Zdrowie

Jak się zwracać do fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty potrafi być stresują. W głowie pojawia się wiele pytań a jednym z nich jest to jak zwracać się do fizjoterapeuty? Czy można zwracać się do niego jak do lekarza? W końcu oba zawody mają na celu poprawę stanu naszego zdrowia. Fizjoterapeutą nie zostaje się z dnia na dzień, należy przejść proces edukacji na studiach. Rosnąca wiedza na temat fizjoterapeutów sprawia, że specjalistów tego typu przybywa. Obecnie w wielu polskich miastach znajdują się salony fizjoterapeutyczne, które nie narzekają na liczbę klientów. Mimo to, wciąż nie wiemy, jak zwracać się do fizjoterapeuty, a odpowiedź nie jest taka skomplikowana.

Jak zwracać się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta nie jest lekarzem pomimo posiadania wykształcenia medycznego. Podczas zajęć na studiach przyszły fizjoterapeuta uczony jest przez lekarzy, innych fizjoterapeutów czy psychologów.

Pomimo szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu, nie są lekarzami i nie powinno się tak do nich zwracać.

Większość fizjoterapeutów posiada tytuł magistra i zgodnie z polskimi zwyczajami można używać tytułu naukowe podczas rozmowy. Warto jednak się upewnić, że fizjoterapeuta, z którym rozmawiamy taki tytuł rzeczywiście posiada, w innym wypadku może dojść do niezręcznej sytuacji.

Problem ze zwracaniem się do fizjoterapeutów wynika z nazwy zawodu podczas gdy określenie „Pani dermatolog” jest akceptowane tak „Pani fizjoterapeutko” wydaje się pokraczne i nie jest stosowane.

Przyjmuje się, że do fizjoterapeuty należy zwracać się:

  • Pan/Pani,
  • Panie magistrze/Pani magister (o ile znamy tytuł naukowy fizjoterapeuty),

Nie występuje żadne specyficzne określenie, które powinno być stosowane podczas rozmów z fizjoterapeutą.

Jeśli będziesz używać tytułu naukowego, staraj się go nie nadużywać.

Jak nie zwracać się do fizjoterapeuty?

Sami fizjoterapeuci nie podają jasno jak należy się do nich zwracać a jakich sformułowań unikać. To nie jest zawód prawniczy, w którym panuje pewna etykieta podczas spotkania.

Większość fizjoterapeutów nie ma problemu z przejściem na „Ty” ze swoimi pacjentami, choć to nie następuje zazwyczaj podczas pierwszej wizyty.

Unikaj zwracania się do fizjoterapeuty:

  • Per Ty lub po imieniu, jeśli sam fizjoterapeuta tego nie zaproponował.
  • Jak do lekarza, po którymś razie może zwrócić uwagę, że nie jest lekarzem.
  • Fizjo – określenie używane wyłącznie w rozmowach prywatnych lub w kontaktach z fizjoterapeutą, który na to pozwala.

Chyba nie musimy podkreślać, że nie należy zwracać się również w sposób pretensjonalny lub obraźliwy.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pomógł Ci zrozumieć jak zwracać się do fizjoterapeuty a jakich określeń należy unikać.