Pandemia koronawirusa zmieniła wiele – także to, w jaki sposób załatwiamy sprawy urzędowe. Odbiór dowodu rejestracyjnego nie jest już tak prosty jak przed pandemią, dlatego warto wiedzieć jak dziś wygląda odbiór twardego dowodu rejestracyjnego.
Gdzie sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru i czym można go odebrać za pośrednictwem osoby upoważnionej? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkich potrzebnych i przydatnych informacji!
Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru
Procedura wyrobienia dowodu rejestracyjnego nie należy do skomplikowanych. Na nowy dowód rejestracyjny czekamy standardowo około 7 dni roboczych – czas ten liczony jest od dnia złożenia wniosku. Wydawać mogłoby się, iż dziś odbiór dowodu rejestracyjnego trwa dłużej niż zwykle. Otóż lekko przedłużony czas oczekiwania na nowy dowód związany jest z obostrzeniami pandemicznymi.
Dziś nie możemy tak po prostu przyjść do urzędu po dowód, ponieważ każdy petent musi umówić się na konkretną godzinę. Gdzie sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru? Warto w tym miejscu podkreślić, że istnieją dwa sposoby na sprawdzenie czy dowód rejestracyjny jest do odbioru.
Pierwszym z nich jest sprawdzenie tego online za pomocą serwisu InfoCar. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu oraz 5 ostatnich cyfr numeru nadwozia.
- Wejdź na stronę https://info-car.pl/new/rejestracja-pojazdu/sprawdz-status-dowodu-rejestracyjnego
- W wolne pola wprowadź numer rejestracyjny oraz 5 ostatnich znaków nadwozia (numer VIN)
- Kliknij przycisk „Sprawdź”
Jest to najprostsza w pełni darmowa opcja na sprawdzenie czy dowód rejestracyjny jest do odbioru.
Wówczas system dokładnie pokaże status sprawy. Drugie rozwiązanie, to telefon do odpowiedniego wydziału komunikacji i zapytanie o postęp wydawania dowodu rejestracyjnego.
Co jest potrzebne do odbioru dowodu rejestracyjnego
Wybierając się do wydziału komunikacji po nowy dowód rejestracyjny musimy mieć przy sobie konkretne dokumenty i zaświadczenia. Dokumenty potrzebne do odbioru dowodu rejestracyjnego to:
• karta pojazdu (jeżeli była wydana),
• aktualne ubezpieczenie OC,
• dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy, czyli dokument potwierdzający tożsamość,
• pozwolenie czasowe lub stary dowód rejestracyjny.
Warto podkreślić w tym miejscu, iż brak któregokolwiek dokumentu kończy się nie wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego. W obecnych, pandemicznych czasach należy dobrze pamiętać o każdym z tych dokumentów, ponieważ w przypadku ich braku odbiór dowodu rejestracyjnego w znaczący sposób się przedłuży.
Dlatego też wszystkie dokumenty potrzebne do wydziału komunikacji warto mieć zawsze w jednym miejscu – zaoszczędzi nam to czasu i nerwów.
Upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Odbiór twardego dowodu rejestracyjnego może nie musi być wykonany przez właściciela pojazdu, ponieważ istnieje możliwość oddelegowania tego zadania innej osobie. Warto jednak podkreślić, iż pełnomocnik musi mieć skończone 13 lat.
W praktyce oznacza to, iż do odbioru dowodu rejestracyjnego można upoważnić każdego, kto skończył 13 lat. Nie musi to być członek rodziny. Różnica pomiędzy członkiem rodziny, a kimś zupełnie nie związanym pod względem prawnym jest jedynie w cenie, o czym wspomnimy na samym końcu artykułu.
Jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego
Wiele osób zastanawia się, jak napisać upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego. Otóż takie upoważnienie musi zawierać następujące dane:
• miejscowość i datę,
• dane (właściciela i osoby upoważnionej),
• określenie czynności, do której upoważnia się daną osobę (odbiór stałego dowodu rejestracyjnego),
• dane pojazdu,
• odręczny podpis właściciela samochodu.
Warto podkreślić, iż upoważnienie musi zostać wysłane do urzędu w formie pisemnej. Może być jednak napisane ono zarówno na papierze, jak i na komputerze. Warto podkreślić, iż na stronach internetowych bardzo często podany jest gotowy do ściągnięcia wzór upoważnienia do odbioru dowodu rejestracyjnego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu, właściciel samochodu ma pewność iż naniósł na dokument wszystkie niezbędne dane.
Czy za odbiór dowodu rejestracyjnego się płaci?
Jeśli chodzi o standardowy odbiór dowodu rejestracyjnego, to jest on całkowicie bezpłatny. Wystarczy tylko umówić się na konkretną godziną i nie zapomnieć wszystkich ważnych dokumentów. Inaczej sprawa się ma w przypadku odbioru dowodu rejestracyjnego przez osoby upoważnione.
Jeśli taka osoba jest najbliższą rodziną kierowcy (matka, ojciec, córka, siostra) to odbiór za pomocą pełnomocnictwa jest bezpłatny. W przypadku wybierania dowodu przez osobę nie związaną koligacjami rodzinnymi z kierowcą, należy uiścić opłatę w wysokości 17 złotych.
Odbiór twardego dowodu rejestracyjnego to bardzo istotna sprawa, ponieważ dokument ten jest niezbędny podczas codziennego korzystania z samochodu. Dziś można dokładnie sprawdzić gdzie znajduje się ten dokument, co zdecydowanie przyspiesza cały proces.
Dodaj komentarz