Jak otworzyć plik rar?

Estimated read time 5 min czytania

Jeżeli zastanawiasz się jak otworzyć plik rar a przy okazji chcesz się nieco więcej dowiedzieć na temat plików .rar to zachęcamy do lektury. Pokażemy Ci jak otworzyć pliki rar na komputerze z systemem Windows, na komputerach typu Mac oraz na telefonach. Dobrze wiedzieć czym jest plik rar i jak go otworzyć, gdyż to jeden z najpopularniejszych formatów kompresowania plików, chociaż dzisiaj wielkość dysków, nośników danych oraz szybkość internetu jest zdecydowanie większa, to spakowane pliki pod postacią plików .rar są codziennością.

Rar co to za format?

Wypadałoby zacząć od samej definicji, która określa plik RAR (Roshal Archive Compressed firle) jak skompresowany plik albo folder z wieloma plikami. Rar jest bezstratną kompresją, czyli Twoje utwory  muzyczne czy zdjęcia nie stracą nic na jakości po spakowaniu i po ponownym odpakowaniu.

Możesz myśleć o pliku RAR jak o zwykłym folderze na swoim komputerze, z tą różnicą, że bez odpowiedniego programu taki plik nie zostanie otwarty, a co za tym idzie nie będziesz w stanie wyodrębnić plików, które się w nim znajdują.

Kompresując dane oszczędza się miejsce na dysku. Mniejsza waga plików ma również znaczenie w internecie, gdzie łatwiej jest ściągnąć skompresowane pliki zajmujące 8GB niż przykładowo 12GB w wersji nieskompresowanej. To jak bardzo będziesz w stanie zmniejszyć rozmiar plików zależy w głównej mierz od typu owych plików oraz programu kompresującego. Nie ma jednej zasady określającej, że plik 1GB po skompresowaniu będzie o 10% mniejszy.

Oszczędność czasu i miejsca to podstawowa funkcja plików RAR, ale istnieje również ciekawa opcja, w której spakowane pliki RAR można zaszyfrować. Czynność taką można wykonać w bardzo łatwy sposób chroniąc istotne dane na komputerze. Więcej o szyfrowaniu plików znajdziesz w naszym artykule o tym jak zabezpieczyć foldery na komputerze.

Czytaj również  Y zamiast Z na klawiaturze

Pliki RAR świetnie sprawdzają się również w sytuacjach, gdy chcesz pobrać od kogoś dziesiątki czy setki plików, najczęściej zdjęć i aby uniknąć pojedynczego pobierania plików dana osoba może spakować wszystkie pliki do jednego archiwum RAR i Ci je udostępnić. Mając odpowiedni program będziesz w stanie otworzyć przesłany plik na własnym komputerze.

Jak otworzyć plik RAR?

Choć trudno w to uwierzyć system Windows nie posiada możliwości otwierania plików rar. Jedynym formatem obsługiwanym przez Windows jest format ZIP drugi pod względem popularności format kompresji. Zatem jak się domyślasz będziemy potrzebowali zewnętrznego oprogramowania do rozpakowania pliku RAR.

 1. Wpisz w Google „Winrar pobierz”.
 2. Z oficjalnej strony pobierz wersję programu dla swojego systemu operacyjnego.
 3. Po pobraniu zainstaluj Winrar na komputerze.
 4. Po instalacji zauważysz, że Twoje pliki RAR na komputerze zmieniły wygląd, od teraz możesz je otworzyć.
 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy na archiwum, które chcesz otworzyć.
 6. Będziesz mieć trzy opcje:
  1. Otwórz tutaj – wypakujesz pliki w folderze, w którym się znajduje archiwum
  2. Otwórz pliki – masz możliwość wyboru, w którym miejscu pliki mają zostać rozpakowane
  3. Otwórz do „nazwa folderu” – pliki otwierane są do folderu o nazwie archiwum.
 7. Wybierz jedną z trzech powyższych opcji i gotowe!

Powyższy przykład dotyczy programu Winrar, który w teorii nie jest darmowy, gdyż jak głosi okienko otwierające się przy pracy z programem ” Po 40 dniach używania niezarejestrowanej kopii należy kupić program albo usunąć program z komputera.”. Na bazie tego komunikatu, program stał się swoistego rodzaju memem, gdyż program po 40 dniach dalej działa w najlepsze i tak na dobrą sprawę nie trzeba za niego płacić. Tak wygląda to w większości domów na całym świecie, niemniej by być fair wobec dystrybutora należy przestrzegać jego zasad. Dlatego jeżeli nie chcesz płacić za winrara, możesz skorzystać z masy innych darmowych programów, z których najpopularniejszym jest 7-zip. Otwieranie plików RAR z jego użyciem jest równie proste i na pewno dasz sobie radę.

Czytaj również  Bateria cr1620 gdzie kupić?

Jak otworzyć plik RAR na Mac?

Użytkowników komputerów Mac w naszym kraju przybywa, są to sprzęty chętnie wybierane przez grafików i programistów. Pomimo tego, że system macOS w wielu wypadkch wyprzedza Windows, tutaj niestety również musimy sięgnąć po zewnętrzną aplikację.

 1. Pobierz bezpłatną aplikację The Unarchiver ze sklepu Mac App Store.
 2. Zainstaluj program na komputerze.
 3. Wybierz spakowany plik i kliknij prawym przyciskiem myszy.
 4. Wybierz otwórz za pomocą The Unarchiver.
 5. Gotowe.

Program jest w 100% darmowy i obsługuje również inne formaty plików.

Jak otworzyć plik rar na telefonie?

Format RAR jest oczywiście również obecny na telefonach z Android i iOS. Poniżej sposoby na otwarcie plku rar w wersji na Iphone:

 1. Otwórz App Store
 2. Wybierz opcję Wyszukaj
 3. Stuknij pasek wyszukiwania App Store .
 4. Wpisz izip , a następnie wyszukaj
 5. Dotknij POBIERZ
 6. Znajdź miejsce, w którym jest przechowywany plik RaR
 7. Kliknij w niego i wybierz „Otwórz w”
 8. Wybierz program, który przed chwilą pobrałeś

W przypadku telefonów Android wygląda to bardzo podobnie:

 1. Wejdź do Sklepu Play
 2. Pobierz aplikację WinZip
 3. Po zainstalowaniu otwórz aplikację
 4. Odnajdź swój spakowany plik
 5. Dotknij i przytrzymaj ikonę
 6. Po sekundzie pojawi się okno, z którego wybierz „Unzip to …”
 7. Wybierz miejsce do którego chcesz wypakować pliki
 8. Kliknij przycisk „Unzipe Here”

Jak widzisz otarcie pliku rar jest banalnie proste, jak zna się metodę. Mam nadzieję, że już nie będziesz mieć problemów z plikami RAR, a przy okazji Twoja wiedza na temat tego formatu nieco się zwiększyła.

 

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój