Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Ile trwa mecz piłki nożnej

Posted by

ile trwa mecz piłki nożnej

Ile trwa mecz piłki nożnej? Takie pytanie pojawia się w głowach osób na co dzień niezaznajomionych z tym sportem. Czas trwania meczu jest dość nieintuicyjny, gdyż mówimy tu o 2 połowach trwających po 45 co sprawia, że mecz piłki nożnej trwa łącznie 90 minut. Piłka nożna nie lubi zmian, co prawda ostatnio przyśpieszają przez rozwój technologii i sprawy związane z pandemią (np. więcej zmian zawodników w meczu), ale czas gry w piłkę nożną nie ulega zmianie niemal od samego początku.

Jak długo trwa mecz piłki nożnej?

Piłka nożna dla wielu osób to najbardziej emocjonujący ze sportów, szczególnie wśród mężczyzn. Jednak nie każdy interesuje się tym sportem na tyle, żeby wiedzieć, ile trwa mecz piłki nożnej. Na wstępie podaliśmy dokładny czas, czyli 90 minut, jest to jednak regulaminowy czas gry a często jest on przedłużany przez sędziego o kilka minut. Czas przedłużenia poszczególnych połów wynika z wydarzeń boiskowych (zmian, kartek, kontuzji, rac na boisku itp.).

  • Mecz piłki nożnej trwa regulaminowe 90 minut
  • Czas gry może zostać przedłużony wedle uznania sędziego

Do tego należy wspomnieć o możliwości wystąpienia dogrywki, która ma miejsce w systemach pucharowych, gdy obie drużyny zremisują ze sobą i trzeba rozstrzygnąć zwycięzcę. Każde zawody mają własne zasady i remis równie dobrze może kończyć się od razu rzutami karnymi.

Jak długo trwa dogrywa w piłce nożnej?

Gdy mecz nie przyniósł rozstrzygnięcia, a jest to system pucharowy i nie może być remisu, bo ktoś musi zostać wyeliminowany, organizowana jest dogrywka. Czas trwania dogrywki jest ściśle ustalony i wynosi 30 minut, które podzielone są na dwie połowy

  • Dogrywa trwa 30 minut i jest podzielona na dwie połowy po 15 minut.
  • Do dogrywki również może zostać doliczony dodatkowy czas
Czytaj również  Wymiary bramki do piłki nożnej

Dogrywka może dalej nie przynieść zwycięzcy meczu, organizowana jest wtedy seria rzutów karnych. Teoretycznie może trwać ona w nieskończoność, ale zazwyczaj kończy się po kilku kilkunastu strzałach. Obie drużyny wykonują po 5 rzutów karnych, wygrywa ta, która strzeli więcej, jeżeli obie będą miały tyle samo bramek, mecz jest kontynuowany do momentu, w którym jeden zespół strzeli a drugi się pomyli.

Ile trwa jedna połowa meczu piłki nożnej?

Choć odpowiedzieliśmy już na pytanie, ile minut trwa jedna połowa w meczu piłki nożnej, to wytłuśćmy to jeszcze, żeby nikt nie miał wątpliwości:

  • Połowa meczu piłki nożnej trwa 45 minut

Po skończonej pierwszej połowie przychodzi czas na przerwę i złapanie oddechu przez zawodników. W tym momencie pojawia się często zadawane pytanie o to, ile trwa przerwa w meczu.

Ile trwa przerwa w meczu piłki nożnej?

Zawodnicy średnio w meczu przebiegają około 10-11 kilometrów, jest to tępo interwałowe więc bardzo męczące. Dlatego czas gry został podzielony na dwie połowy, z których każda trwa 45 minut. Do każdej połowy może zostać doliczony dodatkowy czas zależnie od wydarzeń boiskowych i oceny sędziego. Po pierwszej połowie następuje przerwa, która trwa do 15 minut.

  • Przerwa w meczu piłki nożnej trwa 15 minut

Po niej następuje druga połowa i w systemie ligowym mecz dobiega końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *