Imiona 12 apostołów Jezusa
Apostołowie, prawie każdy wie, że było ich 12, ale mało kto zna imiona wszystkich. Mianem Apostołów określa się dwunastu najbliższych uczniów Jezusa Chrystusa, który sam ich powołał i wybrał do głoszenia jego nauk. W tym artykule nie chcemy jednak zagłębiać się w teologię a skupimy się na samych imionach Apostołów, bo często to pytanie pojawia się w internecie. Sprawdźmy zatem jakie są imiona 12 apostołów Jezusa.
Imiona 12 apostołów Jezusa Chrystusa
Imiona apostołów nie powtarzają się, więc nie ma problemu z ich identyfikacją. Nie znajdziemy tutaj również żadnych imion trudnych do wymówienia. Poniżej prezentujemy listę imion 12 apostołów Jezusa według kolejności z Ewangelii Mateusza:
- Szymon Piotr (Kefas), syn Jonasza
- Andrzej, brat Piotra
- Jakub (zwany Większym), syn Zebedeusza
- Jan Ewangelista, syn Zebedeusza, brat Jakuba
- Filip z Betsaidy
- Bartłomiej – Natanael z Ptolemaidy
- Tomasz (zwany Didymos)
- Mateusz – Lewi
- Szymon Kananejczyk (zwany Gorliwym)
- Jakub, syn Alfeusza
- Juda Tadeusz (Judas), brat Jakuba
- Judasz Iskariota,
Tutaj należy dodać ważną uwagę, po samobójstwie Judasza, zdrajcy Jezusa, został wybrany nowy apostoł, którym był Maciej.
Imiona Apostołów powołanych na jeziorem Genezaret
Wiesz już jakie imiona nosili apostołowie, ale czy wiesz którzy z nich byli pierwszymi? Imiona apostołów powołanych nad Jeziorem Genezaret to:
- Szymon
- Andrzej
- Jakub
- Jan
Imiona apostołów po hebrajsku
W języku hebrajskim imiona apostołów brzmią inaczej i warto wiedzieć jak:
- Imię Jakub po hebrajsku Jaaqob
- Imię Szymon po hebrajsku שמעון czytaj jako Simon
- Imię Tomasz po hebrajsku Ta’om תאום
- Imię Bartłomiej po hebrajsku Bar Talmey בר תלמי
- Imię Jan po hebrajsku Yohhanan יוחנן
- Imię Mateusz po hebrajsku Matan מתתיה
- Imię Judasz po hebrajsku Yehudah יהודה
Nie wszystkie imiona mają swoje odpowiedniki w języku hebrajskim, część imion apostołów pochodzi z języka greckiego lub aramejskiego.
Co oznaczają imiona apostołów?
Na koniec zostawiliśmy temat tego co oznaczają imiona apostołów, jeżeli interesują cię takie ciekawostki to zapraszamy do sprawdzenia.
Piotr jest imieniem pochodzenia greckiego i powstało na bazie słowa petros czyli skała. Imię Piotr można odbierać jako „niezłomny jak skała”.
Szymon jest imieniem z języka hebrajskiego, gdzie „shim” oznacza „Bóg wysłuchał”. Co ciekawe Szymon występuje w dwóch formach jako Simo oraz Symeon, pierwsze z imion jest bardzie popularne w świecie zachodniego chrześcijaństwa, drugie natomiast bardziej na wschodzie.
Mateusz podobnie jak Szymon wywodzi się z języka hebrajskiego, gdzie znajdziemy takie wyrazy jak Matan czy Mattania, tłumaczyć można je jako „dar od Boga”. Polskie imię Mateusz nie pochodzi jednak z hebrajskiego, a jest przekształceniem łacińskiego imienia Mathaeus.
Jakub jest kolejnym imieniem zakorzenionym w języku hebrajskim, gdzie Jaaqob można tłumaczyć jako „ten którego Jahwe ochrania”. Występuje również drugie tłumaczenia, które jest mniej przyjemne „zesłany by karać za grzechy”.
Filip to natomiast imię wywodzące się z greki i oznaczające przyjaciela koni.
Andrzej to bardzo jedno z popularniejszych imion w naszm kraju, przynajmniej do pewnego momentu. To imię wywodzi się z języka greckiego od „Andros” czyli „mężczyzny”. Choć bezpośrednie tłumaczenie oznacza męską osobę to w Biblii raczej rozumie się je jako „osoba, która wie czego szuka.
Jan w języku hebrajskim oznacza „Jahwe jest łaskawy”. Jak zapewne wiesz imię Jan nosił również Jan Chrzciciel.
Bartłomiej to przedostatnie imię, które zostało do omówienia. Pochodzenia imienia Bartłomiej należy upatrywać w języku aramejskim od słów Bar Tholomai czyli „syn oracza” lub „syn Tolmy”.
Tomasz to kolejne imiennie pochodzenia aramejskiego i jest tłumaczone jako „bliżniak”. Podstawą do stworzenia imienia było słowo „taam” oznaczające „podwajać”.
Juda jest imieniem wywodzącym się z hebrajskiego od słowa Jehudah, które oznacza „chwała Jahwe”.
To by było już tyle na temat imion 12 apostołów Jezusa Chrystusa, mamy nadzieję, że artykuł odpowiedział na Twoje najczęstsze pytania. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na stronie w tym o Bibliomancji.