Ile trwa mecz piłki ręcznej

Przypisy gry w piłkę ręczną jasno określają, ile trwa mecz piłki ręcznej, a jest to 60 minut. Godzina intensywnej gry podzielona jest na dwie połowy rozdzielone przerwą. W przeciwieństwie do piłki nożnej czas dodatkowy wynikający z fauli czy kontuzji nie jest doliczany do czasu trwania meczu, a w tym momencie zegar jest stopowany. Ma to wpływ na realną długość tego jak długo trwa mecz piłki ręcznej. W tym artykule odpowiemy na wszelkie pytania tyczące się długości meczu w piłce ręcznej, jeśli ten temat Cię interesuje to zapraszamy do lektury.

Ile czasu trwa mecz piłki ręcznej?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, każdy mecz piłki ręcznej składa się z 60 minut czystej gry oraz 10 minutowej przerwy co łącznie daje 70 minut.

  • Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut.

Podczas gry zdarzają się niezaplanowane przerwy wynikające z faulów, wykonywania rzutów karnych czy kontuzji. Czas ten wpływa realnie na wydłużenie meczu, ale czas gry nie ulega zmianie.

Mecz rozpoczynany jest od gwizdka sędziego a kończy się na automatycznym sygnale zegara boiskowego, ewentualnie ostatnim gwizdku. W połowie meczu do chodzi do przerwy, o której za chwilę.

Ile trwa mecz juniorów i juniorek w piłce ręcznej?

Każdy sport dzieli się na zawodowy, amatorski i juniorski. Zasad przewidziane dla juniorów często odbiegają od tych panujących w dorosłym sporcie. Tyczy się to również czasu gry w piłce ręcznej, juniorzy grają mecz składający się z dwóch połów po 25 minut. Mecz trwający 50 minut odbywa się na podobnych zasadach do meczu seniorskiego. Dokładna długość meczu wynika z wieku zawodników:

  • 16 lat i więcej – mecz trwa 2 x 30 minut
  • 12 – 16 lat – mecz trwa 2 x 25 minut
  • 8 – 12 lat – mecz trwa 2 x 20 minut

Ile trwa połowa w piłce ręcznej?

Piłka ręczna podzielona jest na dwie połowy, z których każda trwa 30 minut. Pierwsza połowa kończy się 10 minutową przerwą, po której zostaje wznowiona gra. Piłkę otrzymuje drużyna, która nie rozpoczynała meczu.

  • Połowa w piłce ręcznej trwa 30 minut.

Każda z połów może zostać wydłużona przez kontuzje czy zatrzymania gry.

Ile trwa przerwa w meczu piłki ręcznej?

Przerwa w meczu piłki ręcznej oddziela dwie połowy i trwa 10 minut. Podczas przerwy zawodnicy udają się do szatni, gdzie odpoczywają i słuchają rad trenera na kolejną połowę.

  • Przerwa w piłce ręcznej trwa 10 minut.

Czas trwania przerwy jest identyczny dla wszystkich grup wiekowych. Niektóre federacje w tym IHF czy federacje narodowe mogą przedłużać przerwę do 15 minut.

W trakcie gry trenerzy obu zespołów mogą raz w przerwie wykonać 1-minutową przerwę na żądanie. Jej czas nie jest liczony do czasu gry.

Z punktu widzenia kibica jest to idealny moment na skorzystanie z toalety i rozprostowanie nóg.

Ile trwa dogrywka w piłce ręcznej?

Mecz piłki ręcznej może zostać zakończony w sposób nierozstrzygnięty. W normalnych rozgrywkach drużyny remisują i mecz dobiega do końca, ale na MŚ czy olimpiadzie wymaga się rozstrzygnięcia. Organizowana jest wtedy dogrywka, której czas to 5 minut. Dogrywka składa się z dwóch części przedzielonych 1-minutową przerwa.

  • Dogrywka w piłce ręcznej trwa 2 x 5 minut.
  • Możliwe są dwie dogrywki, więc maksymalny czas dogrywek to 20 minut gry i 7 minut przerwy.

Gdy pierwsza z dogrywek nie przyniesie rozstrzygnięcia, dochodzi do drugiej dogrywki na takich samych zasadach. Przerwa pomiędzy dwoma dogrywkami to 5 minut. W przypadku gdy wciąż nie ma rozstrzygnięcia, rozpoczynany jest konkurs rzutów karnych.

Mecz piłki ręcznej – zatrzymywanie czasu

Podobnie jak w koszykówce, tak i w piłce ręcznej czas gry zatrzymywany jest podczas:

  • Faulu
  • Wyjścia piłki za linię boczną boiska
  • Złamania zasad gry
  • Przerwy na żądanie

O tym czy czas zostanie zatrzymany decydują sędziowie. Wznowienie gry następuje po gwizdu sędziego.

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytanie jak długo trwa mecz piłki ręcznej, jego przerwa i dogrywka. Zachęcamy do uprawiania sportu w tym właśnie „szczypiorniaka”, który jest bardzo fajną formą zespołowej rywalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *