Rozrywka

Jak prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę?

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia 2024 przez Redakcja

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą prywatną i tylko od czasu do czasu wysyłasz paczki- chociażby w ramach aukcji internetowej, czy też prowadzisz sklep internetowy i wysyłką towaru zajmujesz się codziennie, odpowiednie zabezpieczenie przesyłki jest jednym z kluczowych elementów, który wpływa na powodzenie całego procesu. Dowiedź się więc o czym należy pamiętać i jak to zrobić właściwie. Stosując się do poniższych zasad, Twoja paczka z pewnością dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie, nie narażając Cię na straty i niepochlebną opinię.

Rodzaj przesyłki ma znaczenie- dobrze wszystko zaplanuj

Nie jest możliwe jednoznaczne określenie sposobu pakowania wszystkich przedmiotów, gdyż każdy z nich posiada inne parametry i charakterystykę, przez co różni się także sposób pakowania i materiały wykorzystane do tego celu. Przymierzając się więc do wysyłki danego towaru, należy wszystko dokładnie przemyśleć i przygotować. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów, takich jak waga, wielkość i trwałość. Ponadto należy wybrać przewoźnika, któremu zlecimy dostarczenie naszej przesyłki do odbiorcy. Jest to o tyle ważne, iż każdy z nich kieruje się nieco odmiennymi standardami dotyczącymi parametrów paczki, od których to zależy ostateczny koszt usługi- zdecydowana większość firm kurierskich określa maksymalne wymiary lub wagę standardowych paczek. Sprawdźmy także, czy zarówno przewoźnik, jak i odbiorca nie mają żadnych szczególnych wytycznych i oczekiwań. Takie określenie specyfiki przesyłki umożliwi także jej właściwe zabezpieczenie. Jeśli już przemyślimy wszystkie te kwestie, wówczas możemy zająć się konkretami, a pakowaniem i zabezpieczaniem swojej przesyłki. Jak to zrobić i o czym pamiętać?

Najważniejsze opakowanie

Podczas pakowania przesyłki, najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego opakowania, dopasowanego do parametrów przedmiotu, który ma być nim zabezpieczony. Najlepiej sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju kartony – przykładowo kartony klapowe, których wybór jest naprawdę szeroki- kartonowe pudełka w różnych rozmiarach i kształtach oraz tekturowe tuby. Pudełka to prostopadłościany, które w zależności od rodzaju posiadają różną ilość warstw tektury, co jednoznacznie wpływa na ich trwałość. Niezwykle ważny jest tu rozmiar pudełka- nie może być ono zbyt duże, by przedmiot nie poruszał się w trakcie transportu, a także zbyt małe, by zniszczyć przesyłki. Ponadto mniejsza przestrzeń wokół towaru to także mniejsza ilość potrzebnego wypełnienia, a tym samym redukcja kosztów przesyłki- jest to tym bardziej ważne, gdy prowadzimy sklep internetowy i prowadzimy regularną sprzedaż produktów wraz z wysyłką.

Czytaj również  Odkryj 3 usługi taxi, które warto wypróbować

Właściwe wypełnienie

Jeśli zależy nam na tym, by produkt dotarł do odbiorcy w nienaruszonym stanie, należy zainwestować także w odpowiednie wypełnienie kartonowego pudełka, o którym była mowa wcześniej. Dzięki niemu towar nie będzie się przemieszczał wewnątrz opakowania, co także sprzyja bezpiecznemu dotarciu przesyłki na miejsce- a do wyboru mamy rozmaite rodzaje wypełnienia, począwszy od folii bąbelkowej, poprzez styropianowe kulki, czyli skropak, po poduszki powietrzne czy bibułę do pakowania. Takie wypełnienie sprawdzi się zarówno wtedy, gdy w paczce znajduje się jeden przedmiot, dzięki czemu nie będzie miał on styczności ze  ścianami kartonu, a także gdy w kartonowym pudełku wysyłamy kilka rzeczy- wówczas nie będą się one obijać o siebie. Właściwe wypełnienie doskonale ustabilizuje towar oraz zabezpieczy przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Zabezpieczenie paczki z zewnątrz

Karton powinniśmy również zabezpieczyć z zewnątrz. Miejsca, w których możliwe jest otwarcie opakowania, należy dokładnie zakleić taśmą pakową. Do ochrony paczki z zewnątrz doskonale nada się także folia stretch, zwłaszcza ta czarna, której zadaniem jest ochrona kartonu przed zabrudzeniami, rozdarciem, a przede wszystkim przed wodą i wilgocią. Folię stretch stosujemy także w przypadku przesyłek niestandardowych, gdy ze względu na gabaryty bądź kształt towaru nie mamy możliwości użycia kartonu.

Karton warto zabezpieczyć także dodatkowo folią stretch- zwłaszcza gdy przesyłka ma przebyć drugą trasę i w trakcie zaliczyć kilka przepakowań. Wówczas będziemy mieć pewność, że będzie ona odporna na warunki atmosferyczne i karton nie przemoknie. Jeśli natomiast przesyłka nie wymaga zabezpieczenia kartonem i jest na tyle odporna, by przetrwać długą i ciężką drogę do odbiorcy, wówczas można użyć samej folii stretch, która działa niczym lakier ochronny. Sposób ten stosowany jest najczęściej w przypadku przesyłek niestandardowych, wielkogabarytowych, które ze względu na specyfikę towaru nie wymagają tak dokładnego zabezpieczenia.

Czytaj również  Gamescom 2023: lista polskich gier i firm, które mogą pojawić się na targach w Kolonii

Dostosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że nasza przesyłka dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie, a przecież zwykle ma ona do pokonania długą trasę, oraz musi zaliczyć kilka punktów przepakowania. Odpowiednie zabezpieczenie przesyłki ma więc ogromne znaczenie i warto się do niego właściwie przygotować.

Artykuł Sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *