Grepolis – strategiczna gra przeglądarkowa

Mitologia gracka jest prawdopodobnie najbardziej znaną ze wszystkich mitologii i to pomimo tego, że mamy własną słowiańską. Grepolis to jak sama nazwa skazuje gra dziejąca się w Grecji, a konkretnie w czasach starożytnych.

Stare dobre poczciwe studio InnoGames odpowiedzialne za wiele doskonałych gier strategicznych na przeglądarkę takich jak Tribal Wars 2 czy Elvenar postanowiło w 2009 roku zglebić temat antycznej Grecji. Studio znane jest z kilku tytułów, które zazwyczaj są jednymi z lepiej ocenianych gier na przeglądarki w danym gatunku.

Legendarne w Polsce Plemiona stworzyły pozycję tego studia na polskim rynku, ale i światowym pokazując, że mamy do czynienia z ludźmi, którzy wiedzą jak łączyć światy ekonomiczne i strategiczne ze sobą.

Choć Grepolis jest grą wymyśloną na przeglądarki, można w nią zagrać również w wersji mobilnej na telefonach wyposażonych w system Android lub iOS. Gra jest w pełni spolszczona i darmowa, a jej popularność od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

grapolis gra

Grepolis – zbuduj potężne Polis

Pierwszy człon tytułu gry jest oczywisty, za to możliwe że nie każdy wie czym były Polis. W szkołach uczą nas pojęcia miasto-państwo i zasadniczo jest to błędna definicja. Polis to nie są niewielkie obszary miejskie, a bardziej wspólnoty mieszkańców budujące własne ośrodki, bez aparatów politycznych.

Grepolis trochę odbiega prawd historycznych, ale nie tak bardzo. Ta przyjemna strategiczna gra online pozwala poznać lepiej historię Grecji oraz daje bardzo dużo satysfakcji ze zdobywania kolejnych form rozwoju.

Grepolis nie wymaga posiadania mocnego komputera, gra jest z roku 2009, a pomimo liftingu to wciąż gra przeglądarkowa, stworzona z myślą nawet o użytkownikach tosterów. Niezbędne będzie połączenie z internetem, ale tutaj również praktycznie każe obecnie istniejące łącze podoła zadaniu.

Niemiecki developer postanowił, że nie będzie odkrywał koła na nowo, wykorzystał sprawdzone elementy z innych produkcji i je rozbudował.

Gracz w początkowej fazie zostaje zarządcą niewielkiego miasta i z czasem zaczyna podporządkowywać sobie mniejsze wioski graniczące z jego polis. Takie działanie jest jak najbardziej w zgodzie z historią, gdyż mimo pierwotnej niezależności silniejszy zawsze wpływał na słabszego.

Tytuł przypadnie do gustu każdemu fanowi gier strategicznych, gier przeglądarkowych oraz tym dla których świat greckich Bogów i historia antyczna jest bliska.

mapa w grepolis

Grepolis – czas rozpocząć rządzenie

Gra rozpoczyna się od rozbudowanego, acz szybkiego i dobrego samouczka pokazującego wszystkie podstawowe aspekty gry. W Grepolis nie mamy wyboru nacji czy podobnej przynależności, ale możemy decydować się na współpracę z różnymi bogami, którzy mają swoje własne unikatowe właściwości w tym specjalne jednostki.

Typów jednostek w grze jest 27 , budynków 13 a różnorakich technologi około 30.

Jeżeli grałeś wcześniej w inne tytuły strategiczne na przeglądarki, zwłaszcza te od InnoGames odnajdziesz się w grze Grepolis bez większych problemów. Punktem centralnym, nad którego rozwojem skupiasz się w pierwszej fazie gry jest twoje główne miasto. Zadbanie o odpowiednio rozwiniętą ekonomię jest podstawą dla utrzymania silnej armii.

Nawet najsilniejsza armia może nie poradzić sobie na polu bitwy bez pomocy bogów i odpowiednio opracowanych technologii. Gra pozwala wprowadzać systemy polityczne np. demokracje co oczywiście nie ma za wiele wspólnego z realiami starożytnego świata, ale to tylko gra.

Jako że Grepolis jest grą multiplayer nie możesz liczyć na spokojny rozwój, będąc niezauważonym przez innych władców. Szybko zaznajomisz się z mapą taktyczną świata i będziesz w stanie określić gdzie znajduje się największe zagrożenie. Na szczęście występuje tutaj system ochrony nowych graczy, więc dobrze wykorzystaj pierwsze chwile.

Co do samej mapy, nie jest to szczyt szczegółowości i dopracowania graficznego, ale co ważne mapa jest w miarę przejrzysta i po krótkim zapoznaniu wszystko powinno być zrozumiałe.

Interfejs gry to rzecz którą ciężko mi określić na plus bądź minus. Wielkość ikonek i intuicyjność tego za co odpowiadają, jest wątpliwa (chociaż to wrażenie subiektywne). Zdecydowanie lepiej wyglądają już same okna dialogowe na których znajdują się najważniejsze informacje.

Audio nie występuje w Grepolis co dla jednych osób może być minusem dla innych plusem, w końcu w gry przeglądarkowe często gra się mając uruchomiony youtube w tle. Z drugiej strony efekty dźwiękowe pozwalają lepiej wczuć się w klimat, więc może warto uruchomić jakąś tradycyjną grecką muzykę?

Jak w każdej grze tego typu tak i w Grepolis występuje system zawierania sojuszy. Prędzej czy później będziesz potrzebował dołączyć do innych graczy albo stworzyć własny sojusz aby przetrwać i móc dalej rosnąć w siłę.

grepolis bogowie

Grepolis – czy bogowie są ci przychylni?

Na górze Olimp swoją siedzibę mili bogowie, którzy wpływali na los ludzim a najpotężniejszym z nich był Zeus. Jednak w grze zadbano o zachowanie balansu pomiędzy sześcioma bóstwami: Zeus, Posejdon, Hera, Atena, Artemida i Hades.

Każdy z bogów posiada własne unikatowe umiejętności mające wpływ na rozwój miasta albo polę bitwy. Do dyspozycji bogów są cztery unikatowe umiejętności i tak:

Hera – w mitologi spełniała rolę opiekunki rodziny, z tego powodu jej moce są powiązane z tą tematyką. Hera może wpływać na przyrost liczby mieszkańców, osłabiać morale agresorów, zwiększać zadowolenie co ma wpływ na produkcję oraz powodować wesele, które dostarcza po 200 surowców.

Zeus – władca nieba i ziemi, syn Kratosa pozwala dołączyć do armii boski rydwan, rzucić błyskawicą we wrogie miasto uszkadzają losowy budynek, wspomóc atakaujące jednostki, albo zniszczyć od 10 do 30% wojsk lądowych wroga.

Posejdon – władca mórz ma możliwość obdarowania miasta darem prosto z morza, przyśpieszyć budowę w porcie, wywołać trzęsienie ziemi niszczące mury wroga oraz doprowadzić do sztormu niszczącego 10-30% wrogich statków.

Atena – bogini mądrości i wielka wojowniczka, potrafi dodać miastu losowych jednostek, sporządzić raport szpiegowski, ochronić miasto na określony czas przed mocami oraz dodać siły jednostką lądowym.

Hades – pan podziemi wpływa na pogorszenie produkcji surowców we wrogim mieście, potrafi odrodzić 10% poległych wojsk, dodaje podziemny skarb albo ukrywa wojska przez 10% czasu podróży.

Artemida – bogini łowów może zwiększyć obrażenia jednostek dystansowych, podarować prezent od natury, wywołać iluzię ataku, albo zdjęć magiczne efekty z miasta lub jednostki.

Bóstwa mają ograniczoną moc liczoną w punktach łaski, która reaktywuje się z czasem. Zmiana obecnie urzędującego boga wiąże się z utratą jego łaski, którą trzeba będzie ponownie odbudowywać.

grepolis jednostki

Grepolis – czas podbojów

Rozwój ekonomi jest fajnym aspektem, ale od tego są gry ekonomiczne, w strategiach liczą się potyczki. Podbój wiosek nie jest rzeczą łatwą, znajdujesz się na wyspie wraz z innymi graczami, którzy nie chcą nikomu służyć. Walka o nowe tereny będzie nieunikniona, kto chce pokoju niech szykuje się na wojnę.

Podbite wioski zostaną zmuszone do płacenia danin, które przyśpieszą nasz rozwój. Działanie na własną rękę może być nieodpowiedzialne i będzie prowadzić do utraty znaczenia twojego miasta. Koniecznie wdaj się w dyplomację i pozyskaj wsparcie oraz ochronę dla swoich planów.

Należenie do sojuszu będzie wiązać się z obowiązkami, ale koniec końców korzyści będzie zdecydowanie więcej. Tylko w sojuszach można budować cudy świata, dajce ogromne bonusy.

Istnieje możliwość zbudowania nowego miasta od zera i ta opcja wydaje się być najbardziej pacyfistyczną, ale trudną do zrealizowania. Grepolis jest grą, która pozwala przejmować miasta innych graczy, co daje dodatkowy zastrzyk adrenaliny.

Czy warto zagrać w Grepolis?

Świat Grepolis jest fantastycznym miejscem na rozpoczęcie przygody z darmowymi strategicznymi grami przeglądarkowymi. Stanowi również alternatywę dla bardziej znanych tytułów i dokłada od siebie wiele ciekawych funkcji. Jeżeli nie masz pomysłu w co zagrać, albo dopada cię nuda, serdecznie polecam Grepolis, grę w której wszystko zależy od ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *