Przy dzisiejszej cyfryzacji całych sektorów życia, które do tej pory odbywały się jedynie w świecie fizycznym, a obecnie przejęła je sfera Internetu, można powiedzieć, że posiadanie internetowego konta bankowego jest niezbędne. Większość osób swoje wypłaty dostaje przelewem na konto, dzięki czemu pieniądze są natychmiast księgowane i możliwe do wydania. Jest jednak jeszcze wiele zakładów pracy, które preferują gotówkę jako formę zapłaty, z wielu różnych powodów. Często sami pracownicy wolą dostać gotówkę, niż przelew, dlatego też warto wiedzieć, jak wpłacić pieniądze do banku, bez konieczności wizyty w oddziale bankowym. Służy do tego wpłatomat, czyli urządzenie działające odwrotnie do powszechnych bankomatów. Jak działają wpłatomaty Euronet, PKO, PEKAO, Santander czy ING i jak wpłacić do nich pieniądze?
Jak działa wpłatomat?
Wpłatomat to urządzenie, które powstało po to, by móc przekazać naszą gotówkę na nasze konto internetowe. Dzięki temu pieniądze wręczone urządzeniu, po kilkunastu minutach będą dostępne na naszym koncie internetowym. Jest to bardzo dobra opcja, która pozwala bezproblemowo wpłacić pieniądze, a jednocześnie pozwala oszczędzić czas, który normalnie trzeba by było poświęcić na udanie się do oddziału bankowego.
Wpłatomaty są stosunkowo nowym urządzeniem, które działa odwrotnie proporcjonalnie do bankomatu, a proces działania jest bardzo zbliżony. Jak korzystać z wpłatomatu?
Ten temat będzie rozwinięty w kolejnym akapicie, natomiast w tym trzeba dodać, że zawsze należy uważać na to, by na wpłatomacie nie było nakładki, która kopiuje dane karty, a następnie przekazuje do hakerów, używających jej do np. wybrania pieniędzy.
Dlatego też wpłacanie pieniędzy oraz wypłacanie pieniędzy powinno odbywać się w sprawdzonych punktach, które są regularnie sprawdzane. Sami również możemy zobaczyć, czy nakładka jest. Wystarczy poruszać elementem, do którego wkłada się kartę, jeśli się rusza i wydaje się, że można będzie go wyciągnąć – lepiej nie korzystać z tego wpłatomatu.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu?
Jest to bardzo prosty proces, który da radę zrobić każdy. Składa się na niego 6 etapów, które należy wykonywać jeden po drugim. Ponadto wszystko będzie widoczne na panelu dotykowym lub nie dotykowym ekranu wpłatomatu. Jak więc prezentują się kolejne kroki?
- Najpierw należy wyliczyć odpowiednią kwotę, którą chcemy wpłacić na konto
We wpłatomacie nie można deponować monet, a jedynie banknoty.
- Przygotuj swoją kartę do konta, sprawdź pierwsze cztery oraz ostatnie cztery cyfry i postaraj się je zapamiętać.
- Włóż kartę do wpłatomatu, a następnie wpisz swój kod PIN do tejże karty.
Jeśli urządzenie jest jednocześnie bankomatem, trzeba będzie wybrać opcję „wpłatomat”. Wówczas wybierz kwotę, jaką chcesz wpłacić i zaakceptuj.
- Włóż banknoty do wpłatomatu – Banknoty nie mogą być naderwane lub mocno zniszczone. Najlepiej ułóż je równo i włóż w okienko, które właśnie się otworzyło.
- Zatwierdź proces transakcji – uwaga, musisz zwrócić uwagę na to, czy kwota, oraz pierwsze i ostatnie cztery cyfry Twojej karty się zgadzają. Jeśli tak – zatwierdź.
- Odbierz kartę oraz potwierdzenie dokonania wpłaty
Schemat działania w bankach jest mniej więcej taki sam, niezależnie od tego, w jakim oddziale mamy założone swoje konto osobiste. Należy wiedzieć, że w niektórych wypadkach proces może nieco się różnić, a komunikaty widoczne na ekranie będą wówczas inne niż w opisanej powyżej instrukcji.
Warto wówczas kierować się tym, co jest na ekranie, gdyż to doprowadzi nas do końca procesu.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu bez karty?
Obecnie jest kilka możliwości wpłaty gotówki do wpłatomatu, nie posiadając jednocześnie karty. Jest to oczywiście bezpieczne, jednak stosunkowo więcej osób wybiera metodę wpłaty gotówki poprzez kartę. Możliwość ta jest możliwa poprzez system BLIK, który znacznie przyspieszył wszelkie operacje wykonywane w internetowej bankowości.
Do wpłaty pieniędzy wymagane są wówczas jedynie posiadanie aplikacji mobilnej i aktywnego bliku. By wygenerować BLIK, wystarczy kliknąć jego logo w aplikacji mobilnej. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, czy w banku, w którym mamy konto istnieje możliwość wpłaty pieniędzy przy pomocy blik, gdyż nie każdy bank posiada taką możliwość. Jeśli jednak tak jest, trzeba podjąć następujące kroki:
- We wpłatomacie kliknąć „transakcja bez karty” lub transakcja BLIK.
- Następnie trzeba wygenerować kod BLIK w aplikacji mobilnej banku.
- Wpisz kod BLIK we wpłatomacie i potwierdź transakcję.
- Włóż przygotowaną gotówkę do okienka.
Po wykonaniu ostatniego kroku, poczekaj na potwierdzenie i gotowe. Gotówka będzie dostępna na Twoim koncie internetowym za kilkanaście minut.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu Euronet?
Jest to bardzo proste i analogiczne do wszystkich powyższych sposobów. W zależności, czy chcemy wpłacić gotówkę przy pomocy karty, czy przy pomocy kodu BLIK, etapy działania będą takie same jak w przypadku powyższych akapitów.Jest jednak istotna różnica, Euronet wymaga rejestracji konta.
Dokładny proces rejestracji został opisany na stronie: https://www.euronetpolska.pl/p,291,_jak_korzystac.html
Warto jest jednak pamiętać, że wpłata gotówki we wpłatomacie Euronet, zamiast np. mBanku w którym mamy konto, może naliczyć dodatkowe opłaty, w zależności od usługodawcy. Jest to zazwyczaj na tyle mała kwota, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wpłata nie była zupełnie darmowa.
- Włóż kartę
- Wprowadź ID wpłacającego
- Wybierz konto do wpłaty
- Wybierz tryb wpłaty (standardowy/ekspresowy)
- Włóż pieniądze
- Odbierz potwierdzenie i kartę
Korzystanie z wpłatomatu Euronet jest jak najbardziej możliwe i działa, jednak osobiście preferuje wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie oddziału, w którym posiadam konto. W razie jakichkolwiek problemów, zawsze można zapytać pracownika tego tzw. kiosku, co jest przyczyną tego, że wpłatomat nie działa tak, jak powinien. To znacznie zmniejszy stres związany z wpłatą dużej ilości gotówki.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu PKO?
PKO jest bankiem, który cieszy się popularnością a ich wpłatomaty działają zazwyczaj bez zarzutów. Będąc klientem tego banku, zawsze najlepiej i bez dodatkowych opłat, będzie skorzystać właśnie z wpłatomatu PKO. Znajdziemy go na tzw. wysepkach lub kioskach banku lub w oddziałach bankowych.
Dzięki temu każdy będzie mógł wpłacić pieniądze bez stresu o to, czy naliczone zostaną dodatkowe koszty. Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu PKO? Tak samo, jak do każdego innego. Wystarczy podążać za tym, co widnieje na ekranie, a komputer sam pokieruje nas co robić.
- Wprowadź kartę
- Wybierz język
- Wprowadź kod Pin i zaakceptuj
- Wybierz wpłata gotówki
- Zapoznaj się z instrukcją wkładania pieniędzy
- Zadeklaruj kwotę wpłaty i liczbę banknotów
- Wprowadź pieniądze do szpary „wpłata banknotów” będzie podświetlona na zielono
- Sprawdź podsumowanie jeżeli wszystko się zgadza, zaakceptuj
- Odbierz potwierdzenie i kartę
Jeśli chcemy mieć pewność, że zrozumiemy co trzeba zrobić, można przeczytać powyżej 6 kroków, które należy wykonać, by wpłacić pieniądze do wpłatomatu. Wpłatomaty euronet oraz PKO działają na podobnej zasadzie, jednak czasami niektóre polecenia mogą się różnić.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu PEKAO?
Wpłacanie pieniędzy nie jest niczym skomplikowanym, gdyż proces ten został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, by nie sprawiał problemów. Dlatego też będąc klientem banku pekao można korzystać zarówno z wpłatomatów pekao, jak i wpłatomatów Euronet.
Te pierwsze dla klientów są całkowicie darmowe, natomiast te drugie mogą czasami naliczyć dodatkowe opłaty. Niemniej jednak sposób działania jest dokładnie taki sam dla wszystkich wpłatomatów.
Sześć kroków zaprezentowanych w akapicie 3 oraz cztery kroki zaprezentowane w akapicie 4 to wszystko co musisz wiedzieć o wpłacaniu pieniędzy w każdym możliwym wpłatomacie. Oczywiście niektóre wpłatomaty i widniejące na nich oznaczenia będą się nieco różnić, ale przy pomocy komputera i instrukcji wyświetlanych na ekranie, z pewnością uda Ci się wpłacić pieniądze.
Warto wiedzieć, że wpłatomaty mają możliwość wpłaty gotówki o nominałach od 10 do 500 zł, a limity ilości banknotów to od 40 do 200 banknotów naraz.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu Santander?
Wpłacenie pieniędzy do wpłatomatu jest rzeczą prostą i nie wymaga złożonej wiedzy, by móc wykonać ten proces. Potrzebna będzie karta lub kod BLIK, a dalsza część będzie wyświetlana na ekranie.
Wszystkie etapy działania odnośnie wpłaty gotówki do wpłatomatu, zostały opisane powyżej i dotyczą zarówno wpłaty gotówki przy pomocy karty, jak i wpłaty przy pomocy kodu BLIK dostępnego nie we wszystkich oddziałach bankowych.
Korzystanie z wpłatomatu Santander będzie więc wyglądało analogicznie do tego, co można zauważyć w 3 i 4 akapicie. Tam znajduje się dokładna instrukcja co i jak. Dla osób korzystających z banku Santander nie jest przeznaczony jedynie wpłatomat Santander, lecz można również korzystać z wpłatomatów np. Euronet. Te jednak mogą naliczyć dodatkowe koszty w związku z wpłacaniem gotówki.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu ING?
Wpłatomaty są tak zaprojektowane, by wszystkie niezbędne informacje odnośnie procesu wpłaty pieniędzy pojawiały się na ekranie. Takim sposobem każdy będzie w stanie zrozumieć co obecnie musi zrobić, by przejść dalej, a w konsekwencji czego gotówka zostanie przyjęta i przesłana na konto internetowe.
Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu ING? Wystarczy udać się do wpłatomatu ING dostępnego w każdej galerii przy tzw. kioskach lub wysepkach lub do oddziału bankowego.
Następnie podążać za instrukcją spisaną w akapicie 3 oraz 4. Te kroki pozwolą na wpłatę gotówki poprzez kartę lub poprzez kod BLIK. Wpłatomaty Euronet to alternatywa, kiedy nie ma możliwości skorzystania z wpłatomatu ING, jednak korzystanie z nich może naliczyć dodatkowe koszty wpłaty gotówki, dlatego najlepiej będzie korzystać z dedykowanych dla danego oddziału wpłatomatów.
Z tego artykułu można było się dowiedzieć wszystkich niezbędnych informacji na temat tego jak działa wpłatomat oraz jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu.
Ta wiedza będzie bardzo przydatna tym, którzy potrzebują wpłacać swoje pieniądze po raz pierwszy lub tak dawno tego nie robili, że zapomnieli jak to się robi. Ważne jest również by osoby starsze, chcące wpłacić emeryturę na konto, mogły wiedzieć, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu PKO.
Te proste informacje często zaoszczędzą niepotrzebnego stresu, a wiele osób będzie mogło spokojnie korzystać z wpłatomatów wiedząc jak to zrobić w dedykowanym wpłatomacie lub jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu Euronet, który widnieje w każdym centrum handlowym i przy wielu sklepach, dworcach itp. Należy jednak uważać, by nie pomylić się w kwocie i być czujnym co do tego, czy karta na którą wpłacamy pieniądze z pewnością ma te same dane, co nasza.
+ Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj swój