Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak obrócić ekran w laptopie

Posted by

jak obrócić ekran w laptopie i komputwrze

Korzystając z laptopa lub komputera łatwo jest samemu sobie sprawić problemy np. obracając ekran i nie wiedząc jak to się zrobiło. Jak obrócić ekran w laptopie i komputerze? To właśnie tym tematem zajmiemy się w tym artykule. Pokażemy Ci jak obrócić ekran w laptopie HP, Dell, Asus, Lenovo i każdym innym. Omawiane metody zadziałają również na komputerze z systemem Windows a i dla fanów macOS przygotowaliśmy poradniki obracania ekranu.

Jak obrócić ekran w laptopie i komputerze?

Zazwyczaj obrócenie ekranu o 90 czy 180 stopni spowodowane jest przypadkowym wciśnięciem kombinacji pewnych klawiszy. Jest to bardzo irytujące, zwłaszcza że możesz czytać ten artykuł do góry nogami co zapewne nie pomaga. Na szczęście naprawienie tego problemu jest bardzo proste i wystarczy skorzystać z kombinacji przycisków opisanych poniżej:

 1. Ctrl + Alt + strzałka w górę – obrócenie ekranu w poziomie
 2. Ctrl + Alt + strzałka w dół – odwrócenie ekranu 0 180 stopni
 3. Ctrl + Alt + strzałka w prawo – odwrócenie ekranu o 90 stopni w prawo
 4. Ctrl + Alt + strzałka w lewo – odwrócenie ekranu o 90 stopni w lewo.

Opisane skróty klawiaturowe działają wyłącznie na komputerach wyposażonych w system operacyjny Windows. Jak widzisz obrócenie ekranu w komputerze i laptopie nie powinno sprawić Ci najmniejszych problemów. Istnieje również inna metoda, która polega na użyciu poniższych skrótów:

 • Ctr + Alt + Page Up
 • Ctr + Alt + Page Down

Jak obrócić ekran systemowo?

Niestety wymienione wyżej kombinacje nie zadziałają na każdym laptopie i komputerze. Wynika to głównie z ustawionych już skrótów klawiszowych w systemie.

Jeżeli chcesz obrócić ekran laptopa i komputera będziesz konieczna ingerencja w ustawienia. Odpowiedź na pytanie jak obrócić ekran w laptopie lub komputerze z Windows zawieramy w krótkiej instrukcji.

 1. Wciśnij klawisz Windows na klawiaturze
 2. Zacznij pisać Ustawienia ekranu i Blokady
 3. W oknie wyszukiwania wpisz Zmień orientację ekranu
 4. Po prawej stronie w opcjach „Orientacja wyświetlacza” wybierz, jak ma zostać obrócony ekran.
 5. Zapisz ustawienia
Czytaj również  Kod PUK T-Mobile

W miejsce zmiany ustawień możesz również wejść przez kliknięcie prawym przyciskiem myczy na pulpicie i wybranie opcji „Ustawienia Ekranu”.

Jak obrócić ekran przy konfigurację ustawień karty graficznej?

Ta metoda będzie różnić się w zależności od rodzaju posiadanej karty graficznej w laptopie czy komputerze. Zazwyczaj procedura przekręcenia obrazu wygląda podobnie:

 1. Kliknij PPM na pulpicie
 2. Wybierz Panel Sterowania NVIDIA
 3. W zakładce Wyświetlanie wybierz Orientacja
 4. Wybierz jaką chcesz orientację ekranu
 5. Kliknij Zastosuj

Bardzo prosta metoda, która zadziała na większości komputerów z oprogramowaniem do kart graficznych NVIDIA.

Jak obrócić ekran w laptopie i komputerze z Mac OS?

Wyżej przedstawiony metody na to jak obrócić ekran dotyczyły laptopów i komputerów z systemem operacyjnym Windows. Czas teraz pokazać jak obrócić ekran w laptopie i komputerze z systemem Mac OS.

 1. Wejdź w Preferencje Systemowe
 2. Wybierz ikonę Monitory
 3. Z listy wybierz kąt obrotu ekrany (90,180,270 stopni)
 4. Zapisz ustawienia

Po wykonaniu tej czynności ekran powinien zmienić orientację na taką, jaka została mu zalecona. Jeżeli nie możesz znaleźć takiej opcji w swoim komputerze lub laptopie to najprawdopodobniej nie posiada on takiej funkcji. W takim wypadku jedynym sensownym pomysłem na ponowne obrócenie ekranu jest podpięcie zewnętrznego monitora.

Blokowanie obracania orientacji ekranu

Niektóre laptopy mają włączone automatyczne obracanie ekranu, które działa dokładnie tak samo jak to co znamy z telefonów. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, na szczęście można zablokować automatyczny obrót ekranu przez wejście w Centrum akcji korzystając z kombinacji klawiszy Windows+A. Następnie wybieramy opcję blokady obrotu.

Po wykonaniu tego działania w opcjach powinna pojawić się funkcja blokady przekręcania ekranu. Opcja blokady powinna być również dostępna w ustawieniach. Takie możliwości mają laptopy wyposażone w czujnik jakim jest akcelerometr.

Druga metoda powinna być zarezerwowana dla osób, które mają trochę większą na temat komputerów. W pierwszej kolejności wykonaj kopię zapasową plików znajdujących się na laptopie albo komputerze. Następnie wykonaj poniższą instrukcję.

 1. Otwórz Start
 2. Wyszukaj Edytor Rejestru
 3. Wejdź w HKEY_LOCAL_MACHINE-SOFTWARE-Microsoft-Windows-CurrentVersion-AutoRotation
 4. Kliknij DWORD I zmień 1 na 0
 5. Zapisz
 6. Zrestartuj komputer
Czytaj również  Co to jest hotspot w telefonie?

Obrócenie ekranu w laptopie o 90 czy 180 stopni może mieć uzasadnienie i nie zawsze jest wynikiem błędu. Możliwość obracania ekranu przydaje się programistą czy grafikom, chociaż oni zazwyczaj korzystają z dwóch osobnych ekranów.

Mam nadzieję, że wiesz już jak obrócić ekran w laptopie i komputerze. Zachęcam Cię również do tego, żeby sprawdzić jak obrócić ekran w telefonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *