Ile trwa dekada – dekada ile to lat

Estimated read time 2 min czytania

Wśród jednych z częściej zadawanych pytań na temat miar czasu jest to ile trwa dekada oraz co to jest dekada miesiąca. Na szczęście wytłumaczenie tego czym jest dekada oraz ile to lat jest bardzo łatwe i postaramy się to zrobić w tym krótkim artykule. Jednocześnie zapraszamy do sprawdzenia artykułu na temat tego ile milenium ma lat, a teraz nie przedłużajmy i sprawdźmy ile lat i dni ma dekada.

Ile trwa dekada?

Musisz wiedzieć, że o ile milenium i wiek są jasno określonymi przedziałami czasu tak dekada jest bardziej umowna. Dekada to zawsze liczba 10 czyli jedna dekada trwa 10 lat czyli 3652 dni. Problem w tym, że dekada może odnosić się również do dni, tygodni i miesięcy więc możemy mówić, że dekada to 10 dni.

Zasadniczo na lekcjach jesteśmy uczeni, że dekada odnosi się do 10 lat i tak też większość ludzi używa tego określenia. Drugim najpopularniejszym wykorzystaniem dekady jest mówienie o dekadach miesiąca i dekadach wieku. Przykładowo, każdy wiek dzieli się na 10 dekad i zamiennie za określenie „w latach 30 minionego wieku” można użyć stwierdzenia „w czwartej dekadzie 19 wieku”.

Początek dekady rozpoczyna się w roku, którego ostatnią cyfrą jest 1, a kończy się w roku, którego ostatnią cyfrą jest 0.

Dekada miesiąca

Dekada miesiąca to również pojęcie nie do koca precyzyjne co prawda zawsze odnosi się do 10 dni, ale jak wiadomo mamy różne długości miesięcy więc czasem mówimy trzecia dekada miesiąca pomimo iż trwa ona 8 dni.

  • pierwsza dekada miesiąca trwa od 1 do 10 dnia
  • druga dekada miesiąca trwa od 11 do 20 dnia
  • trzecia dekada miesiąca trwa od 21 dnia do końca miesiąca
Czytaj również  Sarkazm a ironia - jaka jest różnica

Dekada ile to dni?

Wytłumaczyliśmy już dokładnie ile dekada ma dni, ale podkreślimy to raz jeszcze: jedna dekada to 10 dni. Oznacza to, że miesiąc składa się z 3 dekad a rok z 36 dekad podzielonych na 3 dni. Należy jednak pamiętać, że rok dzielimy zazwyczaj na kwartały (3 miesiące) półrocza i oczywiście miesiące, nikt nie mówi, że zrobił coś w „17 dekadzie roku”.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój