Ile jest kontynentów na świecie?

Pytanie o to, ile jest kontynentów na świecie nie jest bezpodstawne, w końcu wiedza to potęgi klucz a i sami naukowcy spierają się konkretną liczbę, chociaż przyjęliśmy pewne standardy, których się trzymamy. Jeżeli czytałeś artykuł o tym jaki jest największy kontynent na Ziemi to zapewne wiesz już ile mamy kontynentów na kuli ziemskiej, ale jeżeli jeszcze nie miałeś okazji się z nim zapoznać to tutaj dowiesz się wszystkiego o liczbie kontynentów.

Ile jest kontynentów na Ziemi?

Liczba kontynentów na świecie to 7 i zaliczamy do nich: Afrykę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję, Europę, Australię, Antarktydę. Jednak we wstępie zaznaczyliśmy, że pod kątem geografii fizycznej liczba kontynentów jest mniejsza i wynosi 6, a to za sprawą Euroazji. Europa i Azja połączone są szerokim pasem ziemi i w opinii wielu naukowców stanowią jeden ogromny kontynent.

Liczba kontynentów na świecie nie tak oczywista

Pamiętaj, na pytanie, ile jest kontynentów na świecie, odpowiadaj zawsze 7 gdyż to będzie poprawna odpowiedź, ale warto żebyś znał kilka ciekawostek.

Ameryka Środkowa – jest to spory pas ziemi, który łączy ze sobą Amerykę Północną z Południową. Znajdują się na nim takie kraje jak Dominikana, Honduras, Panama czy Jamajka. Ameryka środkowa jest regionem geograficznym i nie jest zaliczana do kontynentów.

Euroazja – to obszar Europy i Azji zamieszkiwany przez aż 70% ludności całego świata. Euroazja nie jest oficjalnie kontynentem a granica oddzielająca oba kontynenty leży mniej więcej w górach Ural. Jak spojrzysz na mapę dostrzeżesz, że jest to jedyny obszar na ziemi, który łączy kontynenty bez wyraźnej przerwy wodnej.

Arktyka – obszar, który często wprowadza w błąd osoby zastanawiające się nad tym, ile mamy kontynentów. Arktyka pomimo swojej dużej powierzchni nie jest kontynentem.

Australia i Oceania – liczba kontynentów jest ściśle określona jako 7, ale często słyszy się o Australii i Oceanii. Jednak nie jest to osobny kontynent a ponownie obszar świata.

Jakie mamy kontynenty na świecie?

Przypomnijmy zatem jakie mamy właściwe kontynenty na świecie i ile ich jest:

  • Afryka
  • Azja
  • Europa
  • Australia
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Antarktyda

Mamy nadzieję, że wiesz już, ile jest kontynentów na świecie, czyli 7 oraz będziesz potrafił powiedzieć co nieco o obszarach Ziemi przez niektóre uważanych za kontynenty. Polecamy również artykuł o tym, ile jest oceanów na Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *