Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Posted by

gdzie wyrzucic termometr rteciowy

Jeszcze do niedawna termometry rtęciowe, zarówno te do pomiarów temperatury ciała, jak i zaokienne, były powszechnie używane w większości polskich domów. Jednak ze względu na niebezpieczeństwo wynikające z możliwości rozlania się rtęci i jej właściwości toksycznych, kilka lat temu w naszym kraju takie termometry zostały wycofane ze sprzedaży. Wciąż jednak wiele osób ma je w domach, nie wiedząc, gdzie wyrzucić termometr zaokienny. W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Dlaczego warto wiedzieć gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Stosowana w termometrach rtęć to metal, który z dość dużą dokładnością pomagał w określeniu temperatury. Niestety rtęć wykazuje dość duże właściwości toksyczne.

Rozbicie termometru, który był nią wypełniony i rozlanie płynnej rtęci, np. na szafę czy podłogę, wiązało się z potencjalnym zagrożeniem dla osób, przebywających w danym środowisku. Ze względów bezpieczeństwa zmieniono więc przepisy, dotyczące sprzedaży takich termometrów.

Nie znaczy to jednak, że każde gospodarstwo domowe mogło się bez problemu takiego termometru pozbyć i wyrzucić go do kosza. Termometry rtęciowe miały trafić do specjalnych odpadów, o czym powinien wiedzieć każdy właściciel takiego sprzętu.

Nieumiejętne pozbycie się termometru rtęciowego, wciąż może stanowić zagrożenie, a opary, unoszące się z rozbitego produktu, jeżeli wyrzucimy go do kosza, wciąż mogą wywoływać objawy w postaci:

  • bólu głowy i kończyn;
  • ogólnego osłabienia organizmu;
  • zaburzeń pamięci;
  • zaburzeń koordynacji ruchowej;
  • wypadania zębów.

Warto wiedzieć, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Niestety wiele osób nie ma świadomości, dotyczącej zagrożenia, wynikającego z wyrzucania termometrów rtęciowych do zwykłych koszów na śmieci i właśnie tak radzi sobie z odpadami. Warto wiedzieć, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy, gdyż oddanie go do odpadów, w którym powinien się znaleźć, nie jest wcale takie trudne.

Zobligowane do przyjęcia nieużywanych lub zepsutych termometrów rtęciowych są apteki. W większości z nich znajdują się specjalne kontenery, w których można takie produkty pozostawić. Niestety w dalszym ciągu niewiele punktów aptecznych je posiada i czasem nie uda nam się oddać termometru w osiedlowej aptece.

  • Apteki
  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
Czytaj również  Ile waży szyna kolejowa?

Lepszym rozwiązaniem będzie więc oddanie termometru do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty działają stacjonarnie w każdej gminie, a niektóre z nich oferują nawet dojazd do mieszkańców i odbiór śmieci.

Gdzie wyrzucić termometr zaokienny zewnętrzny?

Utylizacja rtęciowych termometrów zaokiennych odbywa się również poprzez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych lub przez mobilne punkty, zbierające odpady problematyczne. Jeżeli nie wiemy, gdzie znajduje się najbliższy punkt PSZOK, jego lokalizację można wyszukać w internecie.

W przypadku gdy nie umiemy znaleźć takiego punktu i dalej nie wiemy, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy, możemy też zadzwonić do urzędu miasta, gdzie powinniśmy zostać poinstruowani, co zrobić z niechcianym odpadem.

Jedna odpowiedź

  1. Awatar crisss90
    crisss90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *