Rozrywka

Ile trwa lot na Marsa?

Ostatnia aktualizacja 21 września 2022 przez Redakcja

Naukowcy wykreowali Marsa jako nasz drugi dom. W ślad za nimi poszło Hollywood i cała szeroko rozumiana popkultura. Obecnie żadna inna planeta czy księżyc nie pobudzają tak wyobraźni jak Mars. Marsem zainteresowane jest nie tylko NASA, ale również prywatne firmy w szczególności SpaceX należące do Elona Muska. Na Marsie mamy łaziki a nawet drona, ale kiedy stanie tam człowiek? Problemem jest czas potrzebny na dotarcie do czerwonej planety. W tym artykule pokażemy, ile trwa lot na Marsa i dlaczego to tak ciężkie przedsięwzięcie.

Odległość a czas lotu na Marsa

odleglosc mars ziemia

Jeśli liczysz na uzyskanie odpowiedzi pod postacią konkretnej liczby, która jest stała to się możesz zawieść. Czas lotu na Marsa uzależniony jest od położenia Ziemi i Czerwonej planty. Odległość między obiema planetami jest różna zależnie od tego, w którym miejscu swojej orbity się znajdują.

Ziemia to trzecia planeta układu słonecznego, Mars jest czwartą planetą więc przynajmniej pod tym względem wydaje się nie tak odległa.

Jednak w kosmosie nie ma małych odległości pomiędzy ciałami niebieskimi. Z naszej perspektywy bliżej jest do księżyca i Wenus, ale wróćmy do marsa.

Obie planety stale przemieszczają się wokół słońca, najmniejsza odległość między obiema jest, gdy Ziemia znajduje się w aphelium czyli najdalej od słońca a Mars w peryhelium czyli najbliżej słońca.

 • Taka sytuacja oznacza, że obie planety oddzielone są od siebie o 54,6 miliona kilometrów.
Czytaj również  Jestem śmieciem i gównem - Czyli jak nie przegrać życia

Niestety, odkąd dokonujemy pomiarów taka sytuacja nigdy nie miała miejsca, minimalna odnotowana różnica wynosi 56 milionów kilometrów.

 • Największa różnica odległości między Marsem a Ziemią może wynieść 225 milionów kilometrów.

Jak widzisz mówimy tu o 4,5 krotnej różnicy, co dla obecnie stosowanych napędów ma ogromne znaczenie. W Astronomii stosuje się pojęcie jednostki astronomicznej, która pozwala lepiej opisywać tak duże liczby.

 • 1 AU (jednostka astronomiczna to 150 milionów kilometrów.

Ile trwa lot na Marsa?

Jeśli chcemy maksymalnie skrócić czas lotu na Marsa musimy wybrać odpowiedni moment startu a ten zdarza się raz na 26 miesięcy.

 • NASA wskazuje, że nominalny czas dotarcia na Marsa to 9 miesięcy.
 • Powrót z Marsa na Ziemię to kolejne 9 miesięcy.
 • Na samym Marsie należy odczekać 3 miesiące, aby planety znajdowały się w odpowiedniej odległości.
 • Łaczny czas trwania lotu na marsa to 21 miesięcy.

Mars dokonuje pełnego obrotu wokół słońca raz na 687 ziemskich dni, co oznacza, że zajmuje mu to około 2 lat ziemski.

Sama odległość to tylko jeden z problemów, który czeka na inżynierów. Podczas tak długiej podróży załoga musi jeść, pić, utylizować odpady i jest nastawiona na działanie promieniowania kosmicznego. Do tego dochodzi brak grawitacji czy problem z przebywaniem w tym samym pomieszczeniu przez długi czas.

Jak długo trwały obecne loty na Marsa?

Mariner_6-7

Chociaż człowiek nie postawił stopy na Marsie to w historii ludzkości wysłaliśmy na czerwoną planetę lub w jej okolice wiele statków kosmicznych.

Najszybszy z nich dotarł do Marsa w 128 dni i co ciekawe, został wystrzelony ponad 50 lat temu.

Należy pamiętać, że mówimy tu o statkach bezzałogowych.

Jak szybko byśmy dolecieli na Marsa z obecną technologią?

Teraz gdy już znasz dotychczasowy czas lotu statków kosmicznych na marsa lub w jego atmosferę, zapewne zapytasz, a jak szybko obecnie można latać?

Jednym z najszybszych obiektów stworzonych przez człowieka jest sonda Parker Solar Probe, który osiągnie prędkość 692017.92 km/h. Obecny rekord sondy to 586 000 km/h i trzeba przyznać, że to również imponujący wynik.

Jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalną zmierzoną prędkość, sonda do Marsa leciałby:

 • Najmniejsza odległość między planetami – 93 godziny,
 • Najmniejsza zarejestrowana odległość między planetami – 95 godzin,
 • Najdalsza odległość – 686 godzin (28,5 dnia),
 • Średnia odległość – 384 godzin (16 dni).

Mówimy tu o odległościach w linii prostej, należy również pamiętać, że planety ciągle się przemieszczając.

Ile będzie trwał lot na marca ze SpaceX?

ile trwa lot na marsa ze spacex

Tego nikt nie wie, ale naukowcy SpaceX ustami swojego pracodawcy zakładaj, że podróż będzie trwała zaledwie 80 dni.

Mało tego firma sugeruje, że loty na Marsa w realnej perspektywie mogą zostać skrócone do 30 dni, ale wymagać to będzie zastosowania nowych napędów.

Co ciekawe NASA pracuje nad pojazdem korzystającym z napędu fotonowego, który może skrócić czas podróży do Marsa nawet do 3 dni.

Ile czasu trwałby lot na marsa z prędkością światła?

Teraz gdy odpowiedzieliśmy na zasadnicze pytanie, możemy trochę pomarzyć o złamaniu praw fizyki i zastanowić się, ile trwałby lot na Marsa z wykorzystaniem napędów o prędkości światła.

 • Prędkość światła to w przybliżeniu 300 000 km/s.

Przy założeniu, że średnia najmniejszy dystans między obiema planetami wynosi 65,4 miliona km do Marsa dolecielibyśmy w 182 sekundy. W przypadku maksymalnego oddalenia czas ten wzrasta do 1342 sekund, czyli około 22,4 minuty.

 • Najmniejsza odległość między planetami – 182 sekundy,
 • Najmniejsza zarejestrowana odległość między planetami – 187 sekund,
 • Najdalsza odległość – 1342 sekundy (22,4 minuty),
 • Średnia odległość – 751 sekund (12,5 minuty).
Czytaj również  Czy w Technikum są praktyki? - Jak wyglądają i od której klasy?

Takie wyniki pobudzają wyobraźnie, nawet w najgorszym scenariuszu lot na Marsa trwałby krócej niż przejechanie kilku przystanków autobusem. Jednak to tylko czysto fantastyka, przynajmniej z obecną wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *