Ile osób przeżyło Titanica

Estimated read time 4 min czytania

Czy wiesz ile osób przeżyło katastrofę Titanica? Wbrew powszechnie panującej opinii ta katastrowa z 20 wieku niebyła największą w historii jaka wydarzyła się na światowych morzach i oceanach. Wszyscy wiedzą, że Tytanic zderzył się z górą lodową w wyniku czego zaszło do wieloetapowego zatopienia statku. Do tragedii doszło w noc z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Nic więc dziwnego, że dzisiaj nie ma już osób, które pamiętają tamte wydarzenie. W tym artykule odpowiemy na pytanie, ile osób przeżyło katastrofę Titanica i czy wśród ocalałych były znane osoby.

Dlaczego doszło do zatonięcia Titanica?

Gdyby doszło dzisiaj do takiej samej tragedii, to z katastrowy na pewno ocalono by więcej ludzi, jednak w wieku 20, pogoda i technologia nie sprzyjały akcji ratunkowej.

Titanic tonął 2,5 godziny, a jak się okazało podczas akcji ratunkowej szalup wystarczyło tylko dla połowy pasażerów. Ten niezatapialny statek, w przypadku centralnego zderzenia z górą lodową powinien wytrzymać uderzenie i nie zatonąć. Jednak, gdy zauważono górę, William Murdoch wykonał nagły skręt co spowodowało otarcie prawej burty. To było na tyle delikatne, że w normalnych warunkach nie powinno dojść do tragedii.

Niestety Titanic posiadał wiele wad konstrukcyjnych i doszło do zalania sześciu grodzi, co było wyrokiem dla statku i wiele pasażerów.

Ile osób przeżyło Titanica?

Na pokładzie Titanica znajdowało się 2240 pasażerów w tym załoga. Zatonięcie statku przeżyło 706 osób, ale kolejne 3 ofiary pojawiły się niedługo po uratowaniu przez załogę RMS Carpathia.

  • 706 – całkowita przybliżona liczba ocalałych
  • 492 – całkowita przybliżona liczba ocalałych pasażerów
  • 214 – całkowita przybliżona liczba ocalałych członków załogi
Czytaj również  Czy banana to owoc, warzywo a może jagoda?

Niestety wszelkie dane jakimi dysponujemy są przybliżone nie istnieje kompletna lista pasażerów i ofiar, podaje się przybliżone wartości.

Katastrofę przeżyło 37% pasażerów i 24% członków załogi, co oznacza, że co 3 pasażer i co 4 członek załogi zakończył tamtej nocy swoje życie.

Titanic mógł zabrać w rejs 2566 osób, ale podczas pierwszego rejsu nie wszystkie miejsca były zajęte.

Podobnie jak w przypadku wielu innych katastrof, niektóre osoby miały ogromne szczęście i tylko dlatego przeżyły. Tak mogło być np. z 20 osobami, które miały anulować swoje rezerwacje, bo twierdziły, że w noc przed wypłynięciem miały sen, o tym, że statek zatonie.

Titanic – kto przeżył?

W tym miejscu warto poruszyć kwestię tego kto przeżył katastrofę Titanica. Osoby oglądające film Titanic zapewne pamiętają obrazki, w których do szalup ratowniczych w pierwszej kolejności były brane kobiety i dzieci. To właśnie ta grupa miała najwyższy wskaźnik przeżywalności.

Co może być dość kontrowersyjne to fakt, że w głównej mierze katastrofę przeżyły osoby z pierwszej klasy. Pasażerowie 3 klasy nie mieli takiego samego szczęścia. Sytuacja majątkowa miała wpływ na wycenę życia. Jednak trzeba tu jasno powiedzieć, że w trzeciej klasie było najwięcej pasażerów w tym mężczyzn, co miało wpływ na statystyki.

Podczas katastrofy na pokładzie było 107 dzieci, z pierwszej klasy nie przeżyło 1 dziecko, z drugiej przeżyły wszystkie, a z trzeciej nie przeżyło aż 49 dzieci.

Na stronie https://www.encyclopedia-titanica.org/titanic-passenger-list/ można znaleźć listę pasażerów Titanica wraz ze zdjęciami.

Wśród znanych osób, które przeżyły katastrofę Titanica znajdziemy:

  • Margaret Meggi Brown – feministka, która pomagała ratować ludzi podczas katastrofy. Jej postać widoczna jest w filmie, gdy wsadzono ją do szalupy ratunkowej miała powstrzymać wodowanie twierdząc, że zmieści się jeszcze sporo osób.
  • Lucy Christiana – brytyjska projektantka mody.
  • Frederick Fleet 0 osoba, która jako pierwsza zauważyła lodową górę.
Czytaj również  Mnożenie przez 0

Czy ktoś z Titanica jeszcze żyje?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, katastrofa wydarzyła się w roku 1912, co za tym idzie nie ma już świadków tamtych wydarzeń. Ostatnia ocalała osoba Millvina Dean zmarła w 2009 roku, gdy doszło do tragedii miała 2 miesiące.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie ciekawy i wiesz już ile osób przeżyło Titanica.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój