Hotele kapsułowe

Przez lata hotele prześcigały się w dostarczaniu coraz to wyższego komfortu dla gości hotelowych, wiązało się to również ze zwiększaniem przestrzeni w pokojach. Taki sposób myślenia pozwolił wytworzyć się pewnej niszy, dla turystów bez wielkich wymagań odnośnie noclegu, dla których liczyła się głównie cena. Próbowano upychać ludzi w Hostelach z wieloma łóżkami, gdzie płaciło się właśnie za łóżko, a nie pokój.

Takie rozwiązanie dla wielu osób, szczególnie par było średnio satysfakcjonujące, towarzystwo obcych często dziwnych osób skutecznie potrafiło odpędzać nawet zwolenników takich rozwiązań. Wtedy na scenę wkroczyła Japonia ze swoimi hotelami kapsułowymi, czym są te obiekty? Jaka jest ich historia? Czy znajdują się w Polsce? Między innymi na te pytania dostaniesz odpowiedź w poniższym artykule.

Hotele kapsułowe w Japonii

Jak już wspomniałem, hotel kapsułowy jest wymysłem Japończyków, pierwsze otwarcie takiego obiektu datowane jest na rok 1979 w Osace, konkretnie dzielnicy Umeda, projektantem był Kisho Kurkowa.

Osoby interesujące się kulturą Japonii i specyfiką tego kraju doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że jest to region bardzo gęsto zaludniony zwłaszcza w miastach a już szczególnie w Tokio.

Ludzie w kraju Kwitnącej Wiśni pomimo zdecydowanie większej zamożności od Polaków często, nawet nie mażą o swoim własnym mieszkaniu. Koszty mieszkań są ogromne i na zakup mogą sobie pozwolić nieliczni. Jednak, gdy już uzbierają pieniądze, będą prawdopodobnie mieszkać w mieszkaniach, które w Polsce uchodziłby za kawalerki.

Podobna sytuacja ma się z hotelami, noclegi są drogie i często w niewielkich pokojach. Hotel kapsułkowy jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku nieruchomości oraz wymagań Japończyków. Nocleg w takim hotelu to normalna rzecz dla tej nacji, co prawda hotele kapsułowe stały się atrakcją turystyczną, ale pierwotnie i nawet obecnie śpią w nich głównie Japończycy.

Czytaj również  Angielski dla 4 latka

hotel kapsułowy w japonii

Japonię zamieszkują mocno powściągliwe osoby, można powiedzieć, że pod tym względem są podobni do Finów. Drugą istotną cechą w tym opowiadaniu jest pracowitość. Naród ten pracuje często w sposób wykraczający poza zdrowe normy. Często zdarza się, że osoby udają się do hotelu kapsułkowego na krótką drzemkę i wracają z powrotem do pracy.

Hotele kapsułowe w Japonii stały się miejscem życia dla ludzi mających problemy ze zdobyciem regularnej pracy. Koszt wynajęcia kapsuły na miesiąc jest zdecydowanie niższy od kosztu mieszkania, co prawda ciężko mówić o takim samym komforcie, zwłaszcza po paru miesiącach spędzonych w takiej kapsule, ale Japończycy potrafią liczyć i wybierają często ekonomię nad satysfakcję.

Pierwotnym założeniem twórców było stworzenie miejsc noclegowych dla biznesmenów podróżujących po kraju oraz osób które spóźnią się na pociąg. Wraz ze wzrostem turystycznej popularności, target nieco się zmienił na turystów dbających o portfel.

Wiele z hoteli kapsułowych znajduje się w pobliży dworców kolejowych co jest doskonałą lokalizacją dla turystów i biznesmenów.

Pomimo iż hotel kapsułowy jest relatywnie młodym rozwiązaniem to dopiero od nie tak dawna mogą korzystać z niego kobiety. Często są to osobne skrzydła w jednym budynku, albo nawet osobne budynki.

Koszt jednej nocy w hotelu kapsułowym zależnie od miasta wacha się w przedziale 3000 – 4000 jenów co daje w przeliczeniu na naszą walutę cenę 118 – 157 zł. Zaskoczony? Japonia to zdecydowanie jeden z droższych krajów na wycieczkę i to co jedni nazywają „tanim noclegiem” dla innych będzie drogim.

Na hotele kapsułowe natkniemy się w różnych miastach Japonii np. Osace czy Kioto, ale bezsprzecznie największa ilość znajduje się w Tokio.

Obecnie w tym mieście jest tak dużo tego typu hoteli, że właściciele chcą się wyróżnić tworząc tematyczne hotele, odbywa się to często kosztem wyższej ceny.

Czytaj również  Plemiona - Tribal Wars

Kapsuła noclegowa

kapsułaTo co najważniejsze w hotelu kapsułowym to oczywiście nasz „pokój”. Standardowo używa się wyrazu „kapsuła” zamiennie stosuje się określenie „komora” chociaż nie brzmi to najlepiej zwłaszcza w Polsce.

Pokoje gościnne różnią się od siebie rozmiarami i udogodnieniami, szczególnie widać różnicą pomiędzy pierwszymi hotelami a tymi najnowszymi, coś jak porównanie hotelu z PRL z obecnym standardem.

Pomimo różnic nie zmienia się fakt, że w każdej kapsule znajduje się łóżko, najczęściej skrojone na japoński rozmiar, więc wyższe osoby mogą mieć mało miejsca na nogi.

Wysokość dobrze zaprojektowanej kapsuły pozwala usiąść w taki sposób, aby nie zahaczyć głową o „sufit”. Ściany komór wykonuje się z różnych materiałów od drewna i metalu po tworzywa sztuczne, obecnie liczy się szczególnie intymność i to, żeby były dobrze wyciszone w obie strony.

Praktycznie każdy hotel kapsułowy oferuje udogodnienia, różnią się one oczywiście zależnie od hotelu. Niemal standardem jest mały telewizor, klimatyzacja i gniazdka elektryczne.

Wiemy już, że przestrzeń jest na wagę złota, więc kapsuły są umieszczane jedna nad drugą jak w łóżkach piętrowych oraz bardzo blisko siebie.

Drzwi wejściowe posiadają blokadę, w starych wersjach są to mechanizmy analogowe natomiast w nowszych korzysta się z kart magnetycznych.

Umieszczenie toalety w takiej kapsule byłoby trudną rzeczą i raczej mało komfortową, z tego względu wiele pomieszczeń jak toalety czy jadalnia jest wspólnych.

W przypadku Japońskich hoteli, przed wejściem wymienia się ubrania i buty na yukata i kapcie hotelowe.

Aparat, dokumenty i inne cenne rzeczy możesz schować w szafkach albo sejfach o ile takimi dany hotel dysponuje.

Hotele Kapsułowe w Polsce

Przejdźmy teraz do Polski i opowiedzmy o hotelach kapsułowych w naszym kraju. Tych nie ma zbyt wiele, najpopularniejsze hotele kapsułowe znajdują się w Warszawie i Wrocławiu, ale Gdańsk również może pochwalić się takim hotelem.

Czytaj również  Jak odebrać paczkę z paczkomatu

Największy i pierwszy hotel kapsułowy znajduje się w Warszawie. Znajduje się w nim aż 114 kapsuł o długości ponad 2 metry i około 1 metra szerokości oraz wysokości. Kapsuły nie posiadają specjalnych udogodnień, są to typowe kapsuły pod sen.

Hotel kapsułowy we Wrocławiu jest częścią Hostel „The One” i znajduje się w samym centrum miasta.Na gości czeka 12 kapsuł, w których znajdują się materace, pościel i lampka. Oczywiście każda kapsuła posiada możliwość zamknięcia boksu.

Polskie hotele kapsułowe są raczej rozwiązaniem typowo pod turystów, koszt 30-40 za noc jest bardzo atrakcyjny.

Dla kogo hotel kapsułowy?

Obecnie hotele kapsułowe znajdziemy w licznych krajach światach np. Belgii, Indiach czy Islandii, ale Polska również ma udział w popularyzacji tego typu noclegu. Jednak wiele miast będących głównymi destynacjami nie posiada takich ośrodków.

Hotel kapsułowy przez umieszczenie kapsuł kojarzy się niektórym ludziom z kostnicą, co może odbierać trochę komfortu. Kapsuły nie będą dobrym rozwiązaniem dla osób z klaustrofobią.

Problem stanowią również przestarzały hotel w których kapsuły nie są wyposażone w klimatyzację. Dodatkowym problemem są niekiedy cienkie ścianki przez które wszystkie dźwięki są słyszalne.

Bez wątpienia hotele kapsułowe są przeznaczone dla osób szukających relatywnie tanich noclegów bez dużych wygód. Rezerwacja na 7 dni nie będzie najlepszym pomysłem, sprawdzić jak to jest i się wymeldować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *