Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Ile lat chodzi się do liceum

Posted by

ile lat chodzi sie do liceum

Zastanawiasz się w jakim wieku kończy się liceum i ile lat się do niego chodzi? Nie jesteś jedyną osobą, która zadaje takie pytania. Problem wynika ze zmian oświatowych, które sprawiły, że licea obecnie trwają 4 lata, czyli tyle co stare technika i idzie się do nich rok wcześniej niż kiedyś. Sprawdźmy zatem w jakim wieku kończy się liceum.

Ile lat chodzi się do liceum?

Kształceniem na poziomie średnim w oderwaniu od kształcenia zawodowego przeprowadzana są przez licea ogólnokształcące. Ukończenie liceum uprawnia do przystąpienia do egzaminów maturalnych, których zdanie kończy się zdobyciem średniego wykształcenia.

Do liceum chodzi się 4 lata, a pierwszy raz jego bramy przekracza się w wieku 15 lat.

Naturalnie do liceum można dostać się również z opóźnieniem w wyniku niezdania klasy w szkole podstawowej.

Stary system nauczania opierał się na trzyletnich liceach, w związku z reformą szkolną obecnie ten okres został wydłużony o rok. Zmiana nastąpiła 01.09.2019 roku, podobnie został wydłużony okres uczęszczania do technikum.

W jakim wieku kończy się liceum?

Start wiek w jakim kończyło się liceum wynosił 18 lat, obecnie jest to 19 lat. Jeśli przejdziesz proces nauczania bez konieczności powtarzania roku to skończysz liceum w wieku 19 lat.

Reforma systemu nauczania nie wpłynęła w żadnym stopniu na wiek w jakim przystępuje się do pisania egzaminów maturalnych oraz okres zdawania na studia.

Ile lat się ma kończąc liceum dla dorosłych?

Warto wspomnieć, że w polskim systemie nauczania istnieją również licea dla dorosłych, które pozwalają na ukończenie tego etapu nauczania i przystąpienie do matury niezależnie od wieku.

Czytaj również  Mąka ryżowa gdzie kupić

Liceum dla dorosłych posiada bardzo podobny program do liceów ogólnokształcących, gdyż ma przygotować osoby w nim się uczące do zdania tej samej matury, która czeka na 19 latków.

W jakim wieku kończy się liceum w USA?

Nieco inaczej wygląda to w USA gdzie system nauczania wygląda zupełnie inaczej. Niektóre stany pozwalają na skończenie liceum nawet w wieku 16 lat podczas gdy dla większości osób jest to 18 rok żucia. Dzieci i młodzież w Stanach Zjednoczonych zobowiązane są do odbycia 12 letniego nauczania.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci się dowiedzieć w jakim wieku kończy się liceum i ile lat się do niego chodzi. Zapraszamy również do sprawdzenia, ile lat chodzi się do Technikum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *