatki, bez numeru Nip nie dało się złożyć zeznania rocznego. W dniu pisania tego artykułu, nipem posługują się osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dlatego właściwym numerem dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej jest obecnie numer PESEL.

Pierwsze trzy cyfry w numerze nip określają kod danego urzędu skarbowego nadającego numer.

Nip jest wymagany w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, odprowadzających VAT, płatników składek społecznych i zdrowotnych oraz osób prawnych które z innych względów na podstawie ustawy są podatnikami.

Jak sprawdzić swój Nip?

Jedną z podstawowych i metod które ciągle dobrze funkcjonują jest zwrócenie się do swojego urzędu skarbowego i złożenie wniosku o podanie numeru Nip. Problemem tej metody jest brak określonej formy w jakiej należy złożyć wniosek. Jeżeli nie masz pewności czy powinieneś wysłać go pocztą czy dostarczyć osobiście, zadzwoń do swojego urzędu, a uzyskasz rzetelną informację.

Czytaj również  Godziny księgowania Credit Agricole – sesje przychodzące i wychodzące

Rozwiązaniem dla przedsiębiorców jest sprawdzenie ostatnich faktur, obowiązkowo powinien widnieć na nich numer NIP.

Jak sprawdzić nip po peselu

Powszechne Elektroniczny System Ewidencji Ludności zwany w skrócie PESEL to zbiór danych prowadzonych w Polsce. Numer pesel składa się z zakodowanej daty urodzenia (choć bardzo łatwej do rozszyfrowania) liczby porządkowej, zakodowanej płci oraz cyfry kontrolnej.

Częstym pytaniem w Internecie jest to jak sprawdzić nip po peselu. Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi: nie da się tego zrobić, nie można sprawdzić nip po peselu w internecie.

Jedyną słuszną ścieżką jest zwrócenie się do urzędu skarbowego adekwatnego do twojego adresu zameldowania, w którym składałeś wniosek o nadanie numeru Nip. Robi się to drogą trochę nieopisaną przez prawo, zazwyczaj najlepszym wyjściem będzie złożenie pisma listem poleconym z prośbą o duplikat. Zanim to zrobisz zalecamy kontakt osobisty bądź telefoniczny w urzędzie w celu uzyskania informacji jakie powinny znaleźć się w takiej prośbie, żeby nie została odrzucona.

Pamiętaj, że zgodnie z ustawą osoby pracujące na etacie, nie mające własnej działalności gospodarczej rozliczają się na podstawie numeru PESEL więc jeżeli nie jesteś przedsiębiorcą nie masz czego się obawiać.

Jeżeli jednak potrzebujesz go z jakiegoś względu, zastanów się czy w ogóle składałeś wniosek o jego przyznanie, gdyż nie jest to oczywista praktyka.

Jak sprawdzić Nip osoby prywatnej w internecie

Tak jak zostało wspomniane w poprzednich akapitach, znalezienie nipu osoby prywatnej w internecie jest niemożliwe albo przynajmniej nie powinno być. Jeżeli prowadziłeś kiedyś stronę internetową, zamieszczałeś w sieci swoje dane, miałeś firmę ale zawiesiłeś działalność i przeszedłeś na etat, a teraz chcesz wrócić do biznesu to ślad w internecie powinien po tobie zostać. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę imię i nazwisko oraz adres i może uda się coś znaleźć.

Czytaj również  Ile waży złoto

Będąc osobą prywatną nie ma absolutnie konieczności posiadania takie numeru, możliwe że nawet go nie masz i o tym nie wiesz. Jeżeli jednak z jakiegoś względu go potrzebujesz kieruj się krokami wymienionymi we fragmencie „jak sprawdzić nip po peselu”.

Jak sprawdzić Nip firmy w internecie

Przechodząc do przedsiębiorców, tutaj sprawa wygląda zdecydowanie prościej, swój nip możesz odnaleźć w internecie nawet nie wiedząc jak nazwałeś własną firmę. W tym celu musisz wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Pojawi ci się formularz, wyglądający następująco:

nip firmy w internecie

Wystarczy wypełnić jedno pole i pojawi się lista przedsiębiorców z którymi pokrywają się wypełnione dane. Oczywiście im więcej wprowadzisz informacji tym większą trafność wyników będziesz miał.

W przypadku gdy masz firmę podlegającą Krajowemu Rejestrowi Sądowemu albo będącą spółką prawa handlowego możesz skorzystać ze stron KRS.

Jak sprawdzić Nip Europejski

Będąc częścią UE wielu przedsiębiorców zawiera relacje handlowe z kontrahentami z innych krajów UE. Przedsiębiorcy dbający o poprawność swoich rozliczeń korzystają z nipu europejskiego.
Nip europejski sprawdza się w bazie VIES. System ten został stworzony z myślą o wymianie informacji o dokonywanych transakcja wewnątrz Unii Europejskiej.

 

Jak sprawdzić nip niemieckiej firmy

Niezależnie od tego czy jest to niemiecka czy jakakolwiek inna europejska firma, musisz szukać nipu w bazach tamtych Państw. Są to odpowiedniki naszego CEiDG, ale w języku ojczystym danej firmy. Dlatego sprawdzając nip niemieckiej firmy musisz znać co nieco języka niemieckiego.

Wyszukiwarka nipu po peselu

Taka wyszukiwarka nie istnieje, gdyby istniała oznaczałoby to że zawiera twój PESEL czyli jedną z bardziej wrażliwych danych osobowych. Taka wyszukiwarka nipu po peselu musiałaby być stworzona przez agencje rządowe, aby można było jest zaufać. Na ten moment taki program nie działa i nie ma w planach prac nad nim, nie ma to zresztą uzasadnienia, gdyż osoby fizyczne nie muszą już go posiadać, a firmy mogą bez problemu sprawdzić nip w wyszukiwarce CEiDG.

Czytaj również  Rodzaje i gatunki stali – co to jest stal?

Jeżeli zobaczy wyszukiwarkę nip po peselu nie ufaj jej, dokładnie sprawdź domenę czy należy do organów państwa, czy może została założona tylko w celu zbierania danych.

Zapomniałem Nip

Podobno ilość dokumentów miała maleć, ale jakoś ciężko odczuć tą zmianę. W tym wszystkim łatwo zapomnieć nip i pytanie co wtedy? De facto już na nie odpowiedzieliśmy, jedyną słuszną drogą jest złożenie prośby o wydanie duplikatu przez naczelnika urzędu. Niewielkie problemy mogą pojawić się u osób, które przeprowadziły się z miasta w którym składały wniosek po raz pierwszy.

W takim wypadku prośba i tak musi zostać skierowana do urzędu który wydał numer identyfikacji podatkowej. Dlatego jeżeli zapomniałeś nip będziesz musiał napisać prośbę i udać się do urzędu który jest tobie przypisany. Numer nip nadaje się raz na całe życie, chyba że w międzyczasie zostaną wprowadzone przepisy, które zmieniają obecny stan. Sprawdź również jak sprawdzić pkd firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *