Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak obrócić ekran w telefonie

Posted by

jak obrócić ekran w telefonie

Jak obrócić ekran w telefonie? Takie pytanie pojawia się dość często w internecie. My jesteśmy od odpowiadania na takie pytania. Obracanie ekranu w telefonach z Androidem jest naprawdę proste wystarczy poznać odpowiednią metodę. Dlatego w tym artykule pokażemy Ci jak obrócić ekran w telefonie o 180 stopni, zapraszamy do lektury.

Jak działa obracanie ekranu w telefonie?

Funkcja obracania ekranu pojawiła się w smartfonach już jakiś czas temu i bardzo przypadku ludziom do gustu. Wszystko za sprawą tego, że ułatwia oglądanie zdjęć, filmów i pozwala grać wygodniej w wiele gier, tworząc z telefonu niemal konsolę do kier.

Za obrót ekranu w telefonie odpowiadają czujniki w głównej mierze akcelerometr. To właśnie ten niepozorny chip montowany w nowoczesnych smartfonach pozwala dokonywać obrotu ekranu. Akcelerometr jest czujnikiem, który mierzy właściwości przyśpieszenia i na podstawie jego zmian jest w stanie określi orientację ekranu.

Akcelerometr działa w połączeniu z żyroskopem, który kontroluje poziom przechylenia telefonu. Połączenie informacji z obu czujników pozwala na efektywną zmianę orientacji obrazu.

Jak obrócić ekran w telefonie o 180 stopni?

Teraz gdy już wiesz co odpowiada za obrót ekranu w telefonie możemy pokazać ci jak to zrobić. Praktycznie wszystkie telefony z systemem operacyjnym Android posiadają łatwy dostęp do opcji „automatycznego obracania ekranu”. Znajduje się ona w wysuwanym menu u góry telefonu i w opcjach. O to co musisz zrobić, aby obrócić ekran w telefonie:

 1. Przesuń palcem po ekranie z góry na dół, spowoduje to otwarcie menu.
 2. Odnajdź ikonę obracającego się ekranu
 3. Kliknij w nią, powinna zmienić kolor
 4. Automatyczne obracanie ekranu zostało włączone

Te 4 kroki, powinny spowodować, że kran w Twoim telefonie będzie się obracał. Ta opcja nie powoduje obrotu ekranu głównego, sprawdź czy obracanie ekranu działa poprawnie na zdjęciu albo filmie. Starsze wersje systemów Android mają dodatkowo możliwość włączenia automatycznego obracania ekranu w ustawieniach.

 1. Wejdź w Ustawienia
 2. Wybierz zakładkę Wyświetlacz
 3. Przejdź do Więcej ustawień Wyświetlania
 4. Przesuń suwak Autoobracanie w prawo
Czytaj również  Jak włączyć klawiaturę ekranową

Jak wyłączyć automatyczne obracanie ekranu?

W celu wyłączenia automatycznego obracania ekranu należy postąpić dokładnie tak samo jak w wyżej wymienionych sposobach. Z tym że w pierwszej opcji ikonka powinna być wygaszona a w drugiej suwak powinien znajdować się z lewej strony.

Autoobracanie ekranu nie działa

Niestety autoobracanie ekranu nie zawsze działa. Najczęściej problemem jest awaria wspomnianego akcelerometru i bez naprawy się nie obejdzie. Przy uszkodzeniu akcelerometru ekran zatrzymuje się w jednej pozycji i autoobracanie nie działa. Ekran może być wyświetlany poziomo lub pionowo zależnie od momentu uszkodzenia czujnika. Jeżeli masz problem z niedziałającym autoobracaniem sprawdź poniższe metody:

 1. Upewnij się, że opcja autoobrotu jest włączona
 2. Skorzystaj z zewnętrznych programów diagnostycznych, które wykrywają różne wady czujników w telefonie.
 3. Przywróć ustawienia fabryczne. Niedziałanie autoobracania ekranu może być spowodowane błędem oprogramowania systemowego. Pamiętaj, że to usunie wile Twoich plików i ustawień konta, dlatego wszystko co istotne zgraj na kartę SD lub komputer.
 4. Oddaj telefon do serwisu

Problemy z obracaniem ekranu mogą pojawić się na telefonach Samsung, Xiaomi, Huawei, iPhone i wszystkich innych markach smartfonów nie ma tu wyjątków.

Mam nadzieję, że wiesz już jak obrócić ekran w telefonie i nie sprawia Ci to żadnych problemów. Zachęcam również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *