Ile osób było na księżycu?
Ludzka eksploracja kosmosu zawsze fascynowała ludzi na całym świecie, a jednym z najbardziej ikonicznych momentów w historii tego przedsięwzięcia jest lądowanie na Księżycu. Od momentu pierwszego lądowania na powierzchni księżycowej w 1969 roku, tylko niewielka liczba astronautów miała przywilej stanąć na tym obiekcie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej liczbom i statystykom związanym z ludzką obecnością na Księżycu.
Ile osób było na księżycu?
Od 1969 roku aż do 1972 roku sześciu astronautów z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA miało możliwość stanąć na powierzchni Księżyca podczas sześciu misji księżycowych.
Pierwszą osobą, która postawiła stopę na Księżycu, był amerykański astronauta Neil Armstrong, a wkrótce potem dołączył do niego Buzz Aldrin. Łącznie z tych sześciu misji na Księżycu wylądowało dwunastu astronautów:
- Neil Armstrong
- Edwin „Buzz” Aldrin
- Charles „Pete” Conrad
- Alan Bean
- Alan Shepard
- Edgar Mitchell
- David Scott
- James Irwin
- John W. Young
- Charles Duke
- Eugene Cernan
- Harrison Schmitt
Warto zauważyć, że do tej pory żadna inna agencja kosmiczna, poza NASA, nie wysłała swoich astronautów na Księżyc, co oznacza, że cała liczba ludzi, którzy stanęli na Księżycu, pochodzi tylko z USA.
Choć liczba ludzi, którzy stanęli na Księżycu, jest stosunkowo niewielka, to ich wkład w eksplorację kosmosu i badanie Księżyca było ogromne.
Poza przeprowadzeniem badań naukowych, astronautom udało się również pozostawić na Księżycu wiele narzędzi, sprzętu i pamiątek, w tym flagi USA, które wciąż stoją na powierzchni Księżyca.
Wnioski, które można wyciągnąć z tych statystyk i faktów, to przede wszystkim to, że eksploracja kosmosu wymaga ogromnego wysiłku i determinacji, ale może przynieść niesamowite wyniki. Liczba ludzi, którzy stanęli na Księżycu, może być niewielka, ale ich osiągnięcia i poświęcenie dla ludzkości pozostają na zawsze w historii eksploracji kosmosu.
Które kraje wysłały swoich astronautów na Księżyc?
Od pierwszego lądowania na Księżycu w 1969 roku ludzie na całym świecie byli zafascynowani możliwością eksploracji naszego naturalnego satelity. Jednak tylko jedna agencja kosmiczna – NASA – była w stanie umożliwić swoim astronautom stąpanie po powierzchni Księżyca podczas sześciu misji księżycowych w latach 1969-1972.
Pomimo że tylko jedno państwo umożliwiło swoim astronautom wylądowanie na Księżycu, inne kraje przyczyniły się do badań kosmicznych i eksploracji Księżyca poprzez wysyłanie sond i satelitów.
W 1959 roku radziecka sonda kosmiczna Łuna 2 stała się pierwszym obiektem ziemskiego pochodzenia, który dotarł na Księżyc i wszedł na jego orbitę. W 1966 roku Rosjanie umieścili na powierzchni Księżyca łazik Łunochod 1, który stał się pierwszym pojazdem zdalnie sterowanym na Księżycu.
Łunochod przeprowadził wiele badań i przesłał na Ziemię wiele cennych danych naukowych.
Po Rosjanach, Japończycy, Chińczycy, Indie i Izrael również zorganizowali misje na Księżyc, ale żaden z tych krajów nie umożliwił swoim astronautom wylądowania na jego powierzchni.