Biznes

Jak poprawnie księgować koszty?

Ostatnia aktualizacja 14 maja 2024 przez Redakcja

Poprawne księgowanie transakcji firmy ma kluczowe znaczenie pod względem obliczania zobowiązań podatkowych i kontrolowania finansów przedsiębiorstwa. Jak robić to w odpowiedni sposób?

Termin księgowania kosztów

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z księgowaniem kosztów jest przypisanie wydatków do właściwego okresu rachunkowego. Zasady w tym zakresie zależą od wybranej metody rozliczeń. W przypadku metody kasowej koszty są wpisywane do księgi przychodów i rozchodów zgodnie z dniem, w którym zostały poniesione zgodnie z wystawionymi dokumentami. Data jest wyznaczana według faktury (lub innego dokumentu umożliwiającego zaksięgowanie kosztu). Metoda memoriałowa jest nieco bardziej skomplikowana – transakcje są księgowane według faktycznego momentu wystąpienia przepływu środków, który nie zawsze jest zgodny z fakturą. Zasada kasowa jest prostsza w implementacji, jednak memoriał pozwala na bardziej rzetelne odwzorowanie realnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w danym momencie.

Koszty bez faktur – czy można je zaksięgować?

Niekiedy zdarza się, że koszty ponoszone przez firmę nie są udokumentowane przez fakturę. Czy w takiej sytuacji nadal można je rozliczyć w księdze przychodów i rozchodów? Według polskich przepisów jest to możliwe – należy jednak pamiętać, że potrzebny jest inny dokument potwierdzający transakcję. Dodatkowo musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a możliwością zwiększenia przychodu firmy. Określenie, które dokumenty zawierają odpowiedni zestaw informacji pod tym względem, może być dość problematyczne i wymaga dokładnej znajomości prawa rachunkowego. Szczegółowe zasady i wymogi są opisane w przepisach ordynacji podatkowej.

O czym pamiętać przy księgowaniu kosztów?

Księgowanie kosztów to dość złożona kwestia, przy której trzeba mieć na uwadze kilka istotnych czynników. Jednym z nich jest forma rozliczeń stosowana przez podatnika – przykładowo ryczałt wiąże się z innymi zasadami w zakresie rozliczania kosztów niż np. karta podatkowa. Do tego istotne jest dokładne pilnowanie terminów, płatności i wyliczeń dotyczących zobowiązań podatkowych. Warto także zaznaczyć, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z opcji zaksięgowania wielu faktur jednego dnia, w formie tzw. zestawienia sprzedaży.

Czytaj również  Zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle - innowacyjne rozwiązania dla przyszłości

Profesjonalna pomoc w rozliczeniach – pełna księgowość w Łodzi od BDBConsulting.pl

Prowadzenie szczegółowych rozliczeń firmowych może być niemałym wyzwaniem dla przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w obszarze księgowości. Należy mieć na uwadze, że ewentualne pomyłki mogą wiązać się z konsekwencjami prawnymi – w szczególnych przypadkach mogą to być nawet kary finansowe lub sankcje. Ponadto jest to dość czasochłonny proces. Aby móc liczyć na profesjonalne wsparcie, zgodność z przepisami i możliwość skupienia się na rozwoju firmy, warto postawić na współpracę z profesjonalnym podmiotem zajmującym się rachunkowością. Dobrym wyborem może być np. pełna księgowość w Łodzi od BDBConsulting.pl – to firma działająca już od 1994 roku, która zapewnia specjalistyczne wsparcie dla przedsiębiorców z różnych branż.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *