Jak sprawdzić datę pogrzebu?

Estimated read time 3 min czytania

Pogrzeb to jedna ze smutniejszych okazji do spotkania bliskich, przyjaciół i sąsiadów. Śmierć choć oczywista, zawsze przychodzi za szybko. Podczas gdy rodzina zmarłej osoby przygotowuje wszystkie czynności związane z pochówkiem, czasem może zapomnieć o poinformowaniu wszystkich o terminie pogrzebu i o ile nie dowiemy się o niej sami z poczt pantoflowej, to może być problem z ustaleniem daty i godziny pogrzebu. Jeżeli nie możesz stawić się osobiście warto zastanowić się nad wysłaniem kondolencji.

Jak sprawdzić datę i godzinę pogrzebu?

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Pierwszą metodą jest oczywiście telefon do rodziny, zmarłej osoby albo osobiste odwiedziny, ale nie każdy w tym okresie ma głowę do odbierania telefonów i spotkań. Często zdarza się również tak, że ludzie się rozjeżdżają, przeprowadzają  i relacje w naturalny sposób są coraz rzadsze, a jednak w dniu pogrzebu chcemy tam być.

Jednym z pierwszy sposobów na sprawdzenie daty pogrzebu jest przeglądanie nekrologów w najpopularniejszych gazetach. Jest to rozwiązanie czasochłonne i często nieskuteczne, gdyż obecnie coraz mniej osób zamieszcza nekrologii w prasie drukowanej, a i nie ma pewności, że czyta się odpowiednie gazety. Pamiętaj o tym, że istnieją również nekrologi internetowe, są to często strony, które pobierają informacje ze stron cmentarzy i wyświetlają je u siebie.

  • Wysłuchanie ogłoszeń parafialnych
  • Sprawdzenie nekrologów internetowych lub w gazetach
  • Sprawdzenie stron zakładów pogrzebowych
  • Telefon lub wizyta w zarządzie cmentarza

Druga metoda opiera się na wysłuchaniu bądź sprawdzeniu ogłoszeń parafialnych. Jest to sposób skuteczny tylko wtedy gdy wiemy, że dana osoba przynależała do danej parafii. Istnieją metody, które pozwalają sprawdzić datę pogrzebu bez wychodzenia z domu, mowa tu o internetowych bazach informujących o pogrzebach. Niektóre zakłady pogrzebowe zawieraj listę z dokładnymi datami i godzinami pogrzebów, ale nie jest to praktyka stosowana przez wszystkich. Listy są ogólnodostępne, jednak ostatnie zmiany w przepisach RODO zmusiły wiele firm do usunięcia tego typu list ze swoich stron.Niemniej wciąż wpisując w wyszukiwarkę hasło „terminy pogrzebów” i dodając na końcu miast można natknąć się na dokładne listy zawierające imina i nazwiska osób, które będą chowane wraz z dokładną datą pogrzebu.

Czytaj również  Życzenia urodzinowe dla kolegi

Terminy pogrzebów

Prawdopodobnie najskuteczniejszym sposobem na sprawdzenie terminów pogrzebów, jest przedzwonienie lub wizyta osobista w zarządzie cmentarza, na którym pogrzeb ma się odbyć. Wiele cmentarzy komunalnych szczególnie z dużych miast posiada, własną rozpiskę z datami pogrzebów, oraz obszerne bazy informujące o tym kto i gdzie jest pochowany.

Jak widzisz, sprawdzenie daty pogrzebu nie jest łatwą sprawą i będzie wymagać trochę wysiłku oraz czasu spędzonego w internecie, albo wykonania telefonu w odpowiednie miejsce. Niemniej warto poznać termin pogrzebu, rodzina zmarłego na pewno będzie „zadowolona” że na pogrzebie pojawi się wiele znajomych twarzy.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój