Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

W Polsce dowód osobisty stanowi jeden z najbardziej podstawowych dokumentów. Jest on niezbędny w banku, konieczny u lekarza, a czasami nawet w sklepie, jeśli planujemy zakupić alkohol bądź papierosy. Dowód osobisty może również ulec zagubieniu. W takim wypadku nie ponosimy kosztów. Konieczne jest zgłoszenie się w tej sprawie do w dowolnego urzędu gminy, niezależnie od naszego miejsca zameldowania. Nie musimy się martwić w tym aspekcie opłatą za dowód osobisty, gdyż wyrobienie nowego pozostają po stronie państwa, jeśli chodzi o koszty. Zgubiony dowód osobisty będzie wymagał zrobienia jedynie nowego zdjęcia, co nie jest zbyt drogie.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu?

Koszty wyrobienia dowodu osobistego to równe zero, niezależnie od tego czy zgubiliśmy własny i wyrabiamy go ponownie, czy też po raz pierwszy. Jedyne wydatki, które będziesz musiał ponieść to akt urodzenia bądź małżeństwa w cenie 22 złotych oraz 20 zł za zdjęcie wykonane przez fotografa. Zależy to oczywiście od studia.

Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu? Wszystko zależy od tego, czy posiadamy przy sobie wspomniany odpis aktu urodzenia oraz aktualną fotografię nadającą się do umieszczenia w dokumencie. Ważne jest również, aby zdjęcie nie było starsze niż 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego po zgubieniu?

Koszty zgubionego dowodu osobistego są takie same jak we wspomnianych powyżej przypadkach. Wszystko zależy w tym aspekcie od tego, czy dysponujemy zdjęciem. Zarówno zawieszenie, jak unieważnienie dowodu również są bezpłatne. Jedynym kosztem wyrobienia dowodu osobistego pozostaje usługa wywołania zdjęcia do nowego.

Tutaj warto mieć na uwadze, że zwykle zakłady fotograficzne nie wywołują mniejszej liczby niż cztery w jednym pakiecie. Przed wykonaniem kolejnych dobrze jest zastanowić się, czy nie posiadamy kilku z poprzedniego razu. W takiej sytuacji opłata za wyrobienie dowodu osobistego będzie równa zeru.

Wymiana dowodu osobistego – koszt

Czy wymiana dowodu osobistego kosztuje? W ramach polskiego systemu prawnego – nie. Niezależnie od sytuacji, obywatel polski administracyjnie nie ponosi żadnych opłat za wyrobienie dowodu osobistego.

W Polsce uzyskać można również e-dowód osobisty. W takim wypadku ponownie trzeba udać się do fotografa, u którego zapłacimy mniej więcej 20 zł plus 3 zł za uzyskanie ich w wersji elektronicznej. Do tego warto doliczyć często koszt płyty CD, jeśli nie zabraliśmy ze sobą pamięci przenośnej.

Czy wymiana lub wyrobienie dowodu osobistego kosztuje?

W świetle przepisów obecnego prawa petent nie jest zobowiązany do uiszczenia żadnej opłaty za wyrobienie dowodu osobistego. Wynika to z faktu, że jest to podstawowy dokument w Polsce, który pozwala na identyfikację danej osoby.

Wymagany jest również w przypadku dokonywania większości czynności prawnych. Jaki jest więc koszt wyrobienia dowodu osobistego? Odpowiedź brzmi: zero złotych. Dlatego w razie zagubienia warto od razu udać się do najbliższego urzędu gminy i uzyskać kolejny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *