Gdzie wyrzucić styropian po AGD czy styropian budowlany?
Styropian to niezwykle popularny materiał mający ogromne zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Łatwość obróbki, wysoka odporność na środki chemiczne i biologiczne, doskonała izolacja termiczna – to cechy, które sprawiają, że jest on powszechnie stosowany w budownictwie i poza nim. Produkcja styropianu nie jest szkodliwa (wytwarza się go z ropy naftowej), ale jego recykling jest niezwykle ważny. Niepotrzebny styropian nie ulega degradacji, co wpływa na zaśmiecanie świata, w którym żyjemy. Dlatego tak istotna jest wiedza, co powinniśmy zrobić z zużytym styropianem, aby chronić naszą planetę. Z tego artykułu dowiesz się gdzie wyrzucić styropian budowlany, po AGD i jedzeniu oraz czy styropian można wyrzucić do plastików.
Styropian – dlaczego warto wiedzieć gdzie go wyrzucić?
Segregacja śmieci to jeden z podstawowych elementów dbania o środowisko naturalne. Wiedzę o tym, do jakich pojemników powinny być wyrzucone poszczególne odpady nabywają już przedszkolaki.
Prawo nakazuje wszystkim mieszkańcom właściwe sortowanie śmieci i choć czasami mamy dylemat, do jakiego kontenera wrzucić niektóre odpady, to w rzeczywistości większość obywateli stosuje się do istniejących przepisów prawnych.
Dlaczego tak ważna jest segregacja śmieci? Wpływa to na ograniczenie zaśmiecenia wody i całego środowiska naturalnego. Ponadto zmniejsza się zużycie surowców naturalnych, ponieważ coraz więcej produktów poddawana jest procesom recyklingowym.
Dzięki temu, pozyskany materiał wtórny, wraca po raz kolejny do odbiorców. Coraz większa świadomość ekologiczna ludzi sprawia zatem, że żyje się lepiej nie tylko nam, ale także zwierzętom i roślinom. Wiedza o tym, gdzie wyrzucić styropian jest więc niezwykle ważna.
Gdzie wyrzucić styropian?
W 2017 roku wprowadzono w naszym kraju przepisy, które dotyczą segregacji śmieci na pięć frakcji: papier, odpady biodegradowalne, metal oraz tworzywa sztuczne, szkło oraz odpady zmieszane.
Styropian należy do tworzyw sztucznych, dlatego w znacznej części przypadków powinien trafić on do kontenera przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Jednak istnieją pewne wypadki, kiedy produkt ten należy wyrzucić do odpadów zmieszanych, albo obowiązkiem naszym jest zamówienie specjalnych kontenerów.
Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
Chcąc zutylizować styropian budowlany, który pozostał na przykład po ociepleniu domu, nie możemy pozbyć się go wyrzucając niepotrzebne pozostałości do pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci.
Planując prace budowlane należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalny kontener, który wypożyczyć można z wyspecjalizowanej firmy budowlanej. Oprócz styropianu wysypiemy tam również gruz, skuty tynk, czy resztki terakoty.
Do tego typu kontenera można także wyrzucić opakowania po farbach, czy innych środkach chemicznych. Firmy specjalizujące się w utylizacji odpadów przywiozą pojemnik pod nasz dom, a potem je samodzielnie odbiorą.
Czy styropian można wyrzucać do plastików?
Styropian nie jest plastikiem, a jednak często to właśnie do kontenerów przeznaczonych na odpady plastikowe jest on wyrzucany.
Jeśli wyrzucamy styropian do tego rodzaju pojemników, musimy pamiętać, by nie był on zabrudzony. Zatem miejscem wyrzucenia czystych opakowań styropianowych są pojemniki żółte.
Gdzie wyrzucać styropianowe opakowania po jedzeniu?
Styropianowe opakowania po jedzeniu zazwyczaj są zabrudzone. To sprawia, że tacki po zamawianych daniach, czy mięsach porcjowanych albo wyrobach garmażeryjnych powinny trafić do kontenerów czarnych, przeznaczonych na odpady zmieszane.
Tego rodzaju opakowania nie są są odzyskiwane i nie podlegają procesom recyklingu.
Gdzie wyrzucić styropian po AGD?
Sprzęt AGD, elektronika, czy meble często zabezpieczone są w paczkach styropianem. To chroni je przed zniszczeniami i różnego rodzaju pęknięciami. Taki materiał należy do styropianów czystych, a to oznacza, że może on podlegać dodatkowej obróbce.
Dzięki recyklingowi surowiec ten jest wtórnie odzyskiwany i powstają z niego kolejne produkty. Dlatego styropian, który zostaje nam po zakupach tego typu, wyrzucić należy do kontenerów przeznaczonych do metalu i tworzyw sztucznych.
Niektóre Urzędy Miasta i Gminy mają jednak inne uregulowania, dlatego warto zapoznać się z przepisami, aby wiedzieć, czy styropianu nie należy zawieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, dostępnego w każdej gminie.
Do jakiego pojemnika wyrzucać styropian?
Podsumowując, styropian powinien trafić do kontenerów z metalami i tworzywami sztucznymi. Duże ilości styropianu, na przykład po sprzęcie AGD czy elektronice winny być dostarczone do specjalnych punktów zbierania odpadów komunalnych.
Jeśli ocieplasz lub budujesz dom – Twoim obowiązkiem jest zamówienie specjalnego pojemnika z firmy, która zajmuje się wywożeniem odpadów poremontowych. Zabrudzone styropianowe opakowania po jedzeniu natomiast należy wyrzucić do kontenerów na odpady zmieszane.