Gdzie wyrzucić żarówki

Utylizacja wielu produktów wciąż dla wielu osób jest problemem. Do takich na pewno zaliczyć należy żarówki, nie każdy bowiem wie, gdzie je wyrzucić aby było to zgodne z przepisami. Niewłaściwa segregacja odpadów wiąże się bowiem często z bardzo zwiększonymi opłatami za wywóz nieczystości. Pytanie o to, gdzie wyrzucić żarówki to  jedno z częściej zadawanych odnośnie właściwej segregacji nieczystości. Jednak odpowiedź na to pytanie nie jest taka jednoznaczna, wszystko zależy bowiem także od rodzaju żarówek, ze względu na znajdujące się w nich środki stosowane do ich produkcji. Sprawdźmy zatem gdzie wyrzucić zużyte żarówki energooszczędne, LED, halogenowe czy świetlówki.

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie wyrzucić żarówki?

Wiedza o tym, gdzie wyrzucić żarówki to przede wszystkim pierwszy krok do prawidłowej segregacji śmieci. Często firmy zajmujące się odbieraniem nieczystości nie udostępniają na kontenerach bardzo szczegółowych informacji i warto się w tej dziedzinie nieco dokształcić.

 • Niektóre żarówki wykonane są z trudno topliwego metalu.
 • Pewne typy żarówek posiadają szkodliwą rtęć i luminofory.
 • Poziom recyklingu niektórych żarówek sięga nawet 90%, wiedząc gdzie wyrzucić świetlówki dbasz o środowisko.

Jednak jeśli ma być dobrze prowadzona segregacji śmieci gdzie wyrzucać żarówki stosowane w domu to jedna z ważniejszych informacji. każdy przed wyrzuceniem powinien określić rodzaj stosowanych żarówek, aby wiedzieć gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne a gdzie inne ich rodzaje. Polecamy również sprawdzić gdzie wyrzucić płyty CD i DVD.

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki?

Najmniej problemu na pewno sprawiają tradycyjne żarówki żarnikowe. Ze względu na to, że ich konstrukcja nie jest skomplikowana, po zużyciu mogą być bez problemu wyrzucone do śmieci niezmieszanych. Jednak dbając o środowisko dobrze jest pomyśleć o tym, aby wyrzucić je do specjalnych pojemników, które bez problemu można znaleźć na przykład z sklepach z elektroniką.

 • Punkty zbioru elektrośmieci (informację o lokalizacjach znajdziesz na stronach Twojej Gminy)
 • Niektóre sklepy zajmujące się sprzedażą żarówek i oświetlenia.
 • Zwykłe żarówki w ostateczności możesz wyrzucić również do odpadów zmieszanych.

Wówczas problemu segregacji śmieci niezmieszanych jest znacznie mniejszy. Chcąc wiedzieć gdzie wyrzucać zużyte żarówki dobrze jest poszukać informacji dotyczących tych stosowanych w danym mieszkaniu czy na przykład biurze.

Gdzie wyrzucać żarówki energooszczędne?

Żarówki energooszczędne traktowane są inaczej niż zwykłe żarówki żarnikowe. Żarówki energooszczędne wyrzucamy do specjalnych pojemników, albo oddajemy przy zakupie nowych żarówek. Wiele osób jednak zbiera zużyte żarówki, aby móc je wyrzucić na przykład w sklepie z elektroniką do specjalnych pojemników.

 • Żarówki energooszczędne należy wyrzucić do specjalnego pojemnika na śmieć.
 • Zużyte żarówki energooszczędne możesz oddać w sklepie z oświetleniem.
 • Żarówki energooszczędne wyrzucisz w punkcie zbioru elektrośmieci.

Znaleźć je można również na punktach zbiórki odpadów komunalnych, gdzie wywozi się również nieczystości których nie można wyrzucić do osiedlowych pojemników. Warto dobrze sprawdzić, do jakich śmieci wyrzucać żarówki energooszczędne, bowiem niewłaściwa ich utylizacja może prowadzić do dość sporych kar finansowych, oczywiście nie zapominając o środowisko naturalne.

Gdzie wyrzucać żarówki halogenowe?

Jeśli chodzi o żarówki halogenowe, to powinno się traktować tak samo jak zwykłe żarówki. Jeśli nie ma specjalnego pojemnika na tego typu odpady, wówczas w efekcie mogą się znaleźć w koszu z odpadami zmieszanymi.

 • Żarówki halogenowe możesz wyrzucić do odpadów mieszanych, choć zawsze lepiej jest to zrobić do specjalnego pojemnika.

Nie trzeba się więc martwić, gdzie wyrzucać żarówki halogenowe, bowiem takie pojemniki można znaleźć wszędzie. Obecnie produkowane żarówki mają długi okres żywotności, dlatego też tego typu odpady produkowane są dość rzadko.

Gdzie wyrzucić świetlówki?

Świetlówki to jeden z tych rodzajów żarówek,  które wymagają odpowiedniego procesu utylizacji. W przeciwieństwie do wielu innych nie mogą być wyrzucane do pojemników ze śmieciami mieszanymi. Powodem jest przede wszystkim ich skład i związki zastosowane do ich produkcji.

Dlatego utylizacja świetlówek musi się odbywać we właściwy sposób. Świetlówki powinny być traktowane jak elektrośmieci, i wyrzucane tylko i wyłącznie do odpowiednio oznaczonych kontenerów. Na wielu osiedlach nie ma jednak specjalnych pojemników na elektrośmieci, i osoby które chcą pozbyć się starych świetlówek muszą poszukiwać odpowiedniego miejsca do ich wyrzucenia. Świetlówki wyrzucisz w :

 • Punktach zbioru elektrośmieci
 • Pęknięte świetlówki należy należy oddać do punktu składowania odpadów, wcześniej zachowując pełne środki ostrożności.

Na pewno znaleźć je można na punkcie zbiórek odpadów komunalnych, zwanych PSZOK. W niektórych miastach czy gminach firmy zbierające śmieci organizują objazdowe zbiórki elektrośmieci czy śmieci ponadgabarytowych, których nie można wyrzucać do zbiorczych kontenerów. To dla wielu osób możliwość pozbycia się wielu odpadów w tym właśnie żarówek.

Gdzie wyrzucić żarówki LED?

Na koniec zostawiliśmy temat tego gdzie wyrzucić żarówki LED, czyli coraz popularniejsze źródło światła. Dobra informacja jest taka, że żarówki typu LED nie mają w sobie żadnych szkodliwych substancji, zła jest taka, że nie można ich wyrzucić w dowolne miejsce. Żarówki LED możemy wyrzucić w specjalnych pojemnikach czy punktach odbierających elektroodpady. Masz możliwość również odwiedzenia lokalnego sklepu z oświetleniem i pozostawienia tam takiej żarówki, ale zazwyczaj wiąże się to z koniecznością zakupu kolejnej żarówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *