Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Golem Albania

Posted by

golem albania

Albania to bardzo nieodkryty kraj, wielu Polaków zapewne może nie mieć świadomości o jego istnieniu pomimo tego że znajduje się na Bałkanach. Dzisiaj chcemy zabrać was w podróż do Golem w Albanii miasta położonego nad samym morzem. Niesamowite plaże niezadeptane przez tysiące turystów mogą stać się wspaniałym pomysłem wakacyjnym.

Albania

Zanim przejdziemy do opisu Golem parę słów o malutkim Państwie oficjalnie nazywanym Republiką Albanii. Znajduje się w Europie Południowo-Wschodniej nad morzem Adriatyckim i morzem Jońskim wchodzącymi w skład Morza Śródziemnego.

Kraj pomimo 140 miejsca pod względem powierzchni na świecie posiada zróżnicowany warunki geograficzne i klimatyczne. Znajdują się w nim ośnieżone góry w albańskich Alpach górach Prokletije. Albanie zamieszkuje niespełna 3 miliony mieszkańców, z czego większość w stolicy kraju Tiranie

Albania jest krajem członkowskim NATO, ale nie należy jeszcze do UE.

Jedną z głównych cech kraju jest posiadania wielu pięknych jezior takich jak jezioro Szkodra, jedno z największych w regionie oraz jezioro Ochrydzkie jedno z najstarszych jezior na świecie.

Jadąc do Albanii należy przygotować się, że językiem urzędowym kraju jest albański, ale z racji rozwiniętej turystyki, zwłaszcza w miastach nadmorskich jak Golem nie będzie problemu z dogadaniem się w języku angielskim.

Dla osób chcących poznać kulturę tego państwa interesujący może się wydać fakt, że jest to kraj świecki bez oficjalnej religii. W spisie z 2011 roku w temacie odnoszącym się do religii większość ludzi wskazało że jest muzułmanin (58%), chrześcijanie (17%).

Golem Albania – czy warto?

Pobliska Grecja i Chorwacja to jedne z najczęstszych kierunków wakacyjnych dla ogromnej ilości Polaków, głównie za sprawą „gwarantowanej” pogody i popularnych plaż. Wybierając się na wakacje nad morze Śródziemnomorskie warto spojrzeć w kierunku niewielkiej wioski Golem w jednostce administracyjnej Tirana obecnie Kavaja.

Czytaj również  Groszek cukrowy gdzie kupić

Golem zamieszkuje niespełna 7 tysięcy ludzi, a obszar wzdłuż wybrzeża to jedne z głównych plaż w całej Albanii. Znajdziesz tam wiele kurortów, hoteli i domów wakacyjnych zapraszających do siebie gości cenami konkurencyjnymi do sąsiadów.

Golem Beach

plaża golemSporo pisaliśmy o tym, że nie jest to tak popularne miejsce jak większość plaż nad morzem śródziemnomorskim, ale to nie jest tak że nie uświadczysz tam żywej duszy. Golem Beach to jedna z najpopularniejszych plaż w całej Albanii odwiedzana min. przez mieszkańców stolicy kraju i sąsiednich krajów Macedonii oraz Kosowa.

Jedna z największych zalet plaży Golem jest również jej minusem, chodzi tu o odległość od stolicy. Wybierając podróż samolotem wylądujesz właśnie w Tiranie, a do plaży Golem będzie cię dzielić niecała godzina jazdy samochodem. Taki stan rzeczy powoduje, że nie musisz nawet mieszkać bezpośrednio w Golem, a bazę wypadową możesz mieć w stolicy. Niestety ma to również minus pod postacią zwiększonej ilości osób.

Plaża Gjeneralit

W pobliżu Golem znajduje się zdecydowanie mniej uczęszczana i znana plaża Gjeneralit Beach. Plaża jest mała, ale piękna posiada bardzo czystą wodę. Minusem może być droga prowadząca do miejsca docelowego która nie jest najlepszej jakości w momencie pisania artykułu, ale to również skutkuje mniejszą ilością turystów. Będąc w Golem koniecznie pokuś się o odwiedzenie tego miejsca na południe od Golem i północ od Spille.

Ceny hoteli w Golem

To, że Albania jest mniej znana od sąsiadów nie znaczy, że się nie ceni, choć jasno trzeba sobie powiedzieć jest taniej niż w Chorwacji.
W Golem znajduje się spora liczba hoteli spełniających standardy znane z innych nadmorskich krajów. Zależnie od wymagań i bliskości plaży należy liczyć się z kosztem od 140 do 300 zł za noc.

Golem Albania atrakcje

durres amfiteatrZacznijmy od tego, że Golem jest uznawane za dzielnicę wypoczynkową miasta Durres. Mówiąc o Golem należy skupić się właśnie na Durres, gdyż to tam odbywa się większość życia mieszkańców tego regionu.

Czytaj również  Agar gdzie kupić w najlepszej cenie?

Golem jest miastem nastawionym na krajobrazy, nie doświadczysz w nim zabytków i powiewu historii. Jeżeli poszukujesz takich wrażeń wybierz wspomniane Durres albo Tiranę.
Durres to drugie pod względem wielkości miasto w Albanii. Posiada struktury z czasów starożytnych jak Durres Amfiteatr wybudowany w drugim wieku naszej ery, niegdyś jego pojemność miała 20 000 osób, ale trzęsienia ziemi spowodowały, że obecnie nie posiada swojego pierwotnego charakteru.

W tym mieście nieopodal Golem mieszczą się bizantyjskie mury z 6 wieku zbudowane po inwazji Wizygotów w 481 roku. Muzeum które się tam znajduje zawiera artefakty znalezione w Dyrrhachium.

Kolejną atrakcją są malownicze ruiny kościoła St. Anthony. Wieczorem warto przejść się nadmorską promenadą, a w dzień zobaczyć meczet Riza Bajrami.

Atrakcji w Golem i Durres starczy na zwiedzenie w ciągu 1-2 dni spokojnej wędrówki. Po więcej atrakcji należy wybrać się do stolicy kraju, ale my chyba bardziej polecamy wyprawę po okolicznych plażach, w końcu Golem nie jest jedynym miejsce, które można zwiedzić.

Ceny w Golem

Albania, jako że nie należy do Unii Europejskiej posiada własną walutę zwaną lek. Ma to bezpośrednie przełożenie na ceny, które są bardziej przyjazne Polakom. Przelicznik oczywiście się wacha, na dzień 13.04.2020 100 lek = 3,59zł. Walutę najlepiej wymienić w Polsce, albo zabrać ze sobą Euro.

Golem Albania opinie

Na koniec pozostało nam wspomnieć o opiniach na temat Golem. Te są różne, zależnie od wymagań i wyobrażeń jakie mieli podróżujący. Średnia ocen z portalu travelplanet wynosi 3.5/5 gdzie najmniej punktów zebrały zabytki i życie nocne, a najwięcej plaże. Takie opinie pokazują jednoznacznie, że do głównego atutu Golem czyli plaż nie można się przyczepić, problemem są inne atrakcje.

Golem nie jest miejscem dla ludzi chcących zwiedzać i poznawać świat. Nie jest to również miejsce dla osób lubiących imprezy, jest to spokojne miejsce na ziemi na relaks na czystych plażach nad ciepłym morzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *