Malowanie elementów, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego cieszy się sporą popularnością. Prace tego typu wykorzystywane są w przemyśle. Wymagają użycie nie tylko odpowiednich preparatów, ale także technik. Wiele osób mogłoby myśleć, że w malowaniu plastiku nie ma niczego skomplikowanego, ale jak się okazuje pytanie – czym pomalować plastik pojawia się bardzo często. Przejdźmy zatem do konkretów.
Malowanie u profesjonalisty
Można oczywiście od razu zdecydować się na zlecenie malowania u profesjonalisty. Jednak jest to zabieg kosztowny. Wiadomo, że w takiej sytuacji mamy problem z głowy i kompletnie nie musimy się zajmować tym czym najlepiej pomalować plastik czy też jakiej farby do plastiku użyć.
Malowanie elementów plastikowych jest zabiegiem bardzo popularnym. Pozwala on na zabezpieczenie ich przed wieloma szkodliwymi działaniami oraz czynnikami. Co więcej dobra farba do malowania plastiku nadaje poszczególnym elementem bardzo estetycznego wyglądu.
Malowaniu poddajemy przeróżne elementy samochodowe, jak i także przeróżne elektroniczne sprzęty. Bardzo podobnie jak w przypadku materiałów budowlanych oraz materiałów wykończeniowych. Bardzo często decydujemy się na malowanie przedmiotów codziennego użytku. Mowa chociażby o meblach czy też zabawkach.
Jeśli chodzi o zabawki, to musimy być niezmiernie ostrożni. Konieczna jest farba na plastik, która nie tylko nadaje się do tych elementów, ale także szybko schnie i nie śmierdzi. Wiadomo, że nasze dzieci chcą bardzo szybko bawić się odświeżoną zabawką.
Musimy zadbać o przestrzeganie wszystkich zaleceń przekazanych na opakowaniach przez producenta, ale także zadbać, aby nasze dziecko potajemnie nie bawiło się szybciej zabawką. Nie tylko pokleiło by sobie rączki, ale także mogłoby się nawdychać niepotrzebnie oparów. Nie możemy dopuści do takiej sytuacji.
Bardzo często decydujemy się na malowanie plastikowych elementów w naszym ogrodzie. Najczęściej są to elementy małej architektury czy też zabawki dziecięce zewnętrzne. Wówczas nie wystarczy zakup zwykłej farby do plastiku. Potrzebna nam będzie farba do plastiku na zewnątrz.
Konkretny już wybór jest zależny od rodzaju tworzywa malowanego. Pamiętajmy o tym, że w malowaniu czy to plastiku czy też innej powierzchni niezwykle ważne jest przygotowanie podłoża. Jest to etap niezbędny. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej poprawić przyczepność powietrza sztucznego tworzywa.
Malowanie w domowych warunkach
Wiele przedmiotów otaczających nas, tak zwanego codziennego użytku, jak chociażby wymienione już zabawki meble ogrodowe, dekoracje czy te donice, to właśnie produkty wykonane ze sztucznego tworzywa. Ich wygląd możemy zmienić w stu procentach samodzielnie.
Wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w farbę specjalną, która przeznaczona jest właśnie do tego rodzaju materiał. Środek odpowiedni znajdziemy na przykład pod postacią farby w aerozolu. W co po niektórych przypadkach nie wymagają one kompletnie użycia jakiegoś specjalnego podkładu i są w zasadzie gotowe od razu do nanoszenia na przedmioty wybrane.
Dla zwiększenia trwałości wykończenia powłokę dekoracyjną pokryć możemy lakierem akrylowym dodatkowo. Dużą popularnością cieszą się farby w sprayu. Wykorzystać je możemy do odmalowania całkowitego wybranych przedmiotów czy też jedynie przyozdobienia wzorami pojedynczymi.
- Nie zapominajmy jednak o tym, aby przed malowaniem powierzchni plastikowych oczyścić dobrze i dokładnie jego powierzchnię. Należą ją przede wszystkim umyć, odtłuścić oraz także wysuszyć.
- Warto ją także nieco zmatowić. Strzałem w dziesiątkę wydaje się użycie papieru ściernego drobnoziarnistego. Zwiększy on znacznie przyczepność dekoracyjnego środka.
- Jeśli w przedmiotach naszych znajdują się dużo większe rysy czy też ubytki, to dobrze je wypełnić specjalną szpachlową masą.
- Pamiętajmy także, że jeśli się zdecydujemy na malowanie konstrukcyjnych elementów, postępować powinniśmy tak samo, jak podczas remontu tradycyjnego. Warto w związku z tym okleić specjalną malarską taśmą te powierzchnie, które pozostać mają w stanie niezmienionym.
Malowanie plastików w samochodzie
Plastik wewnątrz naszego samochodu to jeden z materiałów, z którym mamy największą styczność podczas jazdy, jak i także eksploatacji pojazdów. Z tego także powodu polega on na znacznie szybszym zużyciu. Z czasem zauważyć możemy na nim zadrapania, rysy czy też wyblaknięcia. Jak można taki plastik odświeżyć? Przekonajmy się.
Malowanie zarówno pozwala na odnowienie koloru, jak i także odświeżenie samej struktury plastiku, przy zastosowaniu farb odpowiednim. Pora odpowiedzieć sobie na pytanie – czym pomalować plastiki w aucie?
Na rynku znajdziemy różnorodne farby, jak i także lakiery. Jednak warto pokusić się o zakup farby, która jest dedykowana do odmalowywania plastiku w samochodzie. Po jej nałożeniu na plastik, plastik wygląda bardzo naturalnie oraz także zachowuje stopień odpowiedni połysku. Ta farba jest dostępna najczęściej pod postacią strukturalnego lakieru w sprayu. Możemy go kupić w każdym sklepie lakierniczy, jak i także w wielu sklepach internetowych.
Poza lakierem będziemy potrzebować także taśmy malarskiej czy też folii ochronnej, które nam posłużą do zabezpieczenia elementów, których nie mamy zamiaru pomalować, a do tego narzędzi do ściągania tapicerki, które nam pozwolą usunąć elementy z samego wnętrza pojazdu.
Prace rozpoczyna się od zdjęcia plastikowych elementów z wnętrza naszego samochodu. Jeśli, któryś z nich połączony jest na stałe z innym elementem, którego nie mamy zamiaru malować, musimy go zabezpieczyć malarską folią oraz malarskimi taśmami.
Oczyszczony element należy okleić dokładnie taśmą, aby pozwolić farbie na rozłożenie się właściwe na jego powierzchni, uniemożliwiając jednocześnie jej kontakt z materiałami pozostałymi.
Następnie przystępujemy do malowania plastiku poprzez spryskiwanie elementu farbą z odległościami odpowiednimi. Musimy także zwracać uwagę, czy atomizer puszki już „nie pluje” lakierem oraz czy na pewno rozkładamy farbę w sposób równomierny po całej powierzchni plastiku. Po ukończeniu malowania powinniśmy także pozostawić dany element do całkowitego wyschnięcia, a następnie go wmontować z powrotem do wnętrza naszego pojazdu.
Dodaj komentarz