Jak sprawdzić model laptopa?

Konieczność podania informacji o nazwie komputera jaki posiadamy podczas zgłoszenia telefonicznego w serwisie, szukania pomocy na forum internetowym czy aktualizacji sterowników to norma. Co w przypadku, gdy nie wiemy, jak sprawdzić model laptopa? Wtedy wystarczy wejść na stronę faktysatakie.pl i przeczytać ten artykuł, w którym dokładnie opiszemy, jak sprawdzić nazwę laptopa.

Jak sprawdzić nazwę laptopa

Model laptopa jest informacją niezbędną nie tylko w przytoczonych sytuacjach ale również chęci dokupienia akcesoriów, baterii czy ładowarki albo rozszerzenia pamięci ram. Każdy producent ma swój własny sposób opisywania modeli, a w tym wpisie przyjrzymy się dokładniej takim firmom jak:

 • HP
 • Dell
 • Asus
 • Lenovo
 • Acer
 • Toshiba
 • Samsung

Sprawdzanie modelu laptopa zacznijmy może od samego początku i najprostszej metody jaka istnieje, a jest nią sprawdzenie faktury, bądź paragonu. Na dowodzie zakupu zawsze powinna być informacja o konkretnym modelu laptopa, który został sprzedany. Faktura może być w wersji papierowej, na emailu lub koncie na stronie producenta, o ile ten taką możliwość udostępnia.

Odwróć laptopa

Rzeczy, które z pozoru wydają się trudne często posiadają proste rozwiązania podobnie jest ze sprawdzaniem modelu laptopa u większości producentów. Wystarczy, że obrócisz laptop i na tylnej klapie bądź obudowie zwał jak zwał znajduje się naklejka z dokładną informacją o modelu laptopa, często są to również nadruki na samej obudowie.

W celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa pamiętaj o odłączeniu laptopa od prądu. Nadruk z modelem laptopa może być słabo widoczny, więc sprawdź dokładnie, czasem marka i model są podawane obok siebie np. Acer Aspire 5517 innym razem oddzielnie.

Jednak nie wszystkie laptopy posiadają taką możliwość, wtedy w zdecydowanej większości wypadków informacja o modelu Twojego laptopa znajduje się pod baterią. Wystarczy wyciągnąć baterię i uważnie przeczytać informacje jakie się pod nią znajdują. Oba sposoby działają w praktycznie wszystkich znanych markach o czym zaraz się przekonasz. Jeżeli jednak nie chcesz tego robić, masz możliwość sprawdzenia modelu przez system Windows.

Jak sprawdzić model laptopa Windows 10

Dokładnie tak, Windows również pozwala spojrzeć na to jaki się ma model laptopa i to niekoniecznie musi być wersja Windows 10. Ten sposób działa nie tylko na laptopach, ale również komputerach stacjonarnych o ile nie są to „składaki” i taki numer modelu posiadają.

 1. Wpisz „panel sterowania” w pasku wyszukiwania u dołu ekranu. Wyszukiwarka znajduje się w lewym dolnym rogu ekranu zaraz obok znaczka Windows. W starszych wersjach dostępna jest po kliknięciu w symbol Windows. Kliknij aplikację Panel sterowania, która pojawi się w wynikach wyszukiwania.
 2. Pojawi się okno, w którym interesuje nas zakładka „System i zabezpieczenia”, klikamy w nią.
 3. W nowym oknie wybieramy „System”
 4. Zostanie wyświetlona informacja o podstawowych podzespołach w komputerze oraz nazwie komputera. To właśnie tutaj znajdziesz model swojego laptopa.

To pierwsza metoda sprawdzania nazwy laptopa w Windows, druga jest równie szybka i również prosta.

 1. Kliknij kombinację przycisków „Windows + R”. Spowoduje ona pojawienie się ekranu „uruchom”.
 2. W okienku wpisz „msinfo32” i kliknij
 3. Uruchomiona zostanie aplikacja informacji o systemie.
 4. Z listy wybierz wiersz „system model” to właśnie nazwa twojego laptopa lub komputera.
 5. Model możesz skopiować, zapisać na kartce albo zapisać wszystkie informacje w pliku tekstowym wybierając opcję File -> Export -> Save.

To wciąż nie koniec możliwości jakie daje nam system operacyjny Windows. Trzecia z prezentowanych metod działa na wszystkich „nowożytnych” wersjach Windowsa.

 1. Kliknij kombinację przycisków „Windows + R”. Spowoduje ona pojawienie się ekranu „uruchom”.
 2. Wpisz „cmd” i kliknij ok
 3. Otworzy się okienko jak z hackerskich filmów, ale spokojnie nic nie zepsujesz.
 4. Skopiuj I wklej do okienka ten tekst: wmic baseboard get product,manufacturer,version,serialnumber
 5. Kliknij enter.
 6. Otrzymasz informacje o modelu laptopa

Sprawdź model laptopa w BIOS

Metodą, która działa bez uruchamiania Windowsa jest sprawdzenie modelu laptopa w BIOS’ie czyli systemie wyjścia-wejścia uruchamianym na samym początku, zaraz po włączeniu laptopa. Różne firmy posiadają, różną kombinację prowadzącą do uruchomienia BIOSA, pojawia się ona na samym początku, zazwyczaj jest to klawisz „F2” lub „ESC”. Gdy wejdziesz do systemu BIOS w ekranie startowym widnieje model komputera, zakładka Main– System Summary

Skorzystaj z aplikacji

Choć nie potrzebujesz zewnętrznych aplikacji na swoim laptopie, aby poznać jaki to model, to masz i taką możliwość. W sieci dostępnych jest wiele aplikacji, które zazwyczaj pokazują wszystkie podzespoły komputera wraz z jego modelem. Do tego celu możesz wpisać w google „program do sprawdzenia modelu laptopa” i wybrać program, który uznasz za stosowny. Tego typu oprogramowanie w zdecydowanej większości jest darmowe. Pamiętaj jednak o tym ab pobierać programy z legalnego i bezpiecznego źródła.

Wyczerpaliśmy pulę sposobów ogólnego sprawdzenia modelu laptopa, przejdźmy teraz do opisania w krokach jak to się robi w laptopach popularnych firm.

Jak sprawdzić model laptopa Hp

 1. Znajdź numer modelu na etykiecie serwisowej umieszczonej na spodzie
 2. Skorzystaj z jednej z wyżej wymienionych opcji.

Jak sprawdzić model laptopa Dell

 1. Znajdź numer modelu notebooka Dell na etykiecie serwisowej umieszczonej na spodzie laptopa.
 2. Skorzystaj z jednej z wyżej wymienionych opcji.

Jak sprawdzić model laptopa Asus

 1. Zamknij otwieraną pokrywę i odwróć laptop tyłem do góry. Nazwa Twojego modelu zostanie wydrukowana w sekcji „MODEL”
 2. Skorzystaj z jednej z wyżej wymienionych opcji.

Jak sprawdzić model laptopa Lenovo

 1. Nazwa laptopa jest nadrukowana na ramce LCD.
 2. Numer seryjny jest wydrukowany na spodzie urządzenia lub pod baterią.
 3. Skorzystaj z jednej z wyżej wymienionych opcji.

Jak sprawdzić model laptopa Acer

 1. Znajdź numer modelu notebooka Acer na etykiecie serwisowej umieszczonej na spodzie laptopa.
 2. Skorzystaj z jednej z wyżej wymienionych opcji.

Jak sprawdzić model laptopa Toshiba

 1. W laptopach model i numer seryjny można znaleźć na dolnej obudowie laptopa w postaci wydrukowanej naklejki lub wytrawionej laserem na pokrywie
 2. Uruchom Toshiba Product Information do ściągnięcia ze strony producenta.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak sprawdzić model laptopa, jak widzisz nie jest to nic trudnego i można tego dokonać bez pomocy informatyka. Jeżeli pomimo powyższej instrukcji wciąż masz jakieś wątpliwości zachęcamy do zadawania komentarzy, w który postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *