Ile się jedzie z Holandii do Polski samochodem?
Ostatnia aktualizacja 24 kwietnia 2024 przez Redakcja
Podróż samochodem między Polską a Holandią jedną z najczęściej wykonywanych samochodem z tereny naszego kraju. Dla niektórych może to być wyjazd w celach turystycznych, dla innych podróż służbowa lub rodzinna. Niezależnie od celu podróży, znajomość trasy, przebiegu granic oraz przewidywanej odległości może znacząco ułatwić planowanie i przygotowanie się do podróży. W tym artykule przyjrzymy się, ile czasu trwa podróż samochodem z Holandii do Polski, przez jakie państwa trzeba jechać oraz jaką odległość należy pokonać.
Przez jakie państwa trzeba jechać z Polski do Holandii?
Podróż samochodem z Polski do Holandii prowadzi zazwyczaj tylko przez jedno państwo, oczywiście z wyłączeniem Holandii i Polski a są to:
- Niemcy,
Niezależnie, z którego miasta w naszym kraju wyruszysz to właśnie Niemcy będą krajem, przez który należy przejechać, aby dotrzeć z Polski do Holandii i na odwrót.
W skrajnych przypadkach może się okazać, że do miast takich jak Eindhoven czy Breda, będzie należało wjechać do Belgii, ale to raczej tylko w przypadku wypadków na innych trasach dojazdowych.
Polska Holandia odległość w km
Odległość pomiędzy Polską a Holandią zależy od konkretnej trasy podróży, ale ogólnie rzecz biorąc, wynosi ona około 900 do 1400 kilometrów w linii prostej.
Jednakże, w praktyce, podróż samochodem może być dłuższa, ponieważ trzeba uwzględnić ewentualne omijanie miast, drogi ekspresowe czy autostrady.
Przykładowo jadąc samochodem do Amsterdamu pokonamy:
- Wrocław – Amsterdam: od 964 do 995 km zależnie od trasy,
- Warszawa – Amsterdam: od 1193 do 1308 km zależnie od trasy,
- Kraków Amsterdam: od 1221 do 1308 km zależnie od trasy,
- Białystok – Amsterdam: od 1381 do 1496 km zależnie od trasy,
Jak widzisz różnice są naprawdę spore i miejsce startu oraz mety ma znaczenie.
Ile się jedzie z Holandii do Polski samochodem?
Podróż samochodem z Holandii do Polski może trwać różnie w zależności od konkretnych tras, warunków drogowych oraz miejsc docelowych w obu krajach.
Przeciętnie czas podróży wynosi około 8-12 godzin, ale może być krótszy lub dłuższy w zależności od kilku czynników:
- Wybrana trasa: Istnieje kilka możliwych tras z Holandii do Polski, różniących się od siebie odległością i czasem podróży. Na przykład podróż przez Niemcy może być szybsza niż podróż przez Belgię.
- Warunki drogowe: Ruch uliczny, remonty dróg, korki i inne utrudnienia mogą znacząco wpłynąć na czas podróży. Dlatego warto śledzić aktualne informacje drogowe przed wyjazdem.
- Przerwy na odpoczynek: Ważne jest, aby w trakcie długiej podróży zaplanować regularne przerwy na odpoczynek, jedzenie i tankowanie paliwa.
Gdy mówimy o konkretnym czasie posłużmy tu się wcześniej omawianymi przykładami.
- Wrocław – Amsterdam: od 10 godzin i 23 minut do 10 godzin i 56 minut.
- Warszawa – Amsterdam: od 12 godzin i 34 minut do 14 godzin i 10 minut.
- Kraków Amsterdam: od 12 godzin i 52 minut do 14 godzin i 13 minut.
- Białystok – Amsterdam: od 14 godzin i 53 minut do 15 godzin i 35 minut.
Jak widzisz podróż z zachodniej Polski będzie znacząco krótsza, o blisko 1/3. W przypadku podróży autokarowych podróż może się nieco wydłużyć, ale czas powinien być podobny.