Hooponopono – metoda medytacji

Estimated read time 12 min czytania

Zapewne zastanawiasz się czym jest to obco brzmiące słowo ho’oponopono. Dlaczego słyszysz i czytasz o nim z wielu źródeł. Dlaczego miliony osób na całym świecie korzystają z techniki ho’oponopono. Czy lecznicze właściwości tej techniki są prawdziwe? Postaramy się dopowiedzieć na to pytanie, zajmie nam to chwile, więc weź kubek kawy i zaczynamy.

Co to jest hooponopono?

Zanim powiemy jak używać techniki medytacyjnej hooponopono warto zapoznać się z etymologią tego słowa. Hoʻoponopono (ho’oponopono, hooponopono, ho-o-pono-pono) wywodzi się z prastarej hawajskiej praktyki pojednania i wybaczania. Kojarzona jest głównie z Hawajami, ale praktykowały ją ludy na wyspach całego Pacyfiku łącznie z Nową Zelandią.

Etymologia ho’oponopono

  • hoʻo – rozpocząć działanie
  • Pono – jest to słowo o wielu znaczeniach takich jak: dostatek, dobrobyt, doskonałość, dobroć, uczciwość, powinność, poprawność i sprostowanie.
  • Ponopono – uporządkowanie, sprostowanie, uregulowanie.

Ludzie coraz rzadziej za swój obecny stan obwiniają rządy i cały świat dookoła ich. Do coraz większego grona odbiorców trafia slogan mówiący, że sami wpływamy na to jak żyjmy. To co powinno być oczywiste, nie zawsze takie było. Na Hawajach szybko powiązali sposób życia ze zdrowiem danej osób i nie chodzi tutaj o dietę czy uprawianie sportu, a o myśli jakie ta osoba ma w głowie i słowa jakie wypowiada, zwłaszcza wobec bliskich.

Popełniamy błędy, które wedle wierzeń kultur polinezyjskich powodują choroby, albo rozgniewają bogów. Jednak to nie same błędy mają być przyczyną choroby, a poczucie winy które nam towarzyszy.

Ho’oponopono to rytuał służący do rozwiązywania problemów I odpokutowania swoich win. Inaczej mówiąc jest to rytuał mentalnego oczyszczenia, podczas którego naprawia się rodzinne relacje które ucierpiały w wyniku kłótni. Jest to swoistego rodzaju modlitwa i spowiedź jednocześnie, mająca służyć pojednaniu.

Choroba nie może zostać wyleczona do momentu w którym chory odpokutuje za swoje winy. Takiemu rytuałowi towarzyszył kapłan (kahuna pule) lub uzdrawiający kapłan (kahuna lapa’au).

Pokuta w tym wypadku nie miała być wykonana czynem, a słowem. Proszono o wybaczenie członków rodziny, bliskich osób albo bogów z którymi miało się zwadę.

Hawajska modlitwa w celach leczniczych

ho'oponopono modlitwaNajczęściej modlitwa odbywała się w gronie rodzinnym w celu poprawy naderwanych więzów. Wbrew pozorom metoda hooponopono jest bardzo przyziemna i skuteczna, jednak wymaga odrobiny dobrej woli. Potrafi naprawiać popsutą atmosferę rodzinną docierając do sedna problemu i znajdując jego rozwiązanie.

Wszystko zaczyna się od modlitwy, opisania problemy jego analizy i znalezienia przyczyny. Bardzo ważne jest podejście uczestników modlitwy. Nie można trzymać się kurczowo swojej wersji faktów nie dopuszczając możliwości, że problem leży po twojej stronie. Członkowie rodziny próbują w tym czasie oczyścić emocje i poświęcić trochę czasu na refleksję.

Gdy problem zostanie jednoznacznie zidentyfikowany, a osoba bądź osoby które były jego przyczyną wykażą skruchę, następuje przebaczenie. Następnie wyprawia się ceremonialną ucztę (pani) mającą zamknąć wydarzenie.

Czytaj również  Symbole szczęścia

Tak wyglądał tradycyjny opis tego wydarzenia. Jednak jedną z największych zalet hooponopono jest to, że rytuał w bardzo prosty sposób można było dopasować do czasów współczesnych. Nie potrzebujemy do tego celu kapłanów, ani nawet obecności całej rodziny.

Musisz wiedzieć, że hooponopono było praktykowane również zapobiegawczo, co tydzień albo nawet codziennie. Medytacja nie jest sztuką którą stosuje się tylko w kryzysie, ale wręcz odwrotnie.

Medytacja ma nas przygotować do problemów jakie na pewno się przydarzą. Dzięki spędzeniu chwili czasu ze samym sobą, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wiele pytań nad którymi normalnie byśmy się nie zastanawiali.

Czy aby na pewno to była wina mojej siostry? Czy zachowałam się jak należy? Dlaczego się tak zachowałam? Czy to naprawdę mnie zabolało? Czy moja reakcja była adekwatna do problemu?

Dlaczego postąpiłam tak głupio? Jak najlepiej mogę za to przeprosić?

To tylko niektóre pytania które pojawiają się w głowie podczas medytacji. Każde pytanie rodzi kolejne, aż w pewnym momencie zaczynają się pojawiać odpowiedzi których szukaliśmy.

Jesteśmy tylko ludźmi popełniamy błędy i będziemy je popełniać. Sztuką jest wyrzucić z siebie negatywne emocje, wyjść z siebie i przeprowadzić ze samym sobą dialog w celu wymazania złej energii.

Ho’oponopono medytacja

Niesamowitym plusem medytacji ho’oponopono jest to, że można ją praktykować wszędzie, wystarczy ledwie kilka minut.

  • Usiądź wyprostowanym na krześle lub fotelu.
  • Zamknij oczy
  • Rozluźnij napięte mięśnie
  • Zacznij brać głębokie oddechy

Gdy poczujesz, że jesteś gotowa, pora na wypowiedzenie mantry.

Ho’oponopono Modlitwa

Wiesz co jest kolejną zaletą omawianej metody? Mantra/modlitwa która jest bardzo prosta i składa się z kilku fraz:

przepraszam proszę przebacz mi dziękuje kocham cię

Gdy tylko zaczniesz powtarzać powyższe słowa w takiej kolejności rozpoczniesz swój proces samo-transformacji. Żadnych skomplikowanych ezoterycznych praktyk, żadnych długich rytuałów. Można również spotkać się z innym układem słów:

kocham cię przepraszam proszę przebacz mi dziękuje

Jak widać zamianie uległo jedynie przeniesienie frazy „i love you” na początek mantry. Nie ma w tym nic złego, w końcu chodzi o efekt. Dzięki temu zabiegowi, na wstępie uświadamiamy sobie, że kochamy osobę którą skrzywdziliśmy, co może wpłynąć na przebieg medytacji. Jednak na potrzeby artykułu zostańmy przy pierwotnym przykładzie.

Ho’oponopono Skrypt Medytacji

1. Przepraszam

Pierwszy krok jest zazwyczaj najtrudniejszy, ale i najważniejszy. Nie inaczej jest w ho’oponopono, gdy musimy zacząć od oswojenia się z myślą, że to przez nas ktoś cierpi. Nigdy nie jest łatwo przyznać się do błędu. Jednak bez tego momentu nie pozbędziesz się złej energii panującej między tobą a daną osobą.

Powtarzając mantrę zastanów się do kogo kierujesz te słowa. Kogo chcesz przeprosić i prosić o wybaczenie, kogo kochasz i komu chcesz podziękować.

Aby to zrozumieć, często zaleca się aby byś był pierwszą osobą w „intencji” której będziesz odprawiać modlitwę. Nie oszukujmy się, mało kto z nas wiedzie życie które jest pasmem sukcesów. Mamy wyrzuty do samych siebie, że się nie uczyliśmy przez co mamy słabą pracę, że chorujemy z powodu własnej głupoty, albo mamy nadwagę i nie potrafimy nic z tym zrobić.

Czytaj również  Symbolika białego kota

W momencie w którym zaakceptujesz, że twoje życie wygląda tak a nie inaczej tylko i wyłącznie przez własne decyzje zrozumiesz, że wcale nie musi tak być. Przeprosisz samego siebie, poprosisz o wybaczenie i podziękujesz własnej duchowości, że jest w stanie zaakceptować swoje wady.

Warto czasem nie ograniczać się tylko do słowa „przepraszam”. Dużo poważniejszego i mocniejszego wydźwięku doda pełne zdanie:

Jestem świadomy, że obecne problemy w moim życiu wynikają z moich działań i jest mi przykro z tego powodu.

2. Proszę wybacz mi

Drugim krokiem będzie proszenie o przebaczenie. Z twojej strony nie ma tutaj wiele do roboty, jedynie prosisz samego siebie albo jakąś osobę, aby ci przebaczyła.

Ważne abyś naprawdę tego chciała. Pamiętaj, że tu chodzi o twoje uczucia, jeżeli nie zależy ci na przebaczeniu, nic z tego nie wyjdzie. Wyrzuty sumienia nie mogą być sztuczne i sterowane, jeżeli w głębi siebie naprawdę żałujesz nie będziesz miała problemu z prośbą o wybaczenie.

3. Dziękuje

Jesteś już bardzo blisko końcowego sukcesu. Wypowiedz słowa „Thank you”, nie ma większego znaczenia komu lub czemu dziękujesz. Choć w naszej małej modyfikacji polecamy dziękować osobie o której myślimy.

Nie ważne za co jej dziękujemy, za przebaczenie czy za to, że po prostu jest, podziękuj jej tyle razy ile chcesz.

4. Kocham cię

Gdy już wiesz kogo i za co przepraszasz, raczej na pewno kochasz tą osobę, Boga, zwierzaka czy rzecz niematerialną jak np. powietrze. Powtarzaj „I love you” tyle razy ile czujesz za stosowne. Nic cię nie ogranicza, pokaż jak bardzo kochasz.

Zwykło się mówić że słowa „I love you” są najpotężniejszymi jakimi włada ludzki język. Potrafią zmieniać bardzo wile rzeczy i kreować lepszą rzeczywistość.

Kto zapoczątkował hooponopono?

ho'oponopono - Morrnah-Nalamaku-SimeonHo’oponopono nie było pierwotnie nazwane. Za głównego prekursora i nauczyciela tej metody uznaje się Morrnaha Nalamaku Simeona (1913-1992). Przyczyniła się on do popularyzacji tej wspaniałej metody w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie. Pierwsze modyfikacje do tradycyjnego ho’oponopono wprowadziła w roku 1976, chciał dostosować tę metodę do ówczesnych czasów.

Morrnaha Simeon była wychowywany w kulturze chrześcijańskiej, studiował filozofię Indii i Chin. Dołożył do tego tradycje hawajskich modlitw i połączył całości z reinkarnacją oraz karmą. Jego dążenia były pozbawione skrupułów, czym naraził się na krytykę ze strony niektórych purystów hawajskich.

Prezentacje i wykłady Morrnaha odbywały się w różnych stanach i 14 krajach. Gościł w licznych szkołach wyższych i uniwersytetach.

Simeon zmarła 11 lutego 1992 roku w Niemczech. Do końca prowadziła reelekcje i nauczała o ho’oponopono.

Czy Hooponopono działa?

Zastanówmy się czy to co przedstawiliśmy nie wydaje się zbyt łatwe i skuteczne jak na coś co miałoby działać.

Czytaj również  Japońskie symbole szczęścia

Podczas ho’oponopono odkrywasz samego siebie. Oceniasz swoje postępowanie i jesteś niczym Shrek i ogry które są jak cebule. Z każdą kolejną medytacją i wypowiedzianą mantrą sięgasz coraz głębiej, chowając swoją powierzchowność i odkrywając „prawdziwego siebie”

Zaczynasz rozumieć, że to twoje działania mają wpływ na sytuacje, które spotykają cię w Twoim życiu. To ty jesteś kapitanem statku, który dodatkowo ma moc ujarzmiania niespokojnych wód.

Gdy zmienisz postrzeganie samego siebie, zaczniesz emanować pozytywną energią, którą będziesz zarażać osoby wokół ciebie. W ten sposób stworzysz wspaniałe środowisko do współistnienia.

Człowiek jest istotą stadną, która potrzebuje być potrzebna. Możesz sobie wmawiać, że jesteś samotnikiem, że nie potrzebujesz ludzi i ich akceptacji, jednak prawdopodobnie po prostu jesteś zamknięty w sobie i każdą krytykę odbierasz jako atak.

Korzystając z dobrodziejstw hawajskiego ho’oponopono twoje życie stanie się bardziej ułożone i zrozumiałe. Nie potrzebujesz tutaj żadnej wiary, ho’oponopono bazuje na inteligencji emocjonalnej.

Najfajniejsze w tym jest to, że możesz to sprawdzić w dowolnej chwili i przekonasz się na własnej skórze.

Ho’oponopono właściwości lecznicze

Na koniec zostawiliśmy kwestię uzdrawiania ciała. Jak już wiesz jest to metoda która pierwotnie miała służyć leczeniu ciała i dopiero z czasem większy nacisk został położony na uzdrawianie ducha.

Do dzisiaj na Hawajach praktykuje się ho’oponopono jak metodę leczenia. Jednak uzdrawianie ciała tyczy się głównie polinezyjskiego poprzednika ho’oponopono.

Na wyspach Vanuatu ludzie uważają, że choroby powoduje gniew albo niewłaściwie zachowanie seksualne. Jako terapię zaleca się spowiedź i przyznanie do win.

Pamiętaj, że współczesne ho’oponopono jest techniką w miarę młodą i skupia się zdecydowanie na uzdrawianiu duchowej części naszego istnienia. Ta technika medytacyjna pozwala w skuteczny sposób uleczyć gniew i zawiść oraz uporządkować własne myśli.

Jak uleczyć innych?

Uzdrawianie innych osób jest jak najbardziej możliwe (oczywiście w rozumieniu duchowym). Tak jak wspomnieliśmy początkowo rytuał był bardziej skomplikowany i polegał na rozmowie całej rodziny w celu pozbycia się złych emocji.

Nie jest trudno dostrzec, że często coś dręczy bliskie nam osoby. Zaproponujmy takiej osobie rozmowę i wykorzystanie mantry ho’oponopono.

W internecie popularna jest historia psychologa klinicznego dr Stanley Hew Len który rzekomo miał zupełnie odmienić atmosferę panującą w szpitalu psychiatrycznym dla chorych przestępców.

Mieli to być zatwardziali przestępcy, mordercy i gwałciciele. Panowała w tym miejscu gęsta i nieprzyjemna atmosfera. Doktor Stanley miał podobno obrócić całą sytuację o 180 stopni, jednak nie jest to prawda. Faktycznie tam pracował, ale nie wykorzystał ho’oponopono w celach leczniczych.

Nie zmienia to faktu, że leczenie innych nie jest możliwe. Jest to jedynie przykład jednego z fałszywych stwierdzeń na które możesz natknąć się w internecie.

Ho’oponopono – modliwtwa/mantra – podsumowanie

Ho’oponopono to ciekawy sposób na poradzenie sobie z problemami z samym sobą albo złą atmosferą w rodzinie. Praktykując medytację na pewno zrozumiesz zalety tej techniki, jeżeli jednak dopiero chcesz zacząć nic nie stoi na przeszkodzie. Znajdź chwilę spróbuj i daj nam znać jak na ciebie zadziałało.

Pamiętaj, że ważna jest cierpliwość, czasem wystarczy dzień, a czasem będzie potrzebny miesiąc, aby zrozumieć co wpływa negatywnie na atmosferę, którą się otaczasz. Zapraszamy również do sprawdzenia wpisu o bibliomancji.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój