Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Świat jest coraz bardziej otwarty. Dzisiaj możemy bez większych ograniczeń podróżować nie tylko po całej Europie, ale każdym kontynencie. Do wielu krajów europejskich możemy dostać się na dowód osobisty. Wciąż jednak istnieją kraje, gdzie obowiązuje wymóg okazania paszportu. Są to między innymi: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Białoruś, Kosowa czy Ukraina. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Czy możemy liczyć na jakieś ulgi? Przeczytaj nasz tekst bogaty w informacje, aby zdążyć ze wszystkimi formalnościami jeszcze przed planowaną podróżą.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Na początku… należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje wyrobienie paszportu i jaki jest okres oczekiwania. Jeśli chcemy wyrobić swój pierwszy w życiu paszport lub przedłużyć ważność  poprzedniego (paszport jest ważny 10 lat) nie warto czekać do ostatniej chwili. Cały proces może trwać nawet 30 dni. W niektórych przypadkach można za dodatkową opłatą zamówić wcześniejszą realizację. Otrzymujemy w takich sytuacjach paszport tymczasowy. 3- dni to jednak standard, jaki zawsze musimy brać pod uwagę, planując podróż i kompletując niezbędną dokumentację. Nie wiesz, czy musisz wyrobić paszport jadąc do danego kraju? Warto sprawdzić to w zaufanym źródle. Wszystkie niezbędne informacje znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych – w zakładce “informacje dla podróżujących”.

Wniosek o wydanie paszportu należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowych na terenie Polski. Urzędnik podczas odbierania naszego wniosku pobiera odciski palców i weryfikuje czy wszystkie niezbędne załączniki zostały złożone. Przy każdym wniosku musimy pamiętać o dostarczeniu:

  • jednego kolorowego zdjęcia,
  • potwierdzenia zrealizowania opłaty za wyrobienie paszportu,
  • osoby, które korzystają z ulgi koniecznie, muszą okazać dowód potwierdzający prawo do takiego zwolnienia,
  • w przypadku zmiany nazwiska po ślubie – niezbędne jest okazanie skróconego lub zupełnego odpisu polskiego aktu małżeństwa.

Aktualną listę takich punktów możemy znaleźć na stronie internetowej każdego Urzędu Wojewódzkiego. Pełna kwota za wyrobienie paszportu w Polsce to 140 zł. Warto pamiętać jednak, że duża część osób może korzystać z ulg, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Ambasadzie?

Wyrobienie paszportu w Ambasadzie zależy ściśle od kraju, w jakim się znajdujemy i obowiązujących tam przepisów. I tak dla przykładu – koszt wyrobienia paszportu w Wielkiej Brytanii to 94 GBP dla osoby dorosłej, bez prawa do ulgi. W Niemczech jest to kwota 110,00 EUR. Podobnie między innymi w Holandii. W Usa zapłacimy około 135 USD. Zawsze wszystkie informacje dotyczące konkretnych cen, ewentualnych ulg czy też zasad wydania paszportu tymczasowego warto sprawdzać u źródła.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Istnieją przypadki, kiedy możemy skorzystać z ulgi. Takie prawo przysługuje między innymi dzieciom. Ile zatem zapłacimy za wyrobienie i wydanie paszportu dla naszej pociechy? Ile kosztuje paszport dla dziecka?  Z ulgi 75% mogą skorzystać między innymi:

  • osoby uczące się – przed 26 rokiem życia. Posiadające Kartę Dużej Rodziny,
  • dzieci niepełnosprawne z rodzin wielodzietnych.

Koszt paszportu dla dziecka w wieku 3-13 lat to  kwota 60 zł. Jeśli jednak posiada ono legitymację szkolną lub wspomnianą wyżej Kartę Dużej Rodziny koszt ten można zmniejszyć do nawet 30 zł – 15 zł.

Ile kosztuje paszport dla emeryta?

Emeryci są jedną z grup społecznych, która może skorzystać z ulgi 50%. Wtedy koszt wyrobienia paszportu takiej osoby wynosi jedynie 70 zł. Warto też zaznaczyć, że osoby po 70 roku życia są całkowicie zwolnione z opłat. Poza tym za wydanie paszportu nie muszą płacić: żołnierze na służbie poza granicami Polski,  osoby pobierające zasiłek z pomocy społecznej lub przebywające w domu pomocy społecznej po okazaniu zaświadczenia, że ich wyjazd wiąże się z leczeniem.

Czy nieważny paszport trzeba zdać?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: co ze starym paszportem? Czy musimy go oddać w chwili odbierania nowego? Paszport możemy zachować. W końcu dla wielu osób pieczątki zawarte w tym dokumencie mają dużą wartość sentymentalną. Możemy też zostawić taki dokument w urzędzie. Wtedy w sytuacji, gdy taki dokument ma wartość historyczną, zostaje przeniesiony do archiwum. W innym przypadku, kiedy mija jego ustawowy termin ważności jest on brakowany i przekazany następnie do utylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *