Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak powiększyć gumkę i zmniejszyć w Paincie

Posted by

jak zmienic rozmiar gumki paint

Paint to jedno z najpopularniejszych i najprostszych narzędzi do edycji plików graficznych, a jednym z jego funkcjonalności jest gumka. Wielu użytkowników zadaje pytanie jak powiększyć gumkę w Paint i ogólnie zmienić jej rozmiar, zarówno przy użyciu skrótów klawiszowych jak i bez ich wykorzystania. Jest to naprawdę proste i w tym artykule pokażemy Ci jak to zrobić przez zastosowanie kilku metod na systemie operacyjnym Windows 10.

Gumka w Paint

Gumka w Paincie to podstawowe narzędzie, które wykorzystywane jest w przy tworzeniu rysunków, jak i usuwaniu elementów z grafik. Domyślnie Paint posiada cztery zdefiniowane rozmiary gumki. Najcieńszy pozwala z dużą dokładnością eliminować pojedyncze piksele, natomiast najgrubszy rozmiar posłuży do wymazania większych fragmentów zdjęcia.

Domyślne ustawienie gumki w Paint to drugie najgrubsze, więc nie mamy wielkiego pola manewru co do możliwości powiększenia gumki, bez użycia specjalnej kombinacji klawiszy.

Za każdym razem, gdy otworzysz na nowo program Paint gumka powróci do domyślnego rozmiaru.

Jak powiększyć gumkę w Paincie bez klawiatury numerycznej?

zmiana rozmiaru gumki paint

Zacznijmy od sposoby najbardziej intuicyjnego, który zadziała na każdym komputerze, w tym laptopie pozbawionym klawiatury numerycznej.

 1. Wejdź do sekcji narzędzia główne
 2. Wybierz gumkę
 3. W tej samej zakładce po lewej stronie palety kolorów znajduje się Rozmiar
 4. Wybierz rozmiar gumki z jakiego chcesz korzystać

To tyle, jak widzisz jest to naprawdę proste i dasz sobie bez problemu radę. Niestety to rozwiązanie ma pewną blokadę, gdyż jest się ograniczonym do czterech rozmiarów. Jeżeli nie chcesz mieć tego ograniczenia skorzystaj z kolejnej metody.

Jak powiększyć gumkę w Paincie Windows 10

Jedną z podstawowych form powiększenia gumki w Paint na systemach Windows 8 i 10 jest kombinacja klawiszy CTR i +, po jej zastosowaniu gumka zwiększa swoje rozmiary o jeden poziom.

 1. Wciśnij CTR i + na klawiaturze numerycznej
 2. Powtórz tę procedurę tyle razy aż rozmiar gumki będzie satysfakcjonujący
Czytaj również  Jak zastrzec numer Orange – prywatny numer Orange

Ta metoda ma znaczącą przewagę nad wcześniej omawianą, gdyż pozwala wykraczać z rozmiarem gumki poza zdefiniowane rozmiary.

Jak zmniejszyć gumkę w Paincie?

Jak się zapewne domyślasz zmniejszenie rozmiaru gumki odbywa się w bardzo podobny sposób, ale symbol „+” należy zastąpić „-„. Zatem jak zmniejszyć rozmiar gumki w Paint?

 1. Wciśnij CTR i – na klawiaturze numerycznej
 2. Powtórz tę procedurę tyle razy aż rozmiar gumki będzie satysfakcjonujący

Jak zmienić rozmiar gumki w Paint przy użyciu klawiatury ekranowej?

Ten sposób jest najmniej intuicyjny i zarezerwowany dla najbardziej zdesperowanych osób. Co prawda jego zastosowanie nie wymaga, umiejętności informatycznych, ale zdecydowanie wydłuża cały proces.

 1. Kliknij przycisk Windows albo wejdź w start
 2. Wpisz „klawiatura ekranowa” i wybierz aplikację
 3. Wybierz na klawiaturze ekranowej „Opcje”
 4. Zaznacz zakładkę „Włącz klawiaturę numeryczną”
 5. Przytrzymaj CTR na normalnej klawiaturze i klikaj + albo – na klawiaturze numerycznej ekranowej w celu zmiany rozmiaru pędzla

Jak widzisz Paint daje swoim użytkownikom możliwość łatwego powiększania rozmiaru gumki i jego zmniejszania. Mam nadzieję, że ten poradnik dokładnie wytłumaczył Ci jak zmienić rozmiar gumki w Paincie i już nigdy nie będziesz mieć z tym problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *