Kto nie zna słów „Houston mamy problem” i nie użył ich chociaż raz w życiu niech pierwszy rzuci kamieniem. To 50 lat temu mieliśmy problem a konkretnie załoga statku kosmicznego Apollo 13.
Tylko tak naprawdę takie słowa nigdy nie zostały wypowiedziane, a konkretnie nie w takiej formule.
Zapewne kojarzysz Efekt Mandeli polegający na tym, że pamiętamy pewne zdarzenia w sprzeczności z rzeczywistością, chociaż ogromna ilość społeczeństwa jest pewna, że było tak jak twierdzi.
Przykładem z popkultury jest popularny cytat „Luke jestem twoim ojcem”, który nigdy tak nie brzmiał. Możliwe, że zastanawiasz się jak to było z hiuston mamy problem, otóż było nieco inaczej, a całą kwestię omawiamy w dalszej części.
Okay, Houston, we’ve had a problem here”
Tak właśnie brzmiał oryginalny cytat przemianowany na Houston mamy problem. Tylko jak do tego doszło i co tak naprawdę znaczą te słowa?
Houston mamy problem – Tło wydarzeń
Trwa trzeci dzień w kosmosie, załoga Apollo 13 na czele której stoi komandor James A. Lovell wraz z załogą, pilot modułu dowodzenia John L. Swigert i pilot modułu księżycowego Fred W. Haise, znajdują się ponad 200 000 mil od ziemi i kończą transmisję telewizyjną. Przeprowadzenie relacji i samego lotu było możliwe dzięki Johnson Space Center w Houston.
Astronauci nie mogli doczekać się na wejście na orbitę księżycową, co miało nastąpić następnego dnia oraz późniejszego zejścia na powierzchnie księżyca.
Mogłoby się wydawać, że taki spacer to raczej krótka chwila, ale astronauci mieli spędzić na powierzchni srebrnego globu 33 godziny i w czasie pobytu odbyć dwa spacery. Ich zadaniem było przeprowadzenie badań geologicznych oraz pozostawienie na miejscu sprzętu, który miał dostarczać informacje z naszego satelity przez wiele następnych lat.
Podczas rutynowych prac polegających na mieszaniu kriogenicznego ciekłego tlenu i ciekłego wodoru w module serwisowym, do astronautów dotarł tępy dźwięk z zadokowanego statku kosmicznego.
Jak wiemy z raportów, dokładanie w tym samym momencie kontrola misji umieszczona w Houston zauważyła przesunięcie w komunikacji z anteną kosmiczną, co było połączone z odgłosem dziwnego trzasku.
Houston mamy problem cytat
W przypadku tak złożonych misji nie można pozwolić sobie na zbagatelizowanie takich problemów. Dosłownie w oka mgnieniu kontrolerzy na kilku konsolach monitorujących zaczęli zgłaszać się do dyrektora lotu Eugena Kranza. Poniżej zamieszczamy wykaz oryginalnej transkrypcji tego wydarzenia.
02 07 55 20 Lovell: I believe we’ve had a problem here.
02 07 55 28 Lousma: This is Houston. Say again, please.
02 07 55 35 Lovell: Houston, we’ve had a problem. We’ve had a MAIN B BUS UNDERVOLT.
Podczas gdy na ziemi nastąpiła natychmiastowa próba naprawianie problemu na księżycu w odstępie 1-2 sekund od huku zaczęły palić się lampki alarmu głównego i lamki pod napięciem magistrali B prądu stałego a następnie lampka ogniwa paliwowego. Te wydarzeni doprowadziły do wypowiedzenia przez Swigerta słów “Okay, Houston, we’ve had a problem here” skierowanych do Houston.
Houston mamy problem – Finał historii Apollo
Opisywanie całego przebiegu technicznych działań zostawmy blogom skupionym na kosmosie i NASA. Historia miała szczęśliwy finał, po 143 godzinach kapsuła wraz z astronautami wylądowała na Pacyfiku. Bezpieczne sprowadzenie załogi na ziemię, było możliwe dzięki doskonałej współpracy obsługi naziemnej w Houston oraz załogi.
Hiuston mamy problem w Popkulturze
Jako, że kosmos i pionierskie działania człowieka w odkrywaniu go są wdzięcznymi materiałami na film to i taki powstał w 1995. Film Apollo 13 w scenariuszu zawierał skróconą wersję komunikatu
Houston mamy problem. Scenarzysta William Broyles Jr. postanowił dokonać zmian, gdyż uznał, że użyty czasownik „nie był tak dramatyczny”.
Wspólnie z lingwistką z Uniwersytetu Amerykańskiego Naomi S. Baron stwierdzili, że oryginalna wypowiedź nie zadziała dobrze w filmie i nie zbuduje potrzebnego napięcia.
Była to decyzja bardzo trafiona, na tyle że cytat jest uznawany za jeden z najlepszych cytatów w historii kina.
Sformułowanie Houston mamy problem stało się nie tylko popularne w codziennym użyciu, ale również posłużyło jako tytuł dla filmów i książek w tym dla książki Katarzyny Grocholi.
Źródło: nasa.gov/feature/50-years-ago-houston-we-ve-had-a-problem
Dodaj komentarz