Głód utajony – co to jest i jak mu zapobiegać?

Każdy z nas doskonale wie czym jest głód, bo odczuł go w mniejszym lub większym stopniu, ale mało kto wie co to jest głód utajony. Pokarm, który spożywamy zawiera w sobie wartości odżywcze jak białko, węglowodany czy tłuszcze, a do tego minerały i witaminy. Prawidłowa dieta sprawia, że nasz organizm posiada stały dostęp do wymaganych wartości odżywczych. Głód utajony niewiele ma wspólnego z uczuciem głodu jako takiego a odnosi się właśnie do niedoborów mikroelementów w diecie człowieka.

Co to jest głód utajony?

Głód utajony nazywany również głodem ukrytym to głód, który nie jest odczuwalny w brzuchu w normalny sposób a dotyczy zdrowie i witalność. O ile poczucie głodu można w łatwy sposób wyeliminować jedząc obszerne posiłki o tyle nie zawsze będą one zawierały wystarczająco dużo mikroelementów.

W przypadku głodu utajonego występuje sytuacja gdy do organizmy trafia zbyt mało białka, minerałów i witamin, a których niedobór nie jest odczuwalny ze względu na wystarczającą ilość kalorii.

Mówiąc, że głód utajony jest nieodczuwalny mamy na myśli krótkoterminowe znamiona głodu. Organizm z czasem słabnie i staje się bardziej podatny na choroby.

Szacuje się, że na świecie 2 mld osób pada ofiarą utajonego głody. Szczególną troską należy otoczyć dzieci do 3 roku życia, kiedy to ukryty głód może doprowadzić do poważnych konsekwencji, które będą odczuwane przez resztę życia.

Jak nietrudno się domyślić głód utajony pojawia się głównie w biednych krajach, gdzie jest problem ze zwykłym głodem. Jednak również mieszkańcy krajów rozwiniętych padają ofiarą ukrytego głodu.

W Polsce głód utajony może być kojarzony z niedożywieniem, w pewnym sensie można stosować oba określenia zamiennie.

Przyczyny utajonego głodu

Podstawową przyczyną głodu utajonego jest spożywanie zbyt małych posiłków. Każdy człowiek ma dzienne zapotrzebowanie kalorii, które powinien zaspokajać. Gdy to zrobi nie będzie miał problemu z głodem, ale wciąż narażony jest na występowanie głodu utajonego.

Jeśli wykluczymy spożywanie zbyt małych posiłków i wiemy, że jemy wystarczająco dużo to koniecznie musimy sprawdzić w tabele zalecanego spożycia witamin i minerałów dla dorosłego mężczyzny i kobiety.

Nieprawidłowa dieta może prowadzić do przyjmowania zbyt małej ilości białka, minerałów czy witamin co będzie miało wpływ na stan naszego zdrowia. Taka dieta ma miejsce głównie tam, gdzie ludzie spożywają głównie jedną roślinę np. ich dieta opiera się na ryży albo ziemniakach i nie ma różnorodności.

Na różnych etapach życia mamy inne zapotrzebowanie na mikroelementy, tyczy się to szczególnie kobiet w ciąży oraz osób chorych.

Jakie są skutki głodu utajonego?

Brak zwalczania utajonego głodu może mieć poważne konsekwencje dla jednostki i całego społeczeństwa. Zgodnie z danymi Black et al. 2013 z 3,1 miliona zgonów dzieci aż 1,1 miliona jest wynikiem niedoboru mikroelementów.

Szczególnie ważne są tu witamina A i cynk, brak tego drugiego może doprowadzić do zaprzestania wzrostu. Natomiast niedobory jodu i żelaza wpływają na niemożność osiągnięcia maksymalnego potencjału intelektualnego w dorosłym życiu.

Oprócz dzieci szczególnie narażone na głód utajony są kobiety, które muszą zwrócić ogromną uwagę na swoją dietę w czasie ciąży.

Jak walczyć z głodem utajonym?

W krajach takich jak nasz, gdzie dostęp do żywności z całego świata jest na wyciągnięcie ręki, głód utajony nie powinien być problemem. Tak przynajmniej wygląda teoria, ale należy pamiętać, że w sklepach znajdziemy głównie wysoko przetworzoną żywność oraz jedzenie, które nie zawiera masy wartościowych mikroelementów. W efekcie otrzymujemy żywność z dłuższą przydatnością spożycia i lepszym smakiem, ale koszt nie jest tego wart.

Podstawowym sposobem walki z głodem utajonym jest zmiana diety na bardziej różnorodną i bogatą w produkty nieprzetworzone.

Należy pamiętać, że nawet osoby z nadwagą mogą cierpieć na utajony głód, bo ich masa jest wynikiem spożywania wysoce kalorycznych pokarmów, które dostarczając tłuszcze i węglowodany, ale nie mają wartości odżywczych.

Warto również zadbać o dobrą suplementację, ta nie jest droga a może przynieść bardzo dobre efekty. Ta najlepiej sprawdzi się, gdy zostanie przepisana przez dietetyka, która ustali optymalną indywidualną dietę.

Mamy nadzieję, że wiesz już co to jest głód utajony i jakie są jego konsekwencje. Świadomość tego czym jest ukryty głód jest bardzo ważna i warto informować o tym bliskie osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *