Ezoteryka

Hipnoza Konwersacyjna – Jak kogoś zahipnotyzować?

konwersacyjna hipnoza

Nie każdy z nas został obdarzony darem przekonywania i ładnego sprzedawania własnego zdania (nie bez powodu zostało użyte „sprzedawanie”, ale o tym później). W takim wypadku, można skorzystać z hipnozy konwersacyjnej, która wprawi w stan hipnozy naszego rozmówcę bez jego świadomości. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, dość łatwe w nauce (ale trudna w opanowaniu) i co równie istotne łatwo dostępne w różnych kursach.

Jednak zanim omówimy temat hipnozy konwersacyjnej w szerszy sposób, nie zalecamy, wykorzystywania tej metody w złych celach. Każdy z nas powinien mieć jakiś kręgosłup moralny, a bycie dobrym w hipnozie werbalnej może nas kusić do nadużywania tego wspaniałego narzędzia.

Dzięki poznaniu technik konwersacyjnej hipnozy będziesz w stanie nawiązywać łatwiejsze relacje z rodziną i osobami w pracy, albo nowymi partnerami biznesowymi, a rozmowa przestanie być dla ciebie smutną koniecznością i zacznie być czymś przyjemnym dającym satysfakcje.

Sprawdźmy zatem jak kogoś zahipnotyzować i jak zacząć z hipnozą.

Hipnoza

Jeżeli wiesz czym jest hipnoza, możesz przeskoczyć ten akapit, jeżeli nie masz takiej wiedzy, pozwól, że przytoczymy krótką definicję.

Hipnozą nazywa się stan zmienionej świadomości podczas którego dana osoba jest bardziej podatna na przyjmowanie sugestii oraz poleceń osoby hipnotyzującej. Podczas tzw. transu występują często różne zjawiska a wśród nich wyróżnia się:

  • Pozytywne – widzenie czegoś czego nie ma
  • Negatywne – niewidzenie czegoś co jest
  • Katalepsja – zesztywnienie mięśni
  • Zniekształcenie czasowe – subiektywne odczuwanie czasu przez osobę zahipnotyzowaną

Hipnoza konwersacyjna unika wymienionych elementów i jest mniej inwazyjna.

Hipnoza konwersacyjna definicja

hipnoza jak zahipnotyzować

Hipnoza konwersacyjna występuje również pod pojęciami hipnoza werbalna oraz hipnoza ukryta. Jest to komunikowanie się z nieświadomym umysłem innej osoby bez wcześniejszego informowania, że ta będzie zahipnotyzowana. Termin jest ściśle powiązany z neuro-linguistic programming (NLP), podejściem do komunikacji i interakcji.

Hipnoza konwersacyjna nie jest jednoznacznie klasyfikowana jako hipnoza, ciągle toczy się debata na temat tego, czy to hipnoza czy jednak działanie dużo bardziej odpowiadające NLP.

Stosowanie tej metody jest szczególnie łatwe w przypadku zmęczonych osób. Umysł takiego człowieka nie pracuje wtedy w normalny sposób i jest bardziej podatny na sugestie drugiej strony.

Decydując się na naukę hipnozy werbalnej musisz pamiętać, że wielu ekspertów uważa iż nie jest to metoda pozwalająca na zmianę poglądów osoby hipnotyzowanej i działanie wbrew własnej woli.

Za pomocą tej metody nie zmusisz osoby która nigdy nie przechodzi na światłach na czerwonym świetle, aby to zrobiła. Dużo większą szansę powodzenia masz w przypadku łagodzenia bądź wzniecania emocji, które już panują u hipnotyzowanej osoby.

Czy Hipnoza Konwersacyjna to prawdziwa hipnoza?

Tradycyjna hipnoza zazwyczaj obejmuje specyficzne techniki, takie jak indukcja hipnotyczna, w trakcie której osoba poddawana hipnozie jest proszona o skupienie uwagi, relaksację i skoncentrowanie się na sugestiach hipnotyzera.

W hipnozie konwersacyjnej jednak te techniki są subtelniejsze i są wprowadzane w ramach normalnej rozmowy.

Podatność na hipnozę konwersacyjną

Podatność na hipnozę jest czymś mierzalnym, do tego celu można wykorzystać The Stanford Hypnotic Susceptibility Scale. W ciągu całego życia utrzymuje się ona na względnie stałym poziomie i z dużym prawdopodobieństwem, w jakimś stopniu jest dziedziczona w genach.

Hipnoza łączy się z podatnością na sugestię i akceptowanie osoby hipnotyzowanej komunikatów i informacji przy częściowym zwieszeniu krytycznego osądu.

Podczas prowadzenia konwersacji pamiętaj, że im silniejszy lęk przed kontaktami zewnętrznymi ma osoba, z którą rozmawiasz tym paradoksalnie trudniej będzie ci ją zahipnotyzować.

Pierwsze kroki z hipnozą konwersacyjną – jak zacząć?

Aby w ogóle myśleć o hipnozie której będzie poddawać się inne osoby, polecamy zacząć od siebie i nauki autohipnozy.

Komfort

Podczas autohipnozy nie tyle ważne, co pomocne będzie znalezienie komfortowego miejsca w którym czujesz się bezpiecznie i jest ci w nim wygodnie.

Tego komfortu nie powinny zaburzać inne osoby, najlepiej uczyć się autohipnozy będąc samemu w pomieszczeniu. Powinieneś przyjąć pozycję siedzącą, dzięki temu nie zaśniesz.

Przygotuj ciało

Następnym etapem jest zamknięcie oczu i wyrównanie oddechu. Oddychaj powoli i głęboko pozbywając się negatywnych emocji z każdym oddechem. Pozwól się uspokoić i uwolnić umysł od codziennych problemów.

W tym samym momencie rozluźnij każdy mięsień całego swojego ciała, niech nie tylko umysł, ale i ciało ma czas dla siebie. Rozluźnienie wszystkich części ciała w jednym momencie może być trudnym zdaniem, spróbuj rozluźniać ciało od dołu kierując się ku głowie.

Wizualizacja

Wyobraź sobie konkretny obraz np. piękną plaże z błękitnym morzem. Następnie dodaj do tej wizualizacji dźwięki jak szum morza albo odgłosy ptaków.

Wyobraź sobie zapach tej lokalizacji, wszystko w jakiś sposób pachnie, morze kojarzy się z zapachem świeżego jodu (jest to trudne zadanie, ale za którymś razem dasz radę).

Zacznij się relaksować, a gdy już osiągniesz stan pełnego relaksu, powiedz „gdy doliczę do 5 będę wypoczęty i szczęśliwy”, otwórz oczy i sprawdź czy chociaż trochę twój humor się poprawił. Jeżeli odpowiedź będzie twierdząca, gratulacje wizualizacja pomogła ci się odstresować, teraz może to być twój stały sposób na relaks.

Po wykonaniu autohipnozy, często można spojrzeć na jakiś konflikt z nowej lepszej strony, znaleźć jego rozwiązane, doświadczyć lepszego snu czy przezwyciężyć lęk przed kontaktami z drugą płcią. Teraz możesz próbować przełożyć to na inne osoby z twojego otoczenia.

Elementy ułatwiające hipnozę

Każdy z nas trochę nieświadomie wykorzystuje w pewien sposób hipnozę konwersacyjną. Przecież każdemu z nas zależy, aby inna osoba uznała nasze racje, czy to w negocjacji cen czy gdy prosimy kogoś z rodziny o przysługę. Istnieje kilka elementów które powodują, że werbalna hipnoza staje się prostsza.

  • Pewność siebie – Chcesz osiągnąć efekt? Musisz być pewnym, że ci się uda. Nie ma nic gorszego niż hipnotyzer, który nie jest pewien swoich możliwości. Oczywiście zaufanie do samego siebie, będzie rosło z każdą kolejną udaną hipnozą, jednak już od samego początku powinieneś wierzyć, ze ci się uda.
  • Zdrowie – Jeżeli czujesz się źle fizycznie albo co gorsza psychicznie, odpuść hipnotyzowanie innych. Ciężko próbować pomagać innym mając samemu problemu.
  • Tworzenie wizji – Jako hipnotyzer werbalny potrzebujesz opanować na dobrym poziomie sztukę wizualizacji miejsc i zdarzeń u osoby hipnotyzowanej.
  • Improwizacja – Bądź gotowy na improwizowanie, hipnotyzowana osoba nie zawsze będzie podążać bezpośrednio wyznaczoną przez ciebie ścieżką, ważne abyś potrafił ją z powrotem na nią naprowadzić.
  • Skupienie – Jedną z cech dobrego hipnotyzera jest skoncentrowanie się na wykonywanym zadaniu, jeżeli będziesz w stanie bez problemu wejść w stan autohipnozy, to będzie pozytywna oznaka.
  • Sprecyzowane polecenia – Musisz potrafić wydawać jasne polecenia, które nie pozwalają na interpretację.

Jak zahipnotyzować człowieka bez jego wiedzy?

Jak zahipnotyzowac człowieka bez jego wiedzy

Wszystkie informacje zawarte wyżej były potrzebne, abyś poradził sobie z przeprowadzeniem hipnozy podczas rozmowy. Jeżeli przebrnąłeś przez powyższy tekst do tego momentu, to zapewne nie można ci zarzucić braku determinacji, a to już pozytywna oznaka.

Rozpocznij rozmowę będąc zrelaksowanym

Zdecydowanie najłatwiej będzie ci się uczyć hipnozy konwersacyjne podczas rozmowy z kimś kogo znasz i posiadasz określone relacje. Zmniejszy to poziom stresu, a ewentualne potknięcia, które w rozmowie z nieznajomym mógłby go denerwować tutaj przejdą bez większego echa.

Jest to również doskonały sposób na ocenę własnych umiejętności. Gdy dostaniesz telefon od znajomego, że chce pogadać i będąc już na spotkaniu zauważysz, że jest zdenerwowany to zrób wszystko, aby się odstresował. Jeżeli uda ci się osiągnąć taki efekt w kilka minut, brawo pierwszy krok został wykonany.

Buduj zaufanie

Kolejnym punktem, który musisz zrobić jest zbudowanie zaufanie wobec własnej osoby. Jest to ściśle powiązane z pierwszym punktem. Osoby, które będą czuły, że można ci zaufać podzielą się z tobą dodatkową dawką informacji.

Nie będziesz musiał niczego od nich wyciągać, sami ci wszystko powiedzą podczas miłej rozmowy, nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Właśnie o to chodzi, masz komunikować się z podświadomością rozmówcy, a nie w bezpośredni sposób.

Skup uwagę na sobie

W pewnym momencie rozmowy będziesz musiał przejąć inicjatywę. Skoncentruj się na swoim planie, powoli i sukcesywnie próbuj docierać do podświadomości rozmówcy.

W zdobyciu uwagi pomóc może nawiązanie kontaktu wzrokowe, przedstawienie zdjęcia, zainteresowanie historią opartą na zainteresowaniach rozmówcy albo subtelnym nakierowaniu rozmowy w hipnotyczne rejony.

Nie poddawaj się

Gdy zobaczysz, że rozmówca podjął twój temat, ale w pewnym momencie zaczął z niego zbaczać i rujnować twój plan, nie spuszczaj głowy i pamiętaj o skupieniu. Spróbuj dalej wciągnąć go w swoją hipnozę używając odpowiednich motywów albo hiperbolizując słowa, nadając im większego znaczenia emocjonalnego.

Gdy tylko ci się to uda, przenikniesz do podświadomości drugiej osoby i pierwszy cel zostanie osiągnięty, a ty odniesiesz sukces, który zbuduje twoją pewność siebie.

Hipnotyczne słowa

W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o słowach, ich odpowiedni dobór znakomicie pomaga kontrolować hipnozę konwersacyjną. Istnieje wiele słów posiadających moc, poniżej zamieszczamy krótką listę:

  • Wyobraź sobie – Prawdopodobnie najpotężniejsze narzędzie każdego hipnotyzera. Ta fraza pozwala przenieść osobę hipnotyzowaną w miejsce do którego chcemy żeby trafiła.
  • i – „zrelaksuj się i czuj się komfortowo” spójnik w postaci „i” odgrywa tu znaczącą rolę, trochę kierując zahipnotyzowanego w drugi człon zdania i zwiększając ilość rzeczy jakie dana osoba ma wykonać.
  • Ponieważ – „możesz się w końcu zrelaksować ponieważ nic ci tutaj nie zagraża”

Zestaw słów użytych w przykładzie:

Im bardziej wyobrażam sobie ciebie w tej sukience tym bardziej jestem przekonany, że będziesz w niej wyglądać przepięknie. Wyobraź sobie siebie w tej kiecce na bankiecie z okazji wystawy twoich prac. Wcześniej czy później musisz koniecznie ją kupić i pokazać mi się w niej.

Upewnij się czy osoba jest w transie

Istnieje kilka oznak transu u drugiej osoby:

  • Rozszerzenie źrenic
  • Zmiana w oddychaniu
  • Zmniejszona aktywność ruchowa

Przekaż to co chcesz

W tym momencie jesteś gotowy przekazać rozmówcy to co od początku chciałeś. Martwiłeś się o jego zdrowie i chciałeś, aby odpoczął i brał na siebie mniej pracy?

Jest to idealny moment na użycie powyższych słów w wypowiedzi, która sprawi, że twój przyjaciel/członek rodziny pomimo notorycznego pracoholizmu faktycznie przyzna ci racje i trochę odpuści.

Podczas wypowiedzi nadawaj słowom dużego znaczenia, twórz zdania tak aby były znaczące dla rozmówcy.

  • „Ta praca cię wykończy” vs. „Twoja praca jest mordercza i wprowadzi cię do grobu”

Drugie zdanie jest bardziej złożone i dogłębniej pokazuje, że obecna praca ma negatywny wpływ na rozmówcę.

Jak zahipnotyzować człowieka słowami – podsumowanie

Tak właśnie przebiega hipnoza konwersacyjna. Jest to proces wymagający nauki i wielu prób, jednak jest wart poświęconego czasu. Hipnoza konwersacyjna to ograniczone, ale potężne narzędzie do zmiany otaczającego nas świata i tworzenia go lepszym. Mamy nadzieje, że zamieszczone informacje okazały się ciekawe i pomocne w nauce tego jak zahipnotyzować człowieka, polecamy również artykuł o hipnozie drogowej.